Termíny

12.11.2022 / 09:30-03:00

Informace

Studio Performance Art (SPA) vypravuje ve spolupráci s opavskou platformou Bludný kámen PerformanceBus na jednodenní cestu přes Čechy, Moravu do Slezka a zpět. Našimi zastávkami budou kulturní instituce, parkoviště na městském okruhu a benzínové pumpy, které se stanou místy performativních intervencí.

PerformanceBus odráží naší snahu dencetralizovat pozornost směřovanou k různorodým platformám, institucím i individuálním aktivitám věnujících se performance artu v různých částech ČR. Tato cesta chce být zároveň určitým gestem, vybídnutím k většímu propojování a spolupráci jednotlivých aktérů a aktérek. PerformanceBus tak můžeme vnímat jako kouzelný portál, jako poznávací zájezd nebo jako epické putování.

Řidič: Marcel
Kurátoři: Antonín Brinda & Petr Dlouhý (SPA), Matěj Frank & Kuba Frank (Bludný kámen)
Produkce: Anežka Medová
Grafika: Darja Lukjanenko


Itinerář cesty
09:30 meeting-point Studio ALTA

10:00 odjezd

10:30 Michal Kindernay – RurArtMap (přednáška v autobuse)

11:30 8smička (návštěva galerie, setkání s kurátorským týmem)

13:45 parkoviště Avion Shopping Park (oběd v IKEA + koncert AVA)

16:10 Basement project performance group (ORLEN Benzina, Žerůvky – Olomouc)

17:00 PAF – pásmo filmů (promítání v autobuse)

18:10 Opava (návštěva Bludného kamene, rozchod po městě s večeří, koncert Petra Válka v galerii)

22:00 odjezd

22:30 překvapení

02:00 příjezd PRAHA


Participující umělci*umělkyně*instituce

Bludný kámen
8smička
AVA: Moving Spaces
Basement project
RurArtMap
Michal Kindernay
Petr Válek
PAF: Jiné vize 2021
Ala Savashevich

 

Michal Kindernay
Michal Kindernay patří k výrazným osobnostem na poli současného intermediálního a zvukového umění. Ve své tvorbě kombinuje řadu médií od prostorových audiovizuálních instalací a objektů, přes videodokumenty a terénní nahrávky až k elektroakustickým kompozicím, jejichž společným jmenovatelem je vždy hluboký zájem o environmentální procesy a ekologická angažovanost. Je tichým pozorovatelem, neúnavným průzkumníkem, nevšedním vědcem a vytrvalým experimentátorem. Jeho tvůrčí metody mají pevný základ ve skutečnosti a faktech, jejich výsledná podoba je však mimořádně vizuálně a emočně působivá. Pro Bludný kámen společně s Magdalénou Manderlovou připravili projekt Po proudu zvuku, v rámci něhož prozkoumávali zvukovou krajinu podél řeky Opavy, a veřejnou archivační platformu zvukyopavy.cz. Hudebně-zvukový set, který představí během večera v Bludném kameni vychází z jeho rozvíjející se série Phonotropic Blindness.
yo-yo-yo.org/mk.html

Petr Válek
Petr Válek je zvukový umělec, hudebník, performer, malíř, tvůrce hudebních nástrojů, syntezátorů a zvukových efektů, autor videí, která sdílí na sociálních sítích, a především neúnavný experimentátor na poli zvuku a hluku. Jeho tvorba je v pravém slova smyslu stěží zařaditelná a uchopitelná, Petr nestudoval vysokou uměleckou školu ani nepatří ke snadno definovatelné skupině tvůrců. Společným rysem Petrovy tvorby je zájem o DIY a rukodělné postupy, neustálá materiálová recyklace a bujná tvořivost. Do prostor Bludného kamene se vrací po dvou letech, naposledy zde v roce 2020 představil svou výstavu a sérii performancí Přítvory a jiná havěť.
youtube.com/channel/UCSHUTLKvHJq6PYf1OnEQWCQ

Ala Savashevich: Je tady zeď, kterou nevidíme
Komentovaná prohlídka výstavy Aly Savashevich v Galerii Cella a Hovornách. Ala Savashevich, původem běloruská umělkyně žijcící dlouhodobě v polské Wrocławi, využívá výtvarné prostředky ke komentování a kritice minulé i současné politické a společenské situace. Ať už jde o reálie rodného Běloruska, celého východního bloku, ale přeneseně také všech kolonialismem stižených zemí i jejich kolonizátorů, její práce vypovídají o kolektivní paměti, její cenzuře, vymázávání nebo aktualizaci. Obsahově navazuje na východoevropské umělce a umělkyně, kteří se výrazně prosadili po pádu železné opony, kdy se z vlastní zkušenosti, ale zároveň již z odstupu a svobodně vyjadřovali k prožité totalitní realitě. Její pozice je nicméně kvůli specifické situaci v poslední evropské diktatuře na prahu jejího vstupu do válečného konfliktu na straně agresora zcela autentická a aktuální, a její odstup a svoboda veřejně představovat svou práci jsou možné jen díky životu v emigraci.

 

Basement Project: Přenos / Lifecast
Basement Project je umělecký spolek sdružující mladé Olomoucké kreativce*yně, umělce*kyně a kurátory*ky. Projekt vznikl v roce 2019 na Katedře výtvarné výchovy Pdf UP Olomouc, ale dnes již realizuje aktivity i mimo vlastní prostor, který se nachází v Uměleckém centru UP. Basement Project se kurátorsky soustředí především na současné angažované umění a umění, které tematizuje soudobá společenská témata především v návaznosti na analýzzu možných pojetí vztahovosti a tvůrčích komunitě. Kromě výstavní činnosti realizuje další typy kulturních a společenských programů, jako jsou přednášky, diskuse, workshopy a galerijní edukace.

Moving Spaces Duo
Moving Spaces je projekt kmenových členy brněnského kolektivu AVA, který
 se zaměřuje na  hudební „site-specific“ zážitky na neobvyklých lokacích. Tento přístup se odráží také v přístupu Moving Spaces.
Tentokrát projekt vystoupí ve zredukované „mobilní verzi“ ve složení Snediggen Snurssla a Simo Hakalisto. Duo bude na místě Avion Shopping Parku improvizovat se site-specific zvuky, terénními nahrávkami, kazetovými pásky, akustickými nástroji i syntetikou.
Simo Hakalisto je v Brně usazený finský hudebník, vystupující sólo také jako Shakaali, který je aktivní mj. v projektech Thistle a Gnäw, se kterými v posledních letech vydal řadu vřele přijatých releasů. Snediggen Snurssla je spoluzakladatel AVA kolektivu a brněnského prostoru Rumiště (R.I.P.), promotér, dj a „field recording astronaut“, který se rovněž věnuje autentickému pohybu.

https://soundcloud.com/avakolektiv
https://www.facebook.com/avantyry


Vstupenka
Jízdenku na PerformanceBus můžete zakoupit v systému Studia ALTA PayWhatYouCan, které umožňuje zvolit si výši vstupného v předem definovaných kategoriích: 250,- /300,- /350 (doporučená cena) /400,- /450,-

Jízdenka zahrnuje cestu tam i zpět + vstup na veškerý program + kávu a čaj během cesty.
Jídlo si řeší každý individuálně. Obědová pauza je plánovaná v blízkosti IKEA, večeře proběhne v rámci rozchodu v Opavě. Po cestě budou zastávky u benzinových pump.

Omezená kapacita 35 míst.

 

VSTUPENKY