Termíny

17.12.2021 / 19:30

Informace

Taneční film …Or to Be přivádí na scénu tři charaktery chycené v trojúhelníku prázdnoty, strachu a opuštěnosti. Je karikaturou míjení, naléhavou výpovědí o neschopnosti vystoupit ze zažitého stereotypu, o neschopnosti polevit v hysterii a aspoň trochu se k sobě přiblížit.

Videoisntalace / taneční film režisérky Stéphanie N´Duhirahe vznikly na základě stejnojmenné inscenace české performerky Markéty Stránské a francouzského tanečníka a choreografa Jeana Gaudina. Dílo tvoří v důsledku tři „sóla“, tři postavy, které o sobě nevědí a které spojuje dohromady až divák, který je vidí společně. Publikum se stává svědkem tohoto ne-setkání a může si představovat, co by se odehrálo, kdyby se postavy uviděly. Film je svébytným až komickým pojetím tísnivé prázdnoty, kterou současný svět zažívá za hutného doprovodu neustálé komunikace a nekonečného vršení zážitků. 

Pracuje s pojmem prázdnoty a s ambivalentními pocity, které zažíváme uvnitř
i okolo sebe, když se cítíme opuštěni či nedostatečně vytíženi. Tvůrci nabízí tři úhly pohledu, tři odlišné charaktery, které hledají vlastní cestu, jak se s neodbytným prostorem vyrovnat. Zda ho nutkavě zaplňovat vším, co je k dispozici, nebo ho přijmout a ocenit jako neoddělitelnou součást každého okamžiku.

Scénář, střih, režie: Stéphanie N´Duhirahe

Námět: Markéta Stránská, Jean Gaudin, Stephanie N´Duhirahe

Choreografie, interpretace: Jean Gaudin, Markéta Stránská, Papír

Světelný design: Zuzana Režná

Hudba, zvuk: Matěj Kotouček

Technická spolupráce: Šimon Klimt

Produkce: Srdcem zapsaný spolek;  Eva Dryjová

Koprodukce: Studio ALTA

Projekt vznikl za finanční podpory SFK ČR a MK ČR

Jean Gaudin (FR)

Francouzský choreograf, tanečník, pedagog a tvůrce tanečních filmů, “enfant terrible” francouzské nezávislé scény, který se ve své tvorbě často zabývá tématem prostoru. Ve své choreografické práci dává přednost prolínání různých uměleckých prostředků a směrů. Během celé své kariéry úzce spolupracuje s hudebníky, skladateli a výtvarníky. Při své práci se také obklopuje video-umělci a filmaři.

Markéta Stránská (CZ)

Choreografka, performerka a fyzioterapeutka. Ve své tvorbě snoubí zkušenosti nejen choreografky a tanečnice, ale také loutkoherečky, performerky a v neposlední řadě také klauna. Po úspěšném premiérovém uvedení sólového tanečního debutu LeŤ (září 2018, Studio ALTA) se rozhodla pokračovat ve zkoumání dalších cest a možností uchopení tématu zkušenosti s fyzickou odlišností. Nakolik ovlivní naši fyzickou i psychickou stabilitu změna nebo zúžení opěrné báze? Jak nás ovlivní kontakt s určitým limitem? Jak se pak postavíme k novým možnostem? Ke změně našich zažitých stereotypů?


► INFORMACE PRO DIVÁKY  

Prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.

● V roce 2021 jsou všechny akce pořádáné Studiem ALTA zdarma! ●

VSTUPENKY: https://goout.net/cs/or-to-be/szvcfks/

V době pandemie jsme neměli možnost se s vámi potkávat osobně a otevřít ALTU široké veřejnosti. Teď, když je to možné, vám proto chceme být ještě blíž. Rozhodli jsme se, že na naše programy v roce 2021 nebudeme vybírat žádné vstupné, aby mohl přijít opravdu každý. Kulturu všem


Zuzana Smugalová: Prázdnota ve vlnách rozhodnutí „..Or to Be“
Taneční aktuality, 6.3. 2020

Lucie Kocourková: … nebo být sám?
Opera plus, 22.2. 2020

Reportáž z představení …Or to Be
Události v kultuře, ČT, 15.2. 2020