Termíny

06.06.2023 / 20:00 - 22:00

Informace

Jedna vstupenka, dva silné zážitky. To je double bill show s Visual Vibrations a Headless Mule. Dvakrát performance, dvě současná témata a naprosto osobité podání. Performerky Kassandra Wedel & Rosalie Wanka z Mnichova přiváží svou gestickou báseň, Martin Talaga svůj pohled na starou brazilskou legendu a slut-shaming. Energie, záře, rytmus – červnový double bill v ALTĚ.

~

20:00
Kassandra Wedel & Rosalie Wanka: Visual Vibrations [Mnichov]

Site-specific Duo – 20min
#signlanguage #hiphop #poetry #techno #insitu #outdoor

Představení je koncipováno jako gestická báseň, odkazující na opakující se aktuální témata (např. koronavirus, fake news, konspirační teorie…), šamanský rituál a trávení v pohybu slov, kterými jsme denně bombardováni médii. Rosalie Wanka a Kassandra Wedel (neslyšící) kombinují ve svém vystoupení hip hop, slam poetry a německou znakovou řeč, vše zvýrazněné beatem skupiny Uncertain Proportions.

VISUAL VIBRATIONS byla vybrána pro festival FREISCHIMMEN meets RODEO v říjnu 2022. Porota se vyjádřila: „Poetická gesta jsou v současnosti žádaná více než kdy jindy. Kassandra Wedel a Rosalie Wanka reagují na přetížení médií performativní básní: Visual Vibrations. S ohledem na množství módních slov, kterými jsme denně bombardováni, nabízí obě umělkyně inspirativní a krásnou odpověď, v níž se znakový jazyk a současný tanec virtuózním způsobem prolínají. […] Kassandra Wedel a Rosalie Wanka rozvíjejí jazyk přizpůsobený znakové multiplikaci naší doby: poetický, vtipný a povznášející“.

Více informací: https://www.rosaliewanka.com/visual-vibrations

~

Námět / Koncept: Rosalie Wanka 

Realizace / Choreografie / Performance : Kassandra Wedel & Rosalie Wanka 

Hudba: Uncertain Proportions 

Fotografie: Paola Evelina 

~

ROSALIE WANKA 

Koncepce – Umělecké vedení – Choreografie – Performance 

Ve své umělecké praxi se věnuje tématům jako interkulturalita, ženská otázka/feminismus a vnitrolidská komunikace v interdisciplinárních přístupech. www.rosaliewanka.com/about

KASSANDRA WEDEL 

Spolutvůrce – Choreografie – Znaková řeč – Performativní tanečnice, Choreografka, Herečka, performerka. Neslyšící. Využívá různé formy uměleckého vyjádření, jako je drama, performance, hip hop, Vogue a současný tanec, znakový jazyk, znaková poezie a svůj vlastní hlas.

🔴🔴🔴

21:00
Martin Talaga: Headless Mule

The Headless Mule (portugalsky Mula-Sem-Cabeça) je mýtická postava v brazilském folklóru, která zobrazuje ducha ženy, která byla Bohem prokleta za své hříchy. Legenda říká, že pokud žena svede kněze, promění se každý čtvrtek o půlnoci v mulu (kříženec osla a klisny) s plameny ohně místo hlavy a zahubí vše, co jí přijde do cesty. Na brazilském venkově je víra v tuto legendu tak silná, že někteří lidé nevycházejí ve čtvrteční noci ven. Časem se interpretace tohoto mýtu rozvinula a v současnosti zobrazuje hříchy jako smilstvo, nekrofagie nebo svatokrádež. Ve variacích mýtu žena bezhlavou mulu porodí.

