Informace
Living Realities je multižánrový společensko-politický umělecký projekt, který přináší současné životní reality lidí, kteří museli opustit svoje země a hledají nový domov a nový život. Putovní výstava je společným prvkem této mezinárodní akce a v každé zemi je doplněná dalším programem od divadelních představení přes lekce hudby a zpěvu či workshopu fotografie po diskuze. Projekt tak vytváří prostor pro setkávání různých uměleckých druhů a podněcuje dialog o současných otázkách soužití. Cílem je změnit vnímání a rozšířit úhel pohledu na tato témata u umělců i diváků.
Výstava i doprovodné programy jsou zdarma.
Projekt pořádá: ALT@RT/Studio ALTA (CZ), ArtSocialSpace Brunnenpassage (A), Dschungel Wien (A) & Impact Hub (GR). Doprovodné programy vznikají ve spolupráci s Inbází, Centrem pro integraci cizinců, Člověkem v tísni, Sdružením pro integraci a migraci a Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty.
Program ve Studiu ALTA:
30.10. – 17.12. / Passage of a Flight (výstava)
Vernisáž: 30.10. 2017, 18:00
Hlavní součástí projektu je výstava Passage of a Flight, která přinese do Obýváku příběhy lidí na útěku, které zachytili novinář Nermin Ismail a fotograf Simon van Hal. Mnoho lidí je nechalo sledovat jejich osudy a putování ze Sýrie přes Řecko až k hranicím. Nermin a Simon je doprovázeli na jejich útěku do Maďarska, Slovinska, Rakouska a Německa, ale i do Řecka či Turecka. Cílem projektu je dát těmto lidem hlas a tvář, ale taky překonat předsudky a zvýšit povědomí o tom, kdo má těmto lidem dát nový domov. Výstava se tak zaměřuje na moment příchodu a na otázky soužití a obohacujících změn, kterými naše města procházejí.
30.10. 18:00 / Taneční studio Light: Dreaming + Děti lví srdce – work in progress (ukázka z připravovaného představení)
Když to nejde ve skutečnosti, splní se to ve snu. Nebo je pravda, že na každé lví srdce čeká země koníčků, ohníčků a pohádek?
V tanečním divadle překonávají vlastní strach a splní si vysněné touhy děti Tanečního studia Light.
Hudbu vytvořily a hrají samy děti, scénář a pedagogické vedení Lenka Tretiagová, světelný design Sebastián Vích.
9.11. / 19:00 / Ženy v boji za práva utlačovaných skupin před 25 lety a dnes
Debata s předními českými a zahraničními disidentkami a aktivistkami.
Setkání s ženami z České republiky, Slovenska či Norska, jejichž životní hodnoty i vlastní osudy je přivedly k tomu, aby se veřejně a aktivně zastávaly práv a zlepšení postavení různých znevýhodněných skupin ve svých zemích – uprchlíků, Romů nebo válečných dětí Lebensborn. Debata odhalí jejich osobní motivace pro naplňování tohoto poslání a co ve skutečnosti obnáší být ženou v disentu či mluvčí utlačované skupiny. Debata také zamíří k zamyšlení nad srovnáním, jaké bylo postavení lidskoprávních aktivistek před 25 lety a jak je tomu dnes. Pohlédneme rovněž na to, zda ženy ze znevýhodněných skupin prožívají svoji situaci jinak než muži, v čem jsou úspěšnější a v čem naopak zranitelnější.
Debatu spolupořádá Sdružení pro integraci a migraci.
11.11. / 15:00 – 17:00 / Tvořivá dílna pro děti: Pohádková Sýrie (literatura + výtvarné umění)
Byla nebyla jedna pohádková země. Jmenovala se Sýrie. A vyprávěly se v ní úžasné příběhy. Třeba o tom, jak se Osel stal filosofem. V první části dílny vedené lektorkou ze Sýrie si děti poslechnou syrskou pohádku v českém a arabském jazyce a poté bude následovat výtvarná dílna. Dílna je určena dětem ve věku od 5 do 11.let. Počet míst omezen. Na program je nutné se dopředu přihlásit na adresu sejnohova@inbaze.cz.
Dílna probíhá ve spolupráci s organizací Inbáze.
14.11. / 19:00 / Češi a cizinci: mluvíme spolu! (diskuze)
Den hrůzy – krátký seriál Centra pro integraci cizinců, který vtipnou formou pracuje s předsudky v každodenním životě.
Hlavní hrdina (Jirka) šestidílného seriálu Den hrůzy tak trochu proti své vůli prochází celou řadou neočekávaných situací, v nichž nějak figurují cizinci. Vtip seriálu spočívá v tom, co si Jirka představuje, že se může stát (jsou zde využité klasické stereotypy spojené s konkrétními skupinami cizinců) a tím, co se stane „skutečně“.
Večer probíhá ve spolupráci s Centrem pro integraci cizinců.
15.11. / 11:00 + 15:00 + 19:00 / Lucia Kašiarová, Peter Šavel, Tomáš Vtípil: Eau de Vie (představení)
Pojďme prožít okamžik. Ochutnejme ho. Přivoňme k němu. Zaposlouchejme se do něj. Spatřeme ho. Třeba se nás dotkne. Eau de Vie není představení. Eau de Vie je sdílená událost. Předpokladem k jejímu vzniku je skupina, prostor a přání prožít něco společně. Okamžik se mění v závislosti na skupině a prostoru. Dva tanečníci a jeden hudebník ohledávají pravidla události, která jsou v neustálém procesu přeměny. Jistotou jsou inspirace Fridou Kahlo, japonskými gejšami, samurajskými bojovníky a haiku.
