Kultivátor je platforma Studia ALTA pro proměnu fungování a praxí kulturních institucí.
~
JAK TO ZAČALO?
V posledních letech jsme tak trochu proletěli kulturními turbulencemi. Z industriálních hal se naše činnost přesunula do historické budovy Invalidovny, a v roce 2023 do nového prostoru v bývalém Panském pivovaru v Libni. A k tomu pandemie, krize, invaze na Ukrajinu. Vše jako kulturní instituce vnímáme a žijeme.
~
PŘIPRAVENI KE ZMĚNĚ.
Stejně jako se mění okolní svět a podmínky pro život a fungování, mění se i potřeba veřejnosti směrem ke kulturním institucím. Mění se přemýšlení institucí o sobě samých. Aby kulturní instituce mohla dál plnit svoji funkci (pomáhat, pečovat, kultivovat, nabízet prostor pro setkání i tvorbu), musí vědomě promýšlet způsoby a struktury, na kterých operuje. Kulturní instituce druhé dekády 21. století musí projít proměnou, soustředit se na emancipaci principů, jakými se vztahuje k veřejnosti, předefinování vlastních zodpovědností a zajištění důstojných podmínek pro tvorbu i rozvoj vlastního týmu.
Od našeho založení jsme se viděli jako prostor pro práci a seberozvoj nezávislých umělců a umělkyň a dalších pracovníků. Časy se mění, a tak se i naše činnost rozrostla zejména o prezentaci umění a pořádání kulturních eventů. Rozvoj pracovních dovedností a nabývání profesních zkušeností těch, kteří v ALTĚ působí, ale vždy byli tím hlavním, na čem nám záleží.
~
A TAK VZNIKL ON – KULTIVÁTOR!
Pečuje o rozvoj kapacity (nejen) našeho super týmu, upevňuje pozici kulturních institucí ve veřejném prostoru a věnuje se vztahům s cílovými skupinami. Stará se o profesní rozvoj umělců a umělkyň a kulturních pracovníků a pracovnic.
~
JDEME PO TŘECH CESTÁCH:
1. Instituce a přístupnost (zodpovědnost institucí)
2. Instituce a vědomosti (instituce jako možnost osobního rozvoje – tyto zkušenosti jsou pak dále uplatňovány a nezůstávají uzamčené v institucích – prosakují)
3. Instituce a umělci a umělkyně (instituce jako mediátor konverzací a pilíř umožňující překonat krize)
~
V rámci třetího pilíře Kultivátoru jsme založili 2 formáty sdílení.
Artist to Artist je platforma, v rámci které probíhá pravidelné setkávání nezávislých umělců, umělkyň a uměleckých skupin. Ti společně sdílejí zkušenosti týkající se jejich praktického fungování a umělecké praxe. Skupina má dva koordinátory z řad zapojených umělců a schází se přibližně jednou za 2 měsíce nad společně vytyčeným tématem. Na některá setkání jsou zváni
i odborníci nebo odbornice, kteří pomáhají objasnit danou problematiku.
Artist to Venues pak nabízí prostor ke společnému sdílení představ, požadavků a problémů mezi umělci a uměleckými domy či organizátory. To je podle nás nezbytné pro vzájemné pochopení a vývoj správným směrem. V prvním roce Kultivátoru probíhá jedno takové iniciační setkání, v dalších letech chceme příležitosti opakovat a rozvíjet.
JAKÝ BUDE PROGRAM ARTIST TO ARTIST V ROCE 2025?
V uplynulých dvou ročnících jsme se zaměřili především na diskusi o tématech, jako je fungování v tvůrčích týmech, využívání PR nebo financování. Letos chceme dát prostor sdílení vlastní tvorby, které nám umožní otevírat palčivá témata přirozeněji – skrze konkrétní zkušenosti, osobní pohledy a reflexi naší práce.
Jednotlivá setkání budou mít dvě podoby:
– Dopolední sdílení umělecké, produkční nebo jakékoli jiné praxe + diskuse
– Odpolední setkání s hosty a hostkami
Dopolední a odpolední setkání neproběhnou v rámci jednoho dne, ale budou rozložena do celého roku s přibližně měsíčním intervalem. Program v roce 2025 budou moderovat a připravovat Petra Hanzlíková a Ester Trčková.
🔴
SDÍLENÍ PRAXE: JAK BUDE PROBÍHAT DOPOLEDNÍ BLOK?
Společné dopoledne zahájíme fyzickou rozcvičkou. Účastníci, kteří budou chtít sdílet svou praxi, se mohou předem přihlásit. Na základě témat, která skupině představí, se vytvoří okruh otázek, jež poslouží jako podnět k následné diskusi.
Forma sdílení umělecké, produkční nebo jakékoli jiné praxe je otevřená. Nabízí prostor k zapojení skupiny do své tvorby, ke sdílení otázek, které si kladete. Nejde o selfpromo s perfektně nachystanou prezentací. Podstatná je chuť sdílet, vyměňovat si nápady a ptát se, jak se orientovat v naší kreativitě, a přitom si uchovat otevřenost a hravost.
🔴
HOSTÉ AtoA: JAK BUDE PROBÍHAT ODPOLEDNÍ BLOK?
Na prvním setkání skupiny AtoA budeme společně hledat témata a osobnosti z různých oblastí umění a souvisejících oborů, které by mohly být pro skupinu inspirativní a přínosné. V rámci odpoledního setkání budou pozvané osobnosti sdílet svou praxi a zkušenosti z daného tématu. Program bude navíc otevřen i širší veřejnosti.
🔴
Harmonogram AtoA na rok 2025:
19. 3. / 10–13 /První setkání, seznámení, hledání společných témat, hostů a hostek
8. 4. / 10–13 / SDÍLENÍ PRAXE (dopolední blok)
14. 5. /10–13 / SDÍLENÍ PRAXE (dopolední blok)
červen HOSTÉ AtoA (odpolední blok)
26. 8. / 10–13 / SDÍLENÍ PRAXE (dopolední blok)
září HOSTÉ AtoA (odpolední blok)
2. 10. / 10–13 / SDÍLENÍ PRAXE (dopolední blok)
12. 11. / 16–18 / Závěrečné setkání, evaluace
🔴
AKTUÁLNÍ PROGRAM 2024
🔴 🔴🔴
PROBĚHLÉ AKCE 2024
🔴 🔴🔴
PO 10.03.2025
OPEN CALL: Artist to Artist 2025
Artist to Artist je součástí platformy KULTIVÁTOR Studia ALTA pro proměnu fungování a praxí kulturních institucí. Platforma vzniká díky podpoře evropského programu Erasmus+, Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.