Termíny

07.10.2023 / 15:30 - 17:00
08.10.2023 / 10:00 - 18:00
09.10.2023 / 15:30 - 19:00

Informace

Naše společnost je plná bariér. Naučili jsme se vytvářet prostory, kde se navzájem oddělujeme a izolujeme na základě naší situovanosti. Když se pozorně projdeme městem, vejdeme do jeho budov, institucí a nahlédneme dovnitř infrastruktury, můžeme se ptát: Pro koho jsou tato místa určena? Kdo je může používat? Nejlépe si odpovíme, když se podíváme, kdo v nich není přítomný. Kdo chybí.

V kulturním sektoru rádi říkáme, že jsme otevřeni všem bez rozdílu. A možná to tak i myslíme. Pokud se ale podíváme jen trochu blíž, vystoupíme ze své pozice (nebo se v ideálním případě někoho zeptáme), zjistíme, že jsme kolem sebe vystavěli desítky překážek. Jak se mohu účastnit programu, když jsem na vozíčku a vaše instituce nemá bezbariérový přístup a speciální záchod? Co když nemám peníze na vstupenku? Co když mám malé dítě a představení začíná pozdě, přesně ve chvíli, kdy bych jej potřeboval*a uspat a navíc si ani nemůžu dovolit hlídání?

Kdo jsou tedy ti ‚všichni‘? 

Odpolední škola přístupnosti pátrá po tom, kam se poděli ti, kteří s námi tvořili součást publika, než se stali rodiči. Skrze třídenní program se chceme znovu otevřít těm, které jsme vídali v divadelních sálech, galeriích, na koncertech a v klubech. Chceme vytvořit prostor setkání a společné zažívání uměleckých událostí. Prostor, který je sdílený rodiči i nerodiči a narušit tak alespoň jednu z bariér oddělující tyto dvě skupiny.

Pro koho je Odpolední škola přístupnosti určená?

Věříme, že program má co nabídnout jak pro rodiče (malých) dětí, tak i pro naše stálé publikum a odbornou veřejnost, která si možná klade stejné otázky.  

Co můžete čekat?

Sobotní workshop Signály – Trénink odolnosti posilující naše schopnosti vztahovat se k druhým. Jak vnímat a budovat vlastní odolnost, vytvářet podpůrné vztahy a číst někdy očividné, někdy skryté znaky? Naslouchání je pro nás jednou z hlavních cest porozumění napříč rozdílnými životními realitami. 

Nedělní návštěvu dejvické Kafkárny, kde proběhne symposium Gardening Ecofeminism. Budeme se učit, jak nám umění a ekologie může pomoct ve vytváření pečujícího prostředí.

Pondělní diskuzní blok, ve kterém si představíme několik dobrých praxí přístupnosti, kterým se věnují přední české kulturní instituce. Podvečerní sérii performance-přednášek zviditelňujících bariéry, které si mezi rodiči a nerodiči stavíme.

Bezplatné hlídání dětí po celou dobu programu odpolední školy.
Vstupenky na jednotlivý program v rámci systému Pay What You Can dostupné v cenových hladinách 0–300 Kč.

~

Odkud se to vlastně vzalo?

Odpolední škola vychází jak ze snahy Studia ALTA zpřístupňovat svůj program různým skupinám a vytvářet propojenější svět (nejen v hledišti), tak z dlouhodobého výzkumu umělkyně Mariky Smrekové o pozici diváků-rodičů v kultuře a její spolupráce s kurátorem Studia ALTA Petrem Dlouhým. Výzkum je v současné době zastřešený výzkumným projektem Kreativní Evropy On Mobilisation.

~

A pokud nemůžu přijít?

Pokud vnímáte nějakou bariéru, která vám brání přijít, prosím dejte nám vědět a my se vynasnažíme, aby byl program přístupný i vašim potřebám. Pokud nemůžete přijít kvůli jiným závazkům, můžete s námi zůstat v kontaktu skrze WhatsApp skupinukde budeme informovat o dalších krocích projektu.
Informace o přístupu do skupiny naleznete na stránce www.altart.cz/parent-friendly-culture

~

Hlídání dětí

po celou dobu programu Odpolední školy bude zajištěné bezplatné hlídání pro děti od 1,5 roku. O děti se budou starat naši profesionální průvodci a průvodkyně, kteří mají několikaleté zkušenosti z lesních školek. Budou pro ně připraveny hry a výtvarné workshopy.
Hlídání bude probíhat venku v zahradách Studia ALTA (sobota + pondělí) a Kafkárny (neděle). Vemte dětem adekvátní oblečení a samozřejmě nezapomeňte na svačinu. Průvodci a průvodkyně na vás budou čekat vždy 30 min před začátkem programu a 30 min po konci.
V případě jakýchkoliv dotazů se ozvěte Petrovi ze Studia ALTA (731 468 447; petr@altart.cz) nebo Lucii (604 505 989; lucie@altart.cz)


program bude probíhat v českém jazyce


🔴

Harmonogram

07.10. 15:30-17:00 Signály – Trénink odolnosti
workshop

VSTUPENKY

~

08.10.