Eau de Vie je cesta. Cesta skrze ostatní k sobě a od sebe k ostatním.
“Máš dvě oči proto, abys viděl obojí, jak relativní, tak absolutní. Nedívej se pouze jedním okem, protože pak bys viděl neúplně.” Pai Čang
Koncept, tanec: Lucia Kašiarová, Peter Šavel
Hudba živě: Tomáš Vtípil
Producent: danceWATCH / Karolína Hejnová
Projekt má velmi omezenou kapacitu – rezervujte si svoje místo na konkrétní čas na adrese rezervace@altart.cz!
22.11. / 20:00 / Ondřej Galuška: The Odd Gifts / (koncert)
The Odd Gifts jsou sólovým projektem Ondřeje Galušky.
Ondřej Galuška je kytaristou, pozounistou, zpěvákem a spoluautorem písní skupiny eggnoise, s níž nahrál tři alba. Za svou desku ALBUMEN získali eggnoise tři nominace na největších nezávislých hudebních cenách světa Just Plain Folks 2009 Music Awards. Album O.G. and the Odd Gifts, které vyšlo na podzim 2012, bylo pořadem Neon na ČRo Pardubice zařazeno mezi 14 nejlepších desek roku a získalo Harvest Prize na nezávislých hudebních cenách TAIS Awards. Ondřej Galuška je spoluautorem soundtracku k filmu Jana Hřebejka Svatá Čtveřice. Jeho verze písně Tea and Crumpets vyšla na albu Bazarem Proměn: A Tribute to Vladimír Mišík. 30. srpna 2016 vychází druhé album projektu nazvané Migrant Songs, na kterém se jako hosté podíleli James Harries, Alasdair Bouch, Justin Lavash, Bijou Camara a další. Naživo v projektu účinkují členové skupiny eggnoise Jaryn Janek, Michael Nosek a Jan Mizler.
26.11. / 10:00 – 14:00 / Otevřená snídaně: Jak se žije a tvoří umělcům-migrantům v České republice (snídaně, workshop, diskuze)
10:00 – 12:00 Otevřená snídaně
11.00 – 12:00 Komenský byl migrant Aneb všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme (ve spolupráci s festivalem Den poezie)
Své básně reflektující současnou společenskou situaci přečtou básnířky Bernardeta Babáková a Marie Feryna a básníci Aleš Kauer a Karel Šrabal. Hudební doprovod zajistí Cemaque (Jakub Čermák).
12:00 – 13:00 Výtvarná dílna s uprchlickou tematikou, do které se budou moci zapojit všichni zúčastnění bez ohledu na věk či talent.
13:00 – 14:00 Diskuze na téma, jak se žije a tvoří umělcům-migrantům, kteří našli svůj nový domov v České republice. Naši hosté se s vámi podělí o svůj životní příběh a ukáží, jak jim umění pomáhá v integraci do společnosti a jak kulturní dědictví svých zemí původu přenášejí do své tvorby
Program probíhá ve spolupráci s organizací Inbáze a iniciativou HateFree Culture.
6.12. / 19:00 / Cesta komika do středu Evropy (stand-up comedy + diskuze)
Živí se humorem, i když do smíchu jim vždycky nebylo. Jaká byla jejich cesta do České republiky? Proč se rozhodli zůstat? Prožili nějaký kulturní šok? A jak se jim tady vlastně žije? Nejen o tom s komikem Tigranem Hovakimyanem a dalšími členy skupiny Imigrant show.
Akce probíhá ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.
16.12. / 17:00 / Den migrantů 2017: Porozumění prochází žaludkem
(promítání, koncert, gastro ochutnávky, party)
K příležitosti dne migrantů pořádá Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty večer plný hudby, filmů a exotického jídla. Proběhne akce „Porozumění prochází žaludkem“, kde se budete moci seznámit s lidmi, kteří přestěhovali do Česka z různých zemí, ochutnat jejich oblíbená jídla a dozvědět o tom, jak přišli, jak se jim tady žije a co nejraději vaří. Budeme promítat dokumentární filmy na migrační témata a debatovat o nich. V závěru večera nám zahraje kapela a DJ.
17.12. / 17:00 + 19:00 / Taneční studio Light: Bratři / PREMIÉRA
Divadelní putování tajemným příběhem otevře lvím srdcím brány do země koníčků, ohníčků a pohádek.
Scénář a režie Lenka Tretiagová
Choreografie Dora Sulženko Hoštová
Hudba Ondřej Galuška
Scéna, loutky, kostýmy Tereza Tretiagová
Light design Štěpán Hejzlar
Tvorba a interpretace David Králík, Jan Čtvrtník, Dora Sulženko Hoštová / Eva Stará
Dětská role Suchárka Martin Lerch / Vít Gajdoš
Odborná spolupráce Tomáš Žižka a Martin Mesaroš
Děkujeme za pomoc dětem Tanečního studia Light
Vstup zdarma, rezervace předem nutná v 17:00 ZDE a v 19:00 ZDE.
Hlavní partneři projektu:
Partneři projektu: