Informace

čt 3.6. 17.00-20.00
pá 4.6. 9.30 – 17.00
so 5.6. 9.30 – 16.00

Vstup zdarma, místo si prosím rezervujte na lucie@altart.cz. Prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.

 

Rádi bychom vás přizvali na výlet do terénu v okolí Prahy. Vydáme se na místa, kde zemské Tekto Party zanechaly stopu. A že jich v okolí Prahy je! Dívat se, divit se, vidět již anebo ještě neviditelné.

Ano uchopení času, ano míře nad lidské chápání, ano představivosti, ano přemýšlení a údivu, ano úsilí, ano pohybu, ano mezi-bytí, spojení a spolubytí, ano doteku, ano změně, ano příběhům, ano tichu, ano “ksakru, kde se vzal tenhle kámen”, ano chůzi.

A následně i ano návratu. 3. – 5. června zažijeme třídenní intenzivní setkání, v rámci kterého půjdeme opět do terénu a společně vytvoříme a zrealizujeme performativní zkušenost.

Co je to performance, kdy a jak probíhá performativní akt? Komu je určený?

O vztahu k tělu, o vztahu k místu, o poznaní, že i v klidu existuje pohyb. Každému, kdo se zajímá o tělo a pohyb. Každému, koho zajímá otevřít prostor pro hlubší porozumění a napojení s určitým místem. Porozumění i tělu Země, které vytvořilo prostředí a podmínky pro naši existenci.

Obsah a témata setkání vychází z výzkumu Zdenky Brungot Svítekové, který se zrodil ze zvědavosti a zájmu o geomorfologickou a tektonickou realitu místa, kde žijeme. Zájem o geologii je pořád fascinující cestou v prostoru a času, v hlubokém času historie Země. Formuje a kultivuje naše chápaní hmoty, rozměrů, procesů, prostoru a času. Na první pohled jednoduchá otázka „co znamená tady?“ zůstává složitá a fascinující. Na její zodpovězení je pořád potřebné zároveň odpovídat na otázku „kde?“ a „kdy?“ Odpovědi existují, jenom se občas nečekaně objeví kámen nebo nová informace a celá představa o tom, jak to vlastně je, vzniká nanovo.

Práce v terénu bude o těle, pohybu, pozornosti, představivosti. Také o postupném vrstvení zkušeností, zážitku a dovednosti vidět a číst krajinu, sebe, okolí, sebe v krajině, krajinu v sobě…

“Tanec – a pohyb – vnímám jako základní způsoby zakoušení života a existence ve světě se všemi jeho složitostmi danými přírodou a lidskou existencí. Věřím, že naše těla mají vnitřní inteligenci, která je výsledkem více než tří miliard let evoluce – od momentu vzniku první buňky. Místo získávání kontroly nad tělem a místy, která obýváme, máme možnost rozvíjet způsoby, jak jim naslouchat.”

Tekto Party Part II navazuje na umělecko-performativní zkušenost Tekto Party I z června 2020 jako umělecké sdílení a tvořivé setkání zakončené performativní zkušeností. Již tehdy jsme si přáli tuto zkušenost prohloubit a zažít v terénu – tak, kde to, co zkoumáme se právě děje.