Termíny

14.02.2020 / 18:00

Informace

Letošních rezidencí pro profesionální umělce se účastní: Felix Baumann, Jitka Čechová, Krystyna Slobodianiuk. Vstup na prezentace je zdarma.

Felix Baumann, Sean Henderson: How Things Go

„How Things Go“ je pohybový výzkum předmětů a materiálů, jejich fyzičnosti a funkce, jejich hybnosti a vlivu, který mají na lidské tělo v pohybu a prostoru. V představení se dva muži snaží postavit něco, co je pro jejich život pozoruhodné. Na jejich cestě způsobují objekty řetěz reakcí, které ztělesňují selhání. Ale oni se nevzdávají, udržují si smysl pro humor, stále se valí, tvrdohlaví jako kámen padající do vody.

Koncept, režie, choreografie, interpretace: Felix Baumann (DE), Sean Henderson (US/CH)
Scéna a vizuální design: Felix Baumann (DE), Sean Henderson (US/CH)
Hudba: Jakub Štourač (CZ), Pilou Barge (FR)
Vnější oko: Marie Gourdain (FR/CZ)
Light design: Jiří Šmirk (CZ)
Produkce: Baumann & co.
Koprodukce: Švestkový Dvůr (CZ)

Jitka Čechová: Anti.LOVE

Představení zkoumá formy lásky, jak byla vnímána, jak ji bereme dnes a kam spěje. Martina a Jitku spojuje hluboké prožívání velmi komplikovaného a intenzivního vztahu. Vztah je plný lásky, vášně, zranění, utrpení, vzdálenosti, blízkosti, něhy i agrese… Prožívají organičnost vztahu se vším všudy, až na to, že svůj vztah tvoří s heliovým balonkem.

Tématem krátkého inscenačního tvaru jsou vztahy a jejich prožívání v dnešní době. Představení je satirou na neautentičnost vztahů, které stojí na našich projekcích více než na realitě. Heliový balonek symbolizuje nový fenomén vztahů nastupující éry, doby fikce a projekce. Propast mezi námi a blízkými se stále prohlubuje díky zdigitalizování našich životů. Čeká nás předefinování vztahů a intenzity, kterou do nich vkládáme. Láska má jinou roli, než jakou měla doposud. Poprvé v historii zažíváme, že láska má smysl, když ji rozprostřeme mezi mnoho věcí, lidí, koníčků, zábavy, míst… Jak se projevuje láska dnes? Jak lásku neztratit, ale také jak ji nebránit v progresu? Takzvaná Univerzální láska má jiný charakter. Může být všudypřítomná a můžeme ji nasměřovat jakýmkoli směrem. Ať je to láska k přírodě v době klimatické krize, láska k bližnímu svému, anebo láska ke skupině bližním.

Taneční tvar Anti.LOVE je inspirován výzkumným článkem, který se zabývá pojetím lásky romantické a lásky analytické. Ráda bych upozornila na zromantičťovávání si vztahů, které má na svědomí Hollywood, evropský romantismus, ruská literatura 20. století a trubadúrské písně.

Choreografie: Jitka Čechová
Interpretace: Martin Pavlíček, Jitka Čechová

Krystyna Slobodianiuk: It’s Warm in the Corner

„… Chci jen být svobodný. Chci se rozhodnout a vědět, že to dává smysl. Chci najít cestu ven, být silnější, a nakonec uklidit tuto místnost!“

Jaký je rozdíl? Tato zeď je stejně absurdní jako všechno za ní. Vše je strašně logické. Jsem nic. Existuje jen jeden způsob…

Ale skutečně existuje?

„It’s warm in the corner“ je další pokus položit tuto otázku. Představení, které vás vtáhne do světa unavených osob. Být či ne. Jak, pokud ano.

Nebudou žádné odpovědi kromě těch, které se objeví uvnitř vás.

Režie: Krystyna Slobodianiuk
Performerka: Ira Tytarenko