Kultivátor je platforma Studia ALTA pro proměnu fungování a praxí kulturních institucí.
~
JAK TO ZAČALO?
V posledních letech jsme tak trochu proletěli kulturními turbulencemi. Z industriálních hal se naše činnost přesunula do historické budovy Invalidovny, a v roce 2023 do nového prostoru v bývalém Panském pivovaru v Libni. A k tomu pandemie, krize, invaze na Ukrajinu. Vše jako kulturní instituce vnímáme a žijeme.
~
PŘIPRAVENI KE ZMĚNĚ.
Stejně jako se mění okolní svět a podmínky pro život a fungování, mění se i potřeba veřejnosti směrem ke kulturním institucím. Mění se přemýšlení institucí o sobě samých. Aby kulturní instituce mohla dál plnit svoji funkci (pomáhat, pečovat, kultivovat, nabízet prostor pro setkání i tvorbu), musí vědomě promýšlet způsoby a struktury, na kterých operuje. Kulturní instituce druhé dekády 21. století musí projít proměnou, soustředit se na emancipaci principů, jakými se vztahuje k veřejnosti, předefinování vlastních zodpovědností a zajištění důstojných podmínek pro tvorbu i rozvoj vlastního týmu.
Od našeho založení jsme se viděli jako prostor pro práci a seberozvoj nezávislých umělců a umělkyň a dalších pracovníků. Časy se mění, a tak se i naše činnost rozrostla zejména o prezentaci umění a pořádání kulturních eventů. Rozvoj pracovních dovedností a nabývání profesních zkušeností těch, kteří v ALTĚ působí, ale vždy byli tím hlavním, na čem nám záleží.
~
A TAK VZNIKL ON – KULTIVÁTOR!
Pečuje o rozvoj kapacity (nejen) našeho super týmu, upevňuje pozici kulturních institucí ve veřejném prostoru a věnuje se vztahům s cílovými skupinami. Stará se o profesní rozvoj umělců a umělkyň a kulturních pracovníků a pracovnic.
~
JDEME PO TŘECH CESTÁCH:
1. Instituce a přístupnost (zodpovědnost institucí)
2. Instituce a vědomosti (instituce jako možnost osobního rozvoje – tyto zkušenosti jsou pak dále uplatňovány a nezůstávají uzamčené v institucích – prosakují)
3. Instituce a umělci a umělkyně (instituce jako mediátor konverzací a pilíř umožňující překonat krize)
~
V rámci třetího pilíře Kultivátoru jsme založili 2 formáty sdílení.
Artist to Artist je platforma, v rámci které probíhá pravidelné setkávání nezávislých umělců, umělkyň a uměleckých skupin. Ti společně sdílejí zkušenosti týkající se jejich praktického fungování a umělecké praxe. Skupina má dva koordinátory z řad zapojených umělců a schází se přibližně jednou za 2 měsíce nad společně vytyčeným tématem. Na některá setkání jsou zváni
i odborníci nebo odbornice, kteří pomáhají objasnit danou problematiku.
Artist to Venues pak nabízí prostor ke společnému sdílení představ, požadavků a problémů mezi umělci a uměleckými domy či organizátory. To je podle nás nezbytné pro vzájemné pochopení a vývoj správným směrem. V prvním roce Kultivátoru probíhá jedno takové iniciační setkání, v dalších letech chceme příležitosti opakovat a rozvíjet.
AKTUÁLNÍ PROGRAM 2024
🔴 🔴🔴
PROBĚHLÉ AKCE 2024
🔴 🔴🔴
SETKÁNÍ PLATFORMY ARTIST TO ARTIST
ÚT 19.03. Iniciační setkání ARTIST TO ARTIST
ST 15.05. Setkání ARTIST TO ARTIST #1
ČT 15.08. Setkání ARTIST TO ARTIST #2
ÚT 24.09. Setkání ARTIST TO ARTIST #3
ČT 21.11. Setkání ARTIST TO ARTIST #4
foto Simona Rybová
ÚT 10.12.
