Termíny

01.10.2024 / 16:30-20:30
02.10.2024 / 14:30-18:30
03.10.2024 / 14:30-18:00

Informace

Od roku 2023 se Studio ALTA ve spolupráci s umělkyní a aktivistkou Marikou Smrekovou zabývá strategiemi, jak zpřístupnit živé umění pro rodiče malých dětí. Spolu s nimi, v součinnosti s dalšími institucemi a v mezinárodním dialogu, jsme krok po kroku začali procházet postupnou proměnou. Začali jsme zviditelňovat řadu bariér zakořeněných do způsobů naší práce, společnosti i prezentace současného umění a učili jsme se, jak je postupně narušovat. Začali jsme otevírat dveře, které byly pro mnoho z nás dlouhou dobu zavřené nebo jen velmi těžko průchozí a přivítali do hledišť našich sálů publikum, které s příchodem rodičovství ztratilo s živou kulturou dříve pevný vztah. Udělali jsme řadu chyb, vyjasnili častá nedorozumění, navázali nová přátelství a spolupráce. Zjistili jsme, že téma rodičovství v kultuře se netýká jen rodičů a dětí, ale nás všech. 

Symposium přístupnosti tvoří milník v naší proměně a my se s vámi během tří dnů chceme podělit o naše zkušenosti. Kam jsme se za rok a půl dostali? Jaké prostředky používáme ke zpřístupňování programu? A jak může vypadat Parent-Friendly Culture, jinými slovy kulturní provoz otevřený rodičům, dětem i těm, kteří rodičovskou zkušenost nemají? 

*Veškerý program se z důvodů plánované rekonstrukce Studia ALTA uskuteční v komunitním a kulturním centru Žižkostel. Během celého trvání Symposia nabízíme možnost bezplatného hlídání dětí. 

REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ NA AKCI

REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ NA HLÍDÁNÍ DĚTÍ

🔴  🔴🔴

PROGRAM

1. 10. úterý (16:30-20:30)

Institut úzkosti: Veřejné slyšení ve věci přístupnosti kultury rodičům a dětem

– společně s Institutem úzkosti zveme 45 hostů a hostek, aby promluvili*y o své zkušenosti. Uslyšíte spoustu hlasů mapujících současný stav kulturního sektoru a jeho přístupnosti.

2. 10. středa (14:30-18:30)

Možnosti přístupnosti (14:30-17:00)

série krátkých přednášek, diskuzí a sdílení příkladů dobré praxe ve zpřístupňování kultury z ČR i ze zahraničí

– profesní setkání a představení dosavadního výzkumu Studia ALTA

 

Marika Smreková: Vidět neviditelné (17:30-18:30)

– repríza nového představení Mariky Smrekové, Lenky Jabůrkové a Matěje Nytry, které nabízí společný zážitek z mezigeneračního setkání a přivádí do jednoho prostoru různorodé komunity a skupiny s odlišnou životní zkušeností.  

3. 10. čtvrtek (14:30-18:00)

Tanz und Elternschaft: Small Moves Tall Moves (14:30-16:00)

workshop berlínské pracovní skupiny „Tanec a rodičovství“ o možnostech tance jako prostředku pro společenskou změnu.  

 

Parent-Friendly Culture piknik (16:00-18:00)

prostor pro neformální sdílení myšlenek, zkušeností i jídla. Možnost být jen tak spolu nebo se dozvědět více o možnostech přístupnější kultury. Součástí pikniku bude několik malých intervencí a workshopů.


* 3. 10. též doporučujeme k návštěvě konferenci Culture Get-Together pořádané našimi kolegy a kolegyněmi z Nové sítě. Více informací ZDE


DETAILNÍ PROGRAM

1. 10. úterý (16:30-20:30)


Institut úzkosti: Veřejné slyšení ve věci přístupnosti kultury rodičům a dětem (16:30-21:00)

Pro koho je tu kultura? Kdo ze současného nastavení fungování kulturních institucí těží a na koho tyto instituce nemyslí a tedy vylučují? Jak mohou fungovat kulturní instituce tak, aby byly přístupné rodičům i dětem? Jaké konkrétní věci by se v nich musely změnit? Jaký dopad má (ne)přístupná kultura na náš osobní život – každodenní jednání i dlouhodobá rozhodnutí, která v něm děláme? A jaké vize fungování kulturních institucí si vůbec umíme představit? A proč se potřeba přístupnosti kultury pro rodiče a děti týká nás všech?

