Dates

17.12.2021 / 19:30

Information

The dance video of the director Stéphanie N´Duhirahe called “…Or to Be” presents three characters trapped in a triangle of emptiness, fear and loneliness. A caricature of near misses, it is an urgent commentary on our inability to abandon routine stereotypes, relax into hysteria and get at least a little bit closer to one another.

The dance video is the result of three “solos”. Three characters, each unaware of the other, are connected only by the spectator who sees them together. The audience witnesses this non-meeting, imagining what would transpire if the characters caught sight of one another. The production offers an original take on the oppressive emptiness of the present, experienced against a backdrop of ceaseless communication and the endless accumulation of experiences.

Director, scriptwriter: Stéphanie N´Duhirahe

Based on performance by: Markéta Stránská, Jean Gaudin, Stephanie N´Duhirahe

Choreography: Jean Gaudin, Markéta Stránská, Papír

Light design: Zuzana Režná

Music: Matěj Kotouček

Technical collaboration: Šimon Klimt

Production: Srdcem zapsaný spolek;  Eva Dryjová

Coproduction: Studio ALTA

Projekt vznikl za finanční podpory SFK ČR a MK ČR

Jean Gaudin (FR)

Francouzský choreograf, tanečník, pedagog a tvůrce tanečních filmů, “enfant terrible” francouzské nezávislé scény, který se ve své tvorbě často zabývá tématem prostoru. Ve své choreografické práci dává přednost prolínání různých uměleckých prostředků a směrů. Během celé své kariéry úzce spolupracuje s hudebníky, skladateli a výtvarníky. Při své práci se také obklopuje video-umělci a filmaři.

Markéta Stránská (CZ)

Choreografka, performerka a fyzioterapeutka. Ve své tvorbě snoubí zkušenosti nejen choreografky a tanečnice, ale také loutkoherečky, performerky a v neposlední řadě také klauna. Po úspěšném premiérovém uvedení sólového tanečního debutu LeŤ (září 2018, Studio ALTA) se rozhodla pokračovat ve zkoumání dalších cest a možností uchopení tématu zkušenosti s fyzickou odlišností. Nakolik ovlivní naši fyzickou i psychickou stabilitu změna nebo zúžení opěrné báze? Jak nás ovlivní kontakt s určitým limitem? Jak se pak postavíme k novým možnostem? Ke změně našich zažitých stereotypů?


► INFORMATION FOR VISITORS  

Please follow hygienic rules.

● In 2021, all events at ALTA are free! ●

TICKETS: https://goout.net/cs/or-to-be/szvcfks/

During the pandemic, we did not have the opportunity to meet you in person and open ALTA to the general public. Now that we can do it, we want to be even closer to you. We decided that we would not collect any entrance fees for our programs in 2021, so that really everyone could come. Culture to all!

Prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.


Zuzana Smugalová: Prázdnota ve vlnách rozhodnutí „..Or to Be“
Taneční aktuality, 6.3. 2020

Lucie Kocourková: … nebo být sám?
Opera plus, 22.2. 2020

Reportáž z představení …Or to Be
Události v kultuře, ČT, 15.2. 2020