Termíny

21.5. 2019 / 19:50

Informace

Viktor Černický, Tomáš Janypka a Jazmína Piktorová se vrací ke svému autorskému představení Lehká zem / Effortless Land, ve kterém se věnují základním lidským potřebám, jakými jsou hledání životní jistoty či neustálá touha po lidském kontaktu. Představení se odvíjí od hledání vztahů mezi jednotlivcem a kolektivem, jenž se odehrává ve zkušenosti a paměti lidského těla. Lehká zem / Effortless Land je tělesnou reflexí tří figur, které se žádostivě vrhají do rytmického pátrání po hranicích mezi bytím a nebytím.

Trojice tanečníků a performerů se rozhodla pro formát performance, ve kterém se – v dialogu s přizvanými hosty – neustále vracejí ke společnému hledání nového tvaru představení. Tento formát je součástí cyklu setkání s přizvaným hosty, kteří v průběhu tří dnů na základě původního materiálu vytvoří nový, neopakovatelný tvar představení. První setkání proběhlo ve Studiu 12 (Bratislava) s režisérem Martinem Hodoněm, druhé proběhlo na Stanici Žilina – Záriečie s choreografem Jarem Viňarským, třetí proběhlo v Zahradě CNK (Banská Bystrica) s choreografkou Lucií Kašiarovou. Celý proces vyvrcholí v pražském Studiu ALTA v dialogu s choreografem a tanečníkem Petrem Šavelem.

Lehká zem / Effortless Land nabízí možnost zabývat se otázkami, které se k člověku po určitém čase vracejí obloukem zpět. Přebudovaný a veřejně prezentovaný tvar odráží způsob, jakým se samotní tvůrci těmto otázkám otevírají dnes, a také možnost, jak je otevřít směrem k přizvaným hostům i publiku.

„Lidský rod jako kolektiv může trvat nekonečně. Smrt je individuální, a vědomí toho pomáhá v pochopení světa. Popření smrti je popřením toho, co je individuální.“ Alejandro Jodorowsky

Choreografie a performance: Viktor Černický, Jazmína Piktorová, Tomáš Janypka
Ve spolupráci s: Martin Hodoň, Jaro Viňarský, Lucia Kašiarová, Peter Šavel
Hudba: Jan Čtvrtník
Light design: Jonáš Garaj
Premiéra: 1. dubna 2017, Štúdio12, Bratislava

»»» VSTUPENKY «««

Lehká zem / Effortless Land byla ve Štúdiu12 prezentována jako součást platformy Mliečne zuby. Inscenaci finančně podpořili Nadácia Tatra Banka, Bratislavský samosprávny kraj a Štúdio12. Inscenace vznikla za podpory: Stanica Žilina – Zariečie, CNK Banská Bystrica, Studio ALTA, CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus, Divadlo na Orlí, Základní umělecká škola Eugena Suchoňa v Pezinku, Městská knihovna v Bratislavě, Divadlo Alfréd ve dvoře (CZ).

Foto: Eva Racová