Termíny

28.03.2024 / 19:30 - 21:00
29.03.2024 / 17:00 - 21:00

Informace

Studio ALTA zdraví CO.LABS, CO.LABS zdraví ALTU! Návštěva, společné setkání a vzájemné předání zkušeností mezi dvěma centry současného umění. Vřelé kulturní obejmutí a smršť inspirace v řešení toho, co zrovna pálí nezávislou kulturní scénu na trase Praha-Brno. 

První den bude patřit kolektivu ME-SA a jejich tanečnímu představení Tremula, poslední, ještě horké premiéře ze Studia ALTA. Druhý den zveme všechny pracující v nezávislém sektoru na setkání s naší platformou a podpůrnou sktrukturou Artist to Artist. Večer zakončíme tak, jak jsme v ALTĚ zvyklí, tarotovým čtením a karaoke.

●●●

28. 3. /19:30

Martina Hajdyla, Eliška Brtnická, Jana Stárková: TREMULA

V představení Tremula se poprvé na jevišti potkávají artistka Eliška Brtnická a tanečnice Martina Hajdyla. Společně s režisérkou Janou Stárkovou hledají průniky svých uměleckých přístupů v čisté fyzikalitě, kterou dále rozvíjejí ve spolupráci s hudebním skladatelem Ianem Mikyskou a vizuálním umělcem Pavlem Havrdou.
Jsme na začátku nebo na konci? Poslední záchvěvy, dohasínající oheň… pohroma živlu nebo extatický stav? Stav totálního štěstí nebo nezměrné utrpení? Nebo jen každodenní únava ze všednosti dní?
Je třeba spočinout. Zůstat chvíli na místě.
Kde ještě před chvílí hořel oheň, je nyní klid. Těla jsou vyčerpaná, čas se zpomalil.
Konečně odpočinek. Ale jak dlouho se to dá vydržet?
Vnímání času se u živých organismů liší. Snahou člověka je být co nejrychlejší a nejproduktivnější, hodnotu však vidí ve stálosti a trvanlivosti. Kořenový systém, ze kterého vyrůstá, tvoří základy naší existence. Navzájem se podporujeme a tvoříme společenství. Z tvárných těl, která při hledání cesty sílí, se stávají stabilní opory.
 ~
“… Na osice listí vadne,
 dyž uvadne, dolů spadne. 
Také-li já tak uvadnu, 
dyž uvadnu, dolů spadnu?”
česká lidová píseň
 ~
Koncept a tvorba: Martina Hajdyla, Eliška Brtnická, Jana Stárková
Interpretace: Martina Hajdyla / Markéta Vacovská, Eliška Brtnická
Hudba: Ian Mikyska
Scénografie a světelný design: Pavel Havrda
Kostýmy: Petra Vlachynská
Hudební interpretace: Ian Mikyska, Jakub Švejnar / Jaroslav Čermín Noga
Pohybová spolupráce: Kristián Mensa
Technická spolupráce: Sebastián Vích
Foto: Alex Chudá, Vojtěch Brtnický, Michal Hančovský
Grafika: Jozef Ondrík
Social media: Alice Krajčírová
Produkce: Eva Roškaňuková, Jiří Hajdyla / ME-SA
Koprodukce: Studio ALTA
Partneři projektu: Cirqueon, REZI.dance, SE.S.TA
Projekt z veřejných zdrojů podpořili: Magistrát hlavního města Praha, Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kultury ČR
~

VSTUPENKY

~

TRAILER

WEB

INSTAGRAM

~

foto: Michal Hančovský


29. 3. /19:30

DO YOU WANT TO KNOW THE FUTURE?

Chcete znát budoucnost?


My vám ji sice neřekneme, ale můžeme pro ni otevřít cestu. Kurátor Studia ALTA Petr Dlouhý společně s umělkyní a kurátorkou festivalu Homo Novus v Rize nabídnou prostor pro společnou imaginaci nad strategiemi, jak se připravovat na budoucnost a jak se pohybovat ve zvířených vodách neustálých změn. Jejich tarotové čtení propojuje zvídavost s přinášením nových pohledů na způsoby propojování, vytváření vztahů, spoluprací a reciprociy.

Bek Berger je umělkyně, kurátorka a dramaturgyně původem z Austrálie, nyní usazená v Rize. Mezi roky 2020 a 2024 je kurátorkou mezinárodního festivalu Homo Novus. Její praxe zahrnuje tvorbu festivalů, taneční dramaturgie a karaoke večerů. V posledních letech iniciovala spektrum velkých mezinárodních spoluprací jako například Baltic Take Over, The Shake Down, The Festival Path with ANTI festival. Jako umělkyně se nyní zabývá praktickým zapojení magie do kulturních praxí, vytváření podmínek pro spolubytí a kultivaci prostředí živého umění.

Společně s Petrem Dlouhým je spojuje profesní minulost a spolupráce mezi Studiem ALTA a festivalem Homo Novus stejně jako nespočet tarotových čtení, které dělali pro přední evropské kulturní instituce a festivaly, desítky umělců a umělkyní. Jejich tarotová praxe nedává odpovědi, ale klade provokativní otázky, které vedou k hledání nových narativů a společného přemýšlení o vztazích, podmínkách a vizích.

Večer bude provázený v anglickém jazyce.

 

●●●

29. 3. / 17:00-19:00

ARTISTS TO ARTISTS

Artist to Artist (AtoA) je platforma iniciovaná v roce 2023 Studiem ALTA, v rámci které probíhá setkávání nezávislých umělců, umělkyň a uměleckých skupin působících na nezávislé scéně performativního umění. AtoA umožňuje sdílení vědomostí a zkušeností z praxe, vzájemnou diskuzi a společnou práci v rámci skupiny, která umožňuje nové pohledy na témata, ale také sdílení nejistot a problémů vyplývajících z fungování systému českého uměleckého prostředí. Hlavním záměrem těchto setkání je učit se od sebe navzájem a nacházet cesty ke kultivaci pracovního prostředí. 


Lukáš Karásek, jeden z facilitátorů AtoA, představí základní principy fungování platformy a možnosti, které otevírá pro vytváření podpůrné struktury.

Setkání je otevřené pro nezávislé umělce, umělkyně, umělecké skupiny či podpůrné profese (produkční, technické aj.) působící v oblasti performativního umění.  

foto: Antoan Pepelanov a Simona Rybová

~

Artist to Artist je součástí platformy KULTIVÁTOR Studia ALTA (reg. č. 0315000085) pro proměnu fungování a praxí kulturních institucí. Platforma vzniká díky podpoře z Národního plánu obnovy.