Cílem Veřejného slyšení ve věci přístupnosti kultury rodičům i dětem je nahlédnout systémové bariéry, které často stojí v cestě dostupné kultury dětem i rodičům, ať už v pozici tvůrkyň a tvůrců, či publika, a zároveň sdílet osobní zkušenosti jednotlivců, či zástupců a zástupkyň organizací, kteří*é se pokoušejí přinášet možná řešení. 

Veřejné slyšení je prostorem pro setkání aktérů a aktérek z různých oblastí, které spojuje osobní zkušenost a schopnost kritické reflexe v konkrétní oblasti. Tento formát umožňuje propojit hlasy, které se mohou navzájem inspirovat a motivovat k budoucím mezioborovým spolupracem. 

Veřejné slyšení je 4 hodinové pásmo příspěvků, které mají rozmanitou podobu od od akademického textu přes volnou či osobní výpověď až po performativní, či jinak stylizovaný útvar.

Vystoupí: Alice Nikitinová, Ann Klusák, Anna Hořejší, Ascaldeia Mariana Catwall, Bára Bažantová, Bára Šimková, Barbora Látalová, Ester Trčková, Hana Malaníková, Hana Polanská Turečková, Hana Puchová, Jana Adamec Tkáčová, Johana Ožvold, Kača Olivová, Karina Kottová, Kateřina Čopjaková, Kateřina Fojtíková, Kateřina Vídenová, Magda Stojowská Jiřička, Marie Čtveráčková, Marika Smreková, Martin Tománek, Martina Dvořáková, Martina Johnová & Barbora Kropáčková, Martina Pachmanová, Martina Smutná, Matěj Metelec, Mothers Art Lovers, Oldřich Bystřický, Petr Dlouhý, Šárka Homfray, Tadeáš Polák, Táňa Vozková, Tanz und Elternschaft, Tereza Frecerová, Tereza Stejskalová, Tereza Vohryzková, Vincent Šimek, Zuzana Štefková a další…

Harmonogram (přesný line-up zveřejníme týden před akcí)
16:00-16:30 check-in
16:30-20:30 Veřejné slyšení
20:30-21:30 check-out

Událost je organizována Studiem ALTA a Institutem úzkosti (IÚ).


https://institutuzkosti.cz/

2. 10. středa (14:30-18:30)

Možnosti přístupnosti – Diskuze (14:30-17:00)

Inspirační formát nabídne hlubší vhled do různých podob přístupnosti pro rodiče z pozic kulturních organizací, uměleckých iniciativ, nebo dotačních formátů Evropské unie a představíme náš dosavadní výzkum a praxi ve Studiu ALTA. Přístupnost se stává stále duležitějším tématem a naší snahou bude zmapovat, kde se nacházíme a jakými směry se můžeme ubírat.
Možnosti přístupnosti jsou pro nás ale i prostorem cvičení imaginace k jakému světu chceme našimi aktivitami směřovat. Několik umělců a umělkyň nás vezmou na cestu do budoucnosti, aby se s námi podělily*i o velmi konkrétní vize, jak by mohl vypadat náš kulturní a společenský prostor. Čím déle se zabýváme Parent-Friendly Culture, tím větší přesvědčení v nás roste, že přístupná kultura pro rodiče a děti se netýká jen jich, ale celé společnosti.
Formát je tak vhodný pro všechny zvídavé, které zajímá, jak se jich Parent-Friendly Culture týká, jak můžeme měnit svět nebo jak navigovat vnitřní proměny našich organizací. 