Dnes bychom to nazvali Slut-shamingem. Slut-shaming je forma šikany – prostřednictvím ponižování lidí, zejména žen a dívek, které jsou vnímány jako porušení očekávání chování a vzhledu v souvislosti se sexualitou. Často se používá iv souvislosti s homosexuální menšinou, která mohou čelit nesouhlasu se sexuálním chováním považovaným za promiskuitní
Příklady slut-shamingu mohou mít mnoho podob ,zahrnují kritizování nebo trestání za: porušení pravidel oblékání , oblékání vnímána sexuálně provokativním způsobem; vyžádání přístupu k antikoncepci; předmanželský, mimomanželský, homosexualní, příležitostný nebo promiskuitní sex; nebo provozování prostituce.

Co je na příběhu podstatné je ale to, že zatímco žena je přeměněna v bestii, nikde není zmínka o nějakém trestu pro muže, který s ní daný hřích spáchal. Se Slut-shamingem se zřídka setkávají heterosexuální muži a tedy, slut-shaming je ukázkovým příkladem dvojího metru.
Zatímco ženy za projevy sexuality odsuzuje, muže za stejné chování chválí. Zatímco „kluci budou kluci“, dívky budou cundry. Přestože veřejná diskuse o problematice slut-shamingu začala nedávno, ponižování žen pro jejich sexualitu není žádnou novinkou.

~

Choreografie, interpretace: Martin Talaga

Dramaturgie: Tomáš Procházka

Hudba: Tanita Yankova

Produkce: Adriana Spišáková

Svetlá: Karlos Šimek

~

Martin Talaga je tanečník, choreograf a performer v oblasti současného tance a fyzického divadla, zajímá se ale také o experimentální a vizuální díla a lidové tance. Během svých studií a profesionální kariéry měl možnost spolupracovat s různými choreografy, divadelními režiséry a soubory. Jako choreograf je autorem několika úspěšných inscenací –SYNovial (ve spolupráci s Markem Zelinkou), BOI (ve spolupráci s Matějem Matějkou), FAUNUS, Total Eclipse of the Heart ,SARX a SOMA, za kterou získal ocenění Objev roku a Taneční inscenace roku na festivalu Česká taneční platforma 2018. Také je zakladatelem Pinkbus platform, za kterou získali ocenění Produkční počin roku festivalu next wave/příští vlna 2021 a také nominaci na cenách DNA 2022 za mimořádný přínos, rozvoj a počin na poli nového divadla .

Tomáš Procházka absolvoval divadelní režii a dramaturgii na VŠMU v ročníku Ľubomíra Vajdičku a Jána Štrbáka. V prosinci 2015 měla úspěšnou premiéru jeho autorská performance KAFKA.DREAMING (nominace DOSky 2016 v kategorii Objev sezóny), kterou vytvořil ve spolupráci s Petrem Tilajčíkem. Jeho premiérou na bratislavské scéně bylo právě na scéně divadla Aréna a autorská adaptace Bergmanovy Persony v divadle Aréna s Petrou Vajdovou v hlavní roli. V divadle Aréna jeho působení úspěšně pokračovalo premiérou činoherní inscenace operního libretta Pucciniho Toscy (květen 2018). V SND debutoval v sezóně 2017/18 s autorskou performancí ARTAUDIA.AUTOPSY. Mezi jeho nejvýraznější počiny patří rozpracovaná dramaturgická trilogie Stratená generace. Jeho debutem na české divadelní scéně byla v sezóně 2020/21 inscenace Ibsenova dramatu Heda Gablerová, pro Horácké divadlo v Jihlavě.

foto Anežka Medová

Akci pořádá Bavorsko-česká platforma a je součástí Mezinárodní konference AND ČR & EAIPA 2023. 

Představení Visual Vibration se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti. 


DOUBLE BILL SHOW. Ne jeden, ale dva! Intenzivní umělecké zážitky v jeden den. Uvádíme jako double bill show, tedy dvě performance za sebou v jednom večeru. Při zakoupení PAY WHAT YOU CAN vstupenky obdržíte tedy kombinovanou vstupenky na obě představení.