Termíny

19.01.2022 / 19:30

Informace

This is not about me! je sólová performance Michaely Daškové, která vznikla ve spolupráci se Cécile da Costa a Marikou Smrekovou. Je to fyzické vyprávění jednoho dziada, vypravěče, šaška, trickstera – který si půjčuje soudobé projevy různých mocných politických figur a hlasem, gestem a tělem komentuje svět.
Inscenace se pohybuje po tenké linii mezi parodií a kritikou, jemně zvýrazňuje a odhaluje to, co nemá být viditelné. Vychází z konkrétních a mediálně známých politických kauz, které ale mají univerzální poselství a ve své obecnosti reflektují hodnoty a jednání, jež se v různých společenských prostředích a systémech prosazují.
Tělo vypravěče se proměňuje pod vlivem různých politických narativů, žongluje se slovy, křičí, koktá, burácí a hlas teče prostorem, utíká, plazí se či napíná…
Představení pokračuje diskuzí na téma Rozdělování moci ve společnosti s hosty Markétou Všelichovou, Bobem Kuříkem a moderátorem Davidem Zelinkou. Markéta představí systém demokratického konfederalismu budovaný v oficiálně neuznané kurdské Rojavě – území, které se po vypuknutí války v Sýrii vymanilo ze závislosti na centrální vládě. Bob Kuřík promluví o zapatistech a zapatistkách, kteří po desetiletí rozvíjí vlastní autonomní hnutí, o jejich vlivu na formování levicového alterglobalizačního hnutí, jejich nedávné návštěvě evropských aktivistů a vůli vrátit sociálním a politickým bojům současnosti celoplanetární perspektivu.
Markéta Všelichová jezdila do válkou zmítané Severní Sýrie (kurdské Rožavy) zmapovat situaci tak, aby se veřejnosti dostaly aktuální a objektivní informace o životě místních lidí. Pořádala v Čechách pořádali přednášky, vystupovala v médiích a o své zkušenosti se dělila na sociálních sítích. Na začátku roku 2016 si Markéta založila vlastní organizaci na pomoc obětem válek VOWA (Victims Of Wars Aid z.s.). Téhož roku se k organizaci přidal Miroslav Farkas, který měl s humanitárními cestami do zahraničí dřívější zkušenosti (například po zemětřesení na Haiti rok a půl vrtal studny). Zájem Markéty a Mirka o osud civilistů v Sýrii vyústil ve spolupráci v nyní již společné organizaci. Oba pracovali bez nároku na odměnu a vše, jak cesty do Sýrie tak i provozní náklady organizace, hradili ze svých osobních úspor. Na první pohled nereálný projekt dokázali Markéta s Mirkem připravit ke spuštění.
Bob Kuřík je sociální antropolog. Učí na Katedře sociální a kulturní ekologie FHS UK v Praze. Odborně se zajímá o protest, internet, životní prostředí a etnografii. Je spolueditorem knihy Mikrofon je naše bomba: politika a hudební subkultury mládeže v postsocialistickém Česku (Togga 2018). Na zapatistickém území Chiapasu v Mexiku několikrát prováděl terénní výzkum.
Michaela Dašková se letech 2008-2016 věnovala výtvarnému umění a vlastní výstavní činnosti. Studovala výtvarné umění na UJEP v Ústí nad Labem, FaVU v Brně a taneční improvizaci a fyzické divadlo v německém Freiburgu. Pracovala jako herečka a produkční v divadelním spolku Teď nádech a leť, spolupracovala s Verity Standen v site specific hlasovém projektu HUG. Absolvovala tříměsíční uměleckou rezidenci v ruské Kolomně. Vede pohybové, hlasové a výtvarné dílny v Čechách i v zahraničí.
Koncept, performer: Micha Ela Dašková
Hlasové a pohybové vedení: Cécile da Costa
Dramaturgie a režijní spolupráce: Marika Smreková
Light design: Filip Horn
Koprodukce: Studio ALTA
Délka: 33 minut

► INFORMACE PRO DIVÁKY

VSTUPENKY: https://goout.net/cs/this-is-not-about-me/szmjuos/

DISKUZE ve 20:15  bude streamovaná online na FB homepage Studio ALTA:  https://www.facebook.com/studioalta.cz

Prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.

Představení bylo podpořeno Ministerstvem kultury ČR, Státním fondem kultury ČR a městskou částí Praha 5.