Závěrečné setkání ARTIST TO ARTIST otevřené celé umělecké komunitě
foto Simona Rybová
🔴 🔴🔴
ARTISTS AND VENUES
ST 16.10 – ČT 17.10.2024
Artists and Venues / o moci a úspěchu
foto: Simona Rybová
🔴 🔴🔴
VENUES TO VENUES
ST 22.5.2024
Setkání týmu Studia ALTA s týmem Meetfactory
ČT 28.03 – PÁ 29.03.2024 / CO.LABS / Brno
ALTA tours / ALTA v CO.LABS
ČT 28.3. / ALTA tours / MESA: Tremula
PÁ 29. 3. / 17:00-19:00 / setkání ARTIST TO ARTIST v Brně s Lukášem Karáskem
PÁ 29. 3. / 19:00 – 20:00 / Do you know to want the future? s Petrem Dlouhým
foto Simona Rybová
ST 27.03. Setkání ARTIST TO VENUES
foto Simona Rybová
🔴 🔴🔴
KULTIVÁTOR V ZAHRANIČÍ
2.-4.4.2024
Setkání členů týmu Studia ALTA s týmem Stanica Žilina -Záriečie, Žilina
4.-6.4.2024
Setkání členů týmu Studia ALTA s týmem Štúdio tanca, Bánská Bystrica
1.-4.5.2024
Hellerau, Drážďany / Německo – setkání členů týmu Studia ALTA s týmem Hellerau
🔴 🔴🔴
DALŠÍ AKCE KULTIVÁTORU
9.4.2024
24.5.2024
18.9.2024
Konzultace a rozvoj strategického plánu s expertkou, lektorkou a facilitátorkou Radoslavou Krylovou z brněnské organizace Nesehnutí a NA ZEMI
🔴
14.11.2024
Týmový workshop s facilitátorkou aplikované improvizace Michaelou Puchalkovou MOSTY pro Studio ALTA
1.- 3.10.2024
Parent-Friendly Culture: Sympozium přístupnosti – mezinárodní sympozium o přístupnosti kulturních institucí / Kulturní a komunitní centrum Žižkostel
foto Anežka Medová a Simona Rybová
2.10.2024
Možnosti přístupnosti – seminář a debata o sdílení praxe Parent-Friendly Culture přístupu s jinými institucemi / Kulturní a komunitní centrum Žižkostel
foto Anežka Medová
9 diskusních a divadelně-tanečních akcí se zajištěním bezplatného hlídání dětí.
foto Simona Rybová a Darja Lukjanenko
Proběhlý OPEN CALL
Co je Artist to Artist?
Artist to Artist (AtoA) je platforma, v rámci které probíhá setkávání nezávislých umělců, umělkyň a uměleckých skupin působících na nezávislé scéně performativního umění. AtoA umožňuje sdílení vědomostí a zkušeností z praxe, vzájemnou diskuzi a společnou práci v rámci skupiny, která umožňuje nové pohledy na témata, ale také sdílení nejistot a problémů vyplývajících z fungování systému českého uměleckého prostředí. Hlavním záměrem těchto setkání je učit se od sebe navzájem a nacházet cesty ke kultivaci pracovního prostředí.
Pro koho je AtoA určené?
Platforma je otevřena pro nezávislé umělce, umělkyně, umělecké skupiny či podpůrné profese (produkční, technické aj.) působící v oblasti performativního umění.
Platforma AtoA byla poprvé iniciována v rámci programu Kultivátor v roce 2023. První ročník proběhl se spolky a umělci blízkými Studiu ALTA.
V roce 2024 je však otevřena všem bez ohledu na délku praxe na profesionální scéně. Naopak – odlišné množství zkušeností, které můžeme mezi sebou sdílet, považujeme za velký přínos. Jde nám o vytvoření různorodé skupiny, která může čerpat z rozdílů ve zkušenostech vycházejících z délky působení, ale také ze způsobu, jakým svou uměleckou cestu členové a členky směřují.
Formát setkávání
Formát nevyžaduje účast na všech setkáních, ale ani nijak neomezuje maximální počet setkání, kterých se můžete zúčastnit. Věříme, že je na každém, kolik času může a chce platformě věnovat. Zároveň ale zdůrazňujeme, že čím aktivnější bude vaše účast, tím větší bude možnost prohlubovat vzájemnou důvěru a hloubku témat, která platforma řeší.