08.10. 10:00-18:00 Návštěva symposia Gardening Ecofemisms (Kafkárna/ Centrum pro
umění a ekologii)

studijní výlet

~

09.10.

15:30-17:00 Parent-friendly Culture
diskuze

17:30-19:00 Takový svět, o kterém stojí za to snít
performance-přednášky

VSTUPENKY

🔴

Kontaktní osoba
Petr Dlouhý
+420 731 468 447
petr@altart.cz


DETAILNÍ PROGRAM

Signály – Trénink odolnosti
07. 10. ~ 15:30–17:00

Skupina umělkyň vás zve ke společnému tréninku důvěry jako vztahové kvality, bez které nelze s druhými (pře)žít.
Zamyslíme se nad tím, jakou dynamiku má naše odolnost, budeme se pohybovat mezi jednotlivými zónami Vzdoru, Úlevy, Oslav, Sdílení, Strategií, Náhody a Odnímání. Naše pozornost směřuje k jednotlivým fázím, jejím projevům, našim schopnostem s nimi interagovat a zároveň vnímat naše okolí.

Workshopem provází: Hana Chmelíková, Seiko Hihara, Kateřina Kuchtová, Martina Malinová, Jitka Ribárová, Barbora Trnková

 

~

Návštěva symposia Gardening Ecofemisms (Kafkárna/ Centrum pro umění a ekologii)

08. 10. ~ 10:00–18:00

V neděli se vydáme na spřátelenou kulturní akci do dejvické Kafkárny, sochařského ateliéru UMPRUM. Tam, kde se dříve vytvářely monumentální sochy (např. Jana Žižky na Vítkově, části Stalinova pomníku), se dnes otevírá prostor pro setkávání umění a ekologie. Uvnitř ateliéru a v přilehlé zahradě budeme mít možnost zúčastnit se řady přednášek a workshopů. Ty proběhnou během symposia Gardening Ecofeminisms, které se soustředí na vnímání péče a naslouchání jiným (a jiným než lidským) bytostem. Našimi otázkami pak mohou být: Co nás může naučit ekologie a feminismus (ekofeminismus) o vytváření zdravého a inkluzivního kulturního prostředí? Jak můžeme hledat a obhájit naší pozici ve společnosti? Jaké jsou prostředky vzdoru, když začneme být ze společnosti vyčleňováni?

Na symposiu vystoupí: Zuzana Veverková, Ros Gray, Masha Meskimmon, Lenka Kubelová, Tadeáš Žďárský, Lenka Vráblíková

Kompletní program symposia zde

Adresa: Buštěhradská 2, 160 00 Praha 6
(15 minut pěšky z Vítězného náměstí, 10 minut pěšky ze zastávky Prašný most)


~

Parent-friendly Culture

9. 10. ~ 15:30-17:00

Jaké jsou podoby přístupnosti pro rodiče a jejich začlenění do kulturních aktivit? Do neformální diskuze zveme pracovníky a pracovnice různorodých institucích. Budem sdílet praxe, jak může Parent-friendly Culture vypadat a bavit se o úskalích, která zavádění strukturálních změn může způsobit. Stejně tak ale chceme vyslechnout potřeby a přání diváctva, umělců a umělkyň. Co od institucí vyžadují a jaký druh péče a podpory by potřebovali k účasti na kulturních produkcích? 

 

Přizvaní zástupci a zástupkyně organizací: Národní divadlo, Letní letná, Heinrich-Boll Stiftung a další pražské i mimopražské kulturní centra.


~

Takový svět, o kterém stojí za to snít

9. 10. ~ 17:30-19:00

Věříme, že imaginace dokáže prošlapávat cestičky k lepší a spravedlivější budoucnosti. Tam, kde narážíme na nejrůznější bariéry, můžeme skrze umění otevírat skryté dveře a podkopávat ploty a postupně je překonávat. Série několika performativních přednášek nabídne možná neočekávané pohledy na to, jak je naše společnost strukturovaná. Naším přáním je poukázat na často neviditelné bariéry, které vidí pouze ti*ty, kterých se přímo dotýkají. Formáty na pomezí performance a přednášky otevřou plochu pro empatii a nabídnou strategie, jak čelit různým rovinám útlaku a nepochopení.

 

Přednáší a performují: Marika Smreková, Darina Alster & The Daughters, Maja Vusilović & Eliška Koldová (Druhá : směna)

 

 


Odpolední škola přístupnosti vzniká v rámci projektu On Mobilisation podpořeného z fondů Kreativní Evropy a ve spolupráci s Kafkárnou/Centrem pro umění a ekologii UMRPUM.

Projekt je součástí platformy Kultivátor Studia ALTA pro proměnu fungování a praxí kulturních institucí