Informace

Zveme vás na 13. ročník festivalu portugalského jazyka Lusófona, který se koná 1.-3.10. 2020. Program prvního festivalového dne proběhne v Portugalském centru v Praze a program následujících dvou dní v zahradě Studia ALTA. Festival organizovaný Portugalským centrem v Praze Camões, I.P. a spolkem Lusofonia Aberta, z.s se snaží být prostorem pro dialog mezi milovníky portugalskojazyčných kultur a veřejností v Praze. Můžete se těšit na hudební a taneční vystoupení, filmové promítání, výstavy, aktivity pro děti a gastronomické zážitky.

Vstup na celý festival je zdarma.

Pátek 2. 10. 2020

17h-22h Tradiční sardinhada a lusofonní trh

Ke všem portugalským svátkům a oslavám patří dobré jídlo a pití. V pátek večer proto budete moct v zahradě Studia ALTA ochutnat sardinky připravované na grilu a zapít je skleničkou portugalského vína. Na výběr budou také další speciality z lusofonních zemí.

18h Vilas: Příroda v kontrastech

Vilas pochází z města Beja v regionu Alentejo na jihu Portugalska. Jak sám říká, své pocity dokáže mnohem lépe vyjádřit prostřednictvím kreseb nežli slov. Obrazy kreslí propisovacím perem s černým inkoustem a nejraději pracuje v rušných kavárnách. Výstava s názvem „Příroda v kontrastech“ je inspirována autorovou rodnou krajinou. Kresby zachycují výjevy z ryzí přírody a idylického venkova, kde se člověk cítí svobodný.

Autor se zúčastní vernisáže výstavy pořádané v pátek od 18 hodin. Kresby budou vystaveny v pátek 2. 10. a v sobotu 3. 10. v Obýváku.

20h mema.

Při hudebním vystoupení portugalské umělkyně se publikum nejprve nechá zmást iluzí strohosti. Zdánlivě minimalistický zpěv a zvuk kytary však přechází do výbušné směsi syntetizátorů, smyček a tradičních portugalských hudebních nástrojů, jako jsou adufe, portugalská kytara a flétna, které se mísí s ruchem moderní doby. mema. svým posluchačům představuje hudbu, která vznikla dekonstrukcí folku a jeho střetnutím s electro-indie a pop music.

Skladatelka, kytaristka a zpěvačka mema. se narodila v Aveiru, kde vystudovala konzervatoř. Krátce poté se vydala na sólovou dráhu a získala zkušenosti v zahraničí, žila v Berlíně a v Dublinu. Mezi její nejznámější singly patří „O Devedor“, „Outro Lado“ a „Perdi o Norte“.

Koncert je pořádán ve spolupráci s portugalskou kulturní asociací d’Orfeu Associação Cultural a hudebním projektem OuTonalidades – circuito português de música ao vivo.

Sobota 3. 10. 2020

10:30h Ana Pêgo: Plasticus maritimus, invazivní druh

Portugalka Ana Pêgo si jako malá ráda hrála na pláži a zjistila, že moře a oceány skrývají kromě krásných živočichů a zkamenělin také jeden invazivní druh. Když vyrostla a stala se z ní mořská bioložka, rozhodla se jej pojmenovat Plasticus maritimus. O tomto kontaminujícím druhu napsala i stejnojmennou knihu, jejíž překlad do češtiny letos vydalo nakladatelství jakost.

Ana povede během sobotního dopoledne dílnu určenou dětem, jejímž tématem bude uvážlivější používání plastů a tvůrčí využití plastového odpadu. Pro více informací se obraťte na mail info@institutocamoes-praga.cz.

14h-22h Lusofonní trh

Také v sobotu můžete do zahrady před Studiem ALTA přijít ochutnat slané a sladké speciality z portugalsky mluvících zemí a vynikající portugalské víno.

14h-18h Lá vem a história!

Projekt Lá vem a história! – Português como Língua de Herança em Praga, který pořádá pravidelná vzdělávací a zábavná setkání v portugalštině, si připraví venkovní tvořivou dílnu, kam si mohou děti a jejich rodiče přijít hrát, vyrábět a malovat s přírodními materiály. Poznají tak barvy a textury listů, větviček a plodů. Přijďte poznat přírodu jako místo pro dětské hry a inspiraci pro vyprávění v portugalštině.

16h Roda de samba

Sobotní odpoledne v zahradě před Studiem ALTA se ponese v rytmu tradiční brazilské samby. Několik brazilských muzikantů žijící v Praze se zapojí do „roda de samba“, jedinečného hudebního vystoupení, které má svůj původ ve velkých brazilských metropolích, jako jsou Rio de Janeiro, Salvador, Recife a São Paulo. Stejně jako v případě jazzových jam sessions se k „roda de samba“ mohou připojit i přihlížející hudebníci či tanečníci. Nechte se s námi unést strhující brazilskou atmosférou.

20h SENZA

Koncert skupiny SENZA přinese originální fúzi lusofonních rytmů. Kromě tónů z portugalsky mluvících zemí se Catarina Duarte a Nuno Caldeira, kteří oba pocházejí z Aveira, nechávají ovlivnit také hudbou, s níž se setkávají na cestách. Za dobu svého fungování od roku 2016 totiž vystoupili na více než 80 pódiích po celém světě. Tajemství úspěchu jejich hudební tvorby prý spočívá v intenzitě, s níž prožívají své cesty, a v oddané vášni pro muziku. Duo SENZA zatím vydalo dvě alba: „Antes da Monção“ a „Praia da Independência“.

21:30h DJ Baptista

Program festivalu Lusófona uzavře večerní party s DJ Baptistou, který sice pochází z Portugalska, ale už pár let je doma i na pražské klubové scéně. Jeho výběr rytmů z portugalsky mluvících zemí určitě nenechá nikoho z publika v klidu.

Další informace o festivalu a program prvního dne najdete na stránkách Portugalského centra v Praze a na facebookové stránce festivalu Lusófona.