Termíny

20.05.2021 / 19:30
21.05.2021 / 19:30 / ONLINE

Informace

…Or to Be přivádí na scénu dva lidi chycené v trojúhelníku prázdnoty, strachu a opuštěnosti, je karikaturou míjení a naléhavou výpovědí o neschopnosti vystoupit ze stereotypu, polevit v hysterii a aspoň se přiblížit.

Duet české performerky Markéty Stránské a francouzského tanečníka a choreografa Jeana Gaudina tvoří v důsledku dvě „sóla“, dvě postavy, které o sobě nevědí a které spojuje dohromady až divák, který je vidí společně. Publikum se stává svědkem tohoto ne-setkání a může si představovat, co by se odehrálo, kdyby se postavy uviděly. Inscenace je svébytným až komickým pojetím tísnivé prázdnoty, kterou současný svět zažívá za hutného doprovodu neustálé komunikace a nekonečného vršení zážitků.

Představení pracuje s pojmem prázdnoty a s ambivalentními pocity, které zažíváme uvnitř i okolo sebe, když se cítíme opuštěni či nedostatečně vytíženi. Tvůrci nabízí dva úhly pohledu, dva odlišné charaktery, které hledají vlastní cestu, jak se s neodbytným prostorem vyrovnat. Zda ho nutkavě zaplňovat vším, co je k dispozici, nebo ho přijmout a ocenit jako neoddělitelnou součást každého okamžiku.

…Or to Be je přirozeným pokračováním předchozí spolupráce obou tvůrců, kteří již dříve zjistili, že mají mnoho společného – přístup k tvůrčímu procesu, touhu pracovat v jiném než tradičním divadelním prostoru a překračovat hranice konvencí, společné vnímání prostoru jako inspirativního a rovnocenného tanečního partnera i smysl pro humor. Z této vzájemné umělecké i lidské sympatie se zrodil základ nového představení, které oba autory spojuje i ve způsobu vypořádávání se s určitými limity jako s novou příležitostí.

„M & J jsou každý ve svém světě, a i když je vidíme pospolu, vidíme zároveň, že nejsou v tomtéž světě, jde o dvě velmi odlišné povahy, které se nemohou setkat a jsou ve svém přesvědčení izolované.“ Jean Gaudin


ONLINE STREAM 21.5. SLEDUJTE NA FACEBOOKU STUDIA ALTA

INFORMACE PRO DIVÁKY 20.5. 

Prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.

Vstup zdarma. Místo si můžete rezervovat zde. Rezervace propadá 15 minut před začátkem představení. Doporučujeme přijít 30 minut před začátkem představení kvůli kontrole dokumentů.


Námět, choreografie, interpretace: Jean Gaudin a Markéta Stránská
Světelný design: Zuzana Režná
Kostýmy: Tereza Vašíčková; Monika Urbášková
Hudba: Matěj Kotouček
Scénografie: Jean Gaudin, Zuzana Režná
Grafický design: Tomáš Bárta
Produkce: Srdcem zapsaný spolek, z. s., Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA z.s, ALT@RT z.ú.
Zvláštní poděkování: Nathalie Pubellier a WD Lux

Délka představení: 40 min

Akci podpořil Česko-německý fond budoucnosti.

Jean Gaudin (FR)

Francouzský choreograf, tanečník, pedagog a tvůrce tanečních filmů, “enfant terrible” francouzské nezávislé scény, který se ve své tvorbě často zabývá tématem prostoru. Ve své choreografické práci dává přednost prolínání různých uměleckých prostředků a směrů. Během celé své kariéry úzce spolupracuje s hudebníky, skladateli a výtvarníky. Při své práci se také obklopuje video-umělci a filmaři.

Markéta Stránská (CZ)

Choreografka, performerka a fyzioterapeutka. Ve své tvorbě snoubí zkušenosti nejen choreografky a tanečnice, ale také loutkoherečky, performerky a v neposlední řadě také klauna. Po úspěšném premiérovém uvedení sólového tanečního debutu LeŤ (září 2018, Studio ALTA) se rozhodla pokračovat ve zkoumání dalších cest a možností uchopení tématu zkušenosti s fyzickou odlišností. Nakolik ovlivní naši fyzickou i psychickou stabilitu změna nebo zúžení opěrné báze? Jak nás ovlivní kontakt s určitým limitem? Jak se pak postavíme k novým možnostem? Ke změně našich zažitých stereotypů?

Foto: Vojta Brtnický

Mediální ohlasy:

Zuzana Smugalová: Prázdnota ve vlnách rozhodnutí „..Or to Be“
Taneční aktuality, 6.3. 2020

Lucie Kocourková: … nebo být sám?
Opera plus, 22.2. 2020

Reportáž z představení …Or to Be
Události v kultuře, ČT, 15.2. 2020