Termíny

01.10.2024 / 16:30-20:30
02.10.2024 / 13:00-19:00
03.10.2024 / 10:00-16:00

Informace

Od roku 2023 se Studio ALTA ve spolupráci s umělkyní a aktivistkou Marikou Smrekovou zabývá strategiemi, jak zpřístupnit živé umění pro rodiče malých dětí. Spolu s nimi, v součinnosti s dalšími institucemi a v mezinárodním dialogu, jsme krok po kroku začali procházet postupnou proměnou. Začali jsme  zviditelňovat řadu bariér zakořeněných do způsobů naší práce, společnosti i prezentace současného umění a učili jsme se, jak je postupně narušovat. Začali jsme otevírat dveře, které byly pro mnoho z nás dlouhou dobu zavřené nebo jen velmi těžko průchozí a přivítali do hledišť našich sálů publikum, které s příchodem rodičovství ztratilo s živou kulturou dříve pevný vztah. Udělali jsme řadu chyb, vyjasnili častá nedorozumění, navázali nová přátelství a spolupráce. Zjistili jsme, že téma rodičovství v kultuře se netýká jen rodičů a dětí, ale nás všech. 

Symposium přístupnosti tvoří milník v naší proměně a my se s vámi během tří dnů chceme podělit o naše zkušenosti. Kam jsme se za rok a půl dostali? Jaké prostředky používáme ke zpřístupňování programu? A jak může vypadat Parent-Friendly Culture, jinými slovy kulturní provoz otevřený rodičům, dětem i těm, kteří rodičovskou zkušenost nemají? 

*Veškerý program se z důvodů plánované rekonstrukce Studia ALTA uskuteční v komunitním a kulturním centru Žižkostel. Během celého trvání Symposia nabízíme možnost bezplatného hlídání dětí. 

🔴  🔴🔴

PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM
(kompletní program zveřejníme v průběhu léta)

🔴

úterý 1.10. (16:30-20:30)

Institut úzkosti: Veřejné slyšení ve věci rodičovství 

– zveme 45 hostů a hostek, aby promluvili*y o své zkušenosti. Uslyšíte spoustu hlasů mapujících současný stav kulturního sektoru a jeho přístupnosti.

🔴

středa 2.10. (13:00-19:00)

Marika Smreková: Vidět neviditelné

– repríza nového představení Mariky Smrekové, Lenky Jabůrkové a Matěje Nytry, které nabízí společný zážitek z mezigeneračního setkání a přivádí do jednoho prostoru různorodé komunity a skupiny s odlišnou životní zkušeností.  

Tanz und Elternschaft: Workshop

workshop berlínské platformy „Tanec a rodičovství“ o možnostech tance jako prostředku pro společenskou změnu. 

Potluck

– pozdní oběd nebo brzká večeře. Především ale prostor pro neformální sdílení.

🔴

čtvrtek / 3.10. (10:00-16:00)

Možnosti přístupnosti

série krátkých přednášek, diskuzí a sdílení příkladů dobré praxe ve zpřístupňování kultury z ČR i ze zahraničí

– profesní setkání a představení dosavadního výzkumu Studia ALTA

foto: Darja Lukjanenko, Simona Rybová


Odpolední škola přístupnosti vzniká v rámci projektu On Mobilisation podpořeného z fondů Kreativní Evropy a Ministerstva kultury ČR.