Termíny

06.08.2020 / 19:00

Informace

Náš současný vztah k přírodě je jako strom, tedy vertikální. Stojíme na vyšším stupni unikátního pozorování. Z pozice svých znalostí a výzkumů se pokoušíme o teoretické a praktické zkrocení životního prostředí. Taková „božská“ perspektiva lidského vzhledu zavádí nerovnoprávné mocné vztahy mezi námi a přírodou. Ve své snaze dělat prostředí sterilním, kontrolujeme jak se naturální rozvoj přírodních aktérů shoduje s naším plánem přetvořit prostor pro nás, pro lidi.

Horizontální přístup, naopak, předpokládá, abychom se ze stromů stali jalovcem plazivým a vztahovali se ke svému prostředí vodorovně.

    Projekt „A lullaby for plevel“ je výsledkem umělecké rezidenci Darji Lukjananeko (UKR) ve Studiu ALTA. Její původním záměrem bylo pěstování komunitní zahrádky na novém zázemí Alty a propojení vnějšku a vnitřku pomocí zeleně. Posléze, se její pozornost soustředila právě na to, co je z klasické pozice pokládáno za nevhodné, tedy plevel. Samotná okolnost, že hodnota plevelů vždy zaleží na pěstiteli, svědčí o tom, že je to záležitost kontextuální a tím pádem i hodně nespolehlivá. Cílem umělkyně je zbavit plevel pozice outsidera a aplikovat k nim maximální empatii a péči. Během své rezidence přesadila jejich chabé představitele, aby jim prodloužila životní cyklus v prostoru, který kdysi patřil jen „legitimním“ rostlinám. Zároveň, pomohla ekologicky ozelenit nový prostor Alty. Ve větším měřítku jde Darje o to, jak koexistovat solidárně se světem, který se mění bez ohledu na to, jaký ho chce vidět lidstvo.

    Daný přístup se také shoduje s novou misí Alty, která po přestěhování z Holešovic do Karlína, je zaměřená na upcycling bývalé budovy Invalidovny. Archeologické vykopávky odhalily hlubinnou půdu, ve které Darja objevila stará semena, jež tak chrání biologickou paměť daného místa. Toto historické zahrádkářství darovalo semenům nový domov, buď ve květináčích, nebo na komunitní zahrádce. Daný výzkum plevele bude prezentován v podobě informačních tabulek, kde se bude možné dozvědět více o jejích druzích.

    Reflexe takového přehodnocení hierarchie vyústila ve večerní performance, jež má za svůj základ mikropohyby rostlin. Jejich reprezentace ve formě performace, nás učí vnímat okolnosti pozorně a inkluzivně, pociťovat solidaritu s tím, co je často skryté naším očím. Darja vytváří jakýsi posvátný prostor pro plevel, který se ocitá mezi lidmi, kteří k nim přistupuji nenásilně. Součástí performance je také live-ukolébavka pro plevel, kterou bude hrát sestra umělkyni, hudebnice Sasha Lukjanenko (UKR).

Dobrou noc, plevele.

 

Curator: Kateryna Ruzhyna
Light designer & sound designer: Valtteri Alanen