Setkání se uskuteční během celého roku, vždy v intervalu přibližně dvou měsíců. Přihlášky na konkrétní data budou vždy otevřené měsíc předem.
Termíny setkání AtoA v roce 2024:
- 19. 3. AtoA iniciační setkání
- 15. 5. AtoA #1
- 15. 8. AtoA #2
- 24. 9. AtoA #3
- 21. 11. AtoA #4
- 10. 12. AtoA závěrečné setkání otevřené celé umělecké komunitě
Sestávají ze dvou částí: dopolední – samotné setkání AtoA a odpolední – s odborníkem v probírané oblasti.
Dopolední blok:
Pro dopolední setkání je důležitá velikost skupiny. Omezili jsme maximální počet debatujících na 12 lidí, aby skupina nebyla příliš velká, každý dostal prostor vyjádřit se, a přesto vznikl bezpečný prostor pro sdílení. Pokud již bude počet naplněn, zůstanete v pořadí a budeme v kontaktu, pokud by se místo uvolnilo. Tato část trvá 3 hodiny, od 10.00 do 13.00.
Odpolední blok:
Odpolední část je otevřená širší skupině (tedy i mimo skupinu dvanácti účastníků dopoledního bloku) a probíhá formou přednášky s odborníkem na danou problematiku. Témata, kterým se budeme věnovat, vzejdou z prvního iniciačního setkání v březnu, a budou postupně připsána ke konkrétním datům. Tato část setkání trvá 2 hodiny (od 14.00 do 16.00) a bude zahrnovat i možnost diskuze a otázek.
Setkání budou v roce 2024 moderovat a připravovat Ester Trčková (SPOLK) a Lukáš Karásek (tYhle).
Chcete-li být součástí platformy Artist to Artist 2024, přihlašujte se do 15. 2. 2024 prostřednictvím formuláře: https://forms.gle/3QiN9q1K1u2aAqq7A
Co přesně jsme probírali v roce 2023?
V předešlém roce jsme nastavili celoroční formát událostí a jednotlivých setkání. Platformu AtoA moderovali a připravovali Lukáš Karásek (tYhle) a Jiří Šimek (Ufftenživot). Na prvním setkání, kterého se účastnilo 23 umělců, jsme společně definovali okruhy, které bychom rádi společně řešili. Velikost skupiny umožňovala velkou otevřenost a možnost se do hloubky věnovat jednotlivým tématům a problémům.
Artist to Artist se v roce 2023 zúčastnili například: tYhle, Ufftenživot, Srdcem zapsaný spolek, SPOLK, ME-SA, Beautiful Confusion Collective, Zdruhestrany, CreWcollective, Manus Art Collective, Kateřina Szymanski, Mish Raisová a další.
Konkrétně jsme se v roce 2023 dotkli těchto témat:
lidé a spolek – diskuze na téma definice rolí, kdo a proč má pravidelně placenou pozici
granty, finance – sdílení a diskuze nad grantovými žádostmi, jak se ohodnotit za svoji práci
partneři, divadla – diskuze na téma komunikace s divadly, festivaly, promotéry a dalšími
V rámci setkání proběhly odborné přednášky na témata:
fungování grantové komise s Lídou Vackovou
fungování a specifika daní a financí v uměleckém prostředí s Ivou Barešovou
sdílení a konzultace grantových žádostí s Jiřím Šimkem
V srpnu proběhla ukázka otevřená celé umělecké obci a představení formátu veřejnosti, po kterém proběhla diskuze nad nejpalčivějšími tématy i formátem fungování pro příští rok. Moderována byla Máriem Kubašem.
V případě, že máte doplňující otázky, nebo vám není cokoliv jasné, neváhejte se na nás obrátit.
Lukáš Karásek (tYhle): +420 725 685 082, lukas@lukaskarasek.cz
Jiří Šimek (Ufftenživot) : +420 775 648 713, jirisimek@proton.me
Ester Trčková (SPOLK): +420 736 266 218, ester.trckova@gmail.com
Artist to Artist je součástí platformy KULTIVÁTOR (projekt reg. č. 0315000085) podpora aktivit zaměřené na síťování, mentoring, uměleckou a odbornou spolupráci se zahraničním přesahem, konané na území ČR. Platforma vzniká díky podpoře z Národního plánu obnovy.