 

Marika Smreková: Vidět neviditelné – Performance (17:30-18:30)

Jak zní a hřeje hromada předmětů vnímaná se zavřenýma očima? Jak si představit zapomenuté? Jak vidět mlčenlivé? Od koho se dospělý naučí nejvíce a kdy k tomu bude nejvhodnější chvíle?

V neopakovatelný a intuitivní se mění věcný svět materiálů, nástrojů, povrchů, barev, přírody a rukou, lidí, individuálních nápadů a divů. Z (ne)divadelního sálu se stává hřiště utopie, kde nezůstane kámen na kameni… Potkáme se a přiblížíme se k sobě. Přiložíme ruku k dílu. Oddechneme si od očekávání, plánů a úkolů. Co se o sobě samých můžeme naučit, když si vyměníme role? Když se vrátíme do dětství, vyrosteme do dospělosti nebo zestárneme?

Tvůrčí tým: Marika Smreková, Lenka Jabůrková a Matěj Nytra

Více informací ZDE.

3. 10. čtvrtek (14:30-18:00)

Tanz und Elternschaft: Small Moves, Tall Moves – Workshop (14:30-16:00)

Zveme vás na pohybový parkour! 

Co se stane, když si z divadelního prostoru vezmeme to nejlepší: hudbu, kostými, scénografii, světlo, velkorysý prostor, ale využijeme ho po svém způsobu? Co když nebudeme následovat zavedené vzorce, ale místo toho vytvoříme nové?
Osvobodíme (nebo osvěžíme) vlastní představivost skrze naše těla a možnosti, jakými se mohou hýbat v prostoru. Skupina zkušených berlínských choreografek a jejich děti zvou lidi všech velikostí ke společné akci, která nemá menší ambice než změnit (alespoň dočasně) svět.

TANZ UND ELTERNSCHAFT

Jsme Tanz und Elternschaft (Tanec a rodičovství), pracovní skupina a iniciativa berlínských tanečnic a tanečníců a našim cílem je zlepšit pracovní podmínky pro rodiče pracující v tanečním umění.

Vznikly*i jsme při Asociaci současného tance Berlín (ZTB e.V.) jako samostatná jednotka pracující na dobrovolnické bázi. Od listopadu 2020 se potkáváme každý měsíc online, probíráme a identifikujeme aktuálnní znevýhodnění a bariéry pro rodiče pracující v současném tanci. Na základě našich analýz a setkání s nejrůznějšími hosty a stakeholdry navrhujeme konkrétní řešení na zlepšení současné situace. Jedním z nich je i „Manuál od dětí a pečujících profesí“ určený pro kulturní instituce. Nebo tento workshop, který nám ukazuje, co všechno můžeme získat ze společného, mezigeneračního setkání a jak je přítomnost dětí důležitá pro rozvoj naší imaginace.
https://tanz-und-elternschaft.de/en/kids-and-caregivers-rider/

Tanz und Elternschaft v současné době tvoří: Claudia Garbe, Janne Gregor, Jenny Haack, Laura Kassé, Anja Kolmanics, Heike Kuhlmann, Isabel Mohn, Nicole Nigro, Saskia Oidtmann, Linda Scholz, Steffi Sembdner-Erfurt, Diana Thielen, Johanne Timm, Jasna L. Vinovrški, Maria Walser

 

Parent-Friendly Culture piknik (16:00-18:00)

Parent-Friendly Culture piknik je místo, kde můžeme společně trávit čas, lenošit, odpočívat, hrát si, diskutovat o tom, co nás zajímá. Zveme vás na drobné občerstvení, a budeme rádi, když i vy přinesete něco na společnou deku.
Během pikniku se odehraje několik malých intervencí, tarotové čtení a mini-workshopů od našich hostů a hostek 🌱
Piknik je oslava
Piknik je pohoda
Piknik je společný čas
Piknik je odpočinek
Piknik je místo vzájemné podpory

foto: Darja Lukjanenko, Simona Rybová


Symposium přístupnosti vzniká v rámci projektu On Mobilisation podpořeného z fondů Kreativní Evropy, Národního plánu obnovy, Česko-německého fondu budoucnosti.