ZKOUMAT TANEC, ZKOUMAT TANCEM 

iCoDaCo je mezinárodní projekt zaměřený na výzkum, vývoj a experiment současného tance. Sdružuje celkem 12 organizací z celé Evropy, které mezi sebou navzájem sdílí své praxe, znalosti a spolupracují. A Studio ALTA je jednou z nich! 

PROTANČIT SPOLU ROKY

Každá z organizací vytváří skupinu z lokálních tvůrců a tvůrkyň, kteří a které od roku 2024 do roku 2027 spolupracují, a věnují se kolektivnímu výzkumu. Ta naše, česká, se jmenuje iCoDaCo Collective Prague.


PROČ JSME SOUČÁSTÍ?  


DŮSTOJNÉ PODMÍNKY PRO UMĚLECKOU PRÁCI 

Studio ALTA chce dlouhodobě vytvářet důstojné podmínky pro uměleckou práci. Myslíme si, že umělecká činnost je zaměstnání, které si zaslouží slušné ohodnocení, pocit jistoty a další hodnoty, které práce v umění často neumožňuje. Chceme jít naproti profesní kultivaci i celkovému posilování umělecké komunity zevnitř. 

PŘÍLEŽITOSTI PRO UMĚLECKOU SCÉNU 

Naším posláním je vytvářet zajímavé a atraktivní příležitosti na české umělecké scéně – takové, které budou dávat smysl v rámci kariérního rozvoje a přinesou skvělé nové věci nejen jedincům, ale celé komunitě. Kvalitní umění potřebuje kvalitní podmínky.  

MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE 

Chceme za hranice naší bubliny! Mezinárodní networking je nesmírně důležitou součástí současné kulturní praxe a jsme rádi, že právě my můžeme takto významnou příležitost zprostředkovat. Emancipace na mezinárodní úrovni je nesmírně důležitá nejen pro jednotlivce, ale i pro nás jako instituci.  

VÝZKUM, HLEDÁNÍ A OBJEVOVÁNÍ 

Objevovat skvělé nové věci, mít čas hledat a přinášet přístupy, které budou užitečné dalším tvůrcům a tvůrkyním v jejich práci a výzkumu. Chceme prohlubovat spektra přístupů a objevovat ty, o kterých se nám třeba ani nesnilo. Ve výzkumu současného tance vidíme velký smysl. 


CO VŠECHNO NÁS V ICODACO COLLECTIVE PRAGUE ČEKÁ? 

A teď trochu konkrétněji. 

🟣 15 týdnů výzkumných rezidencí

🟣 zapojení veřejnosti v rámci artist talks, workshopů, otevřených tanečních tréninků, work-in-progress a komunitní aktivity

🟣 4 online konference pro odbornou veřejnost zaměřené na aktuální témata

🟣 6 týdnů tvůrčího procesu a vznik scénického tvaru v roce 2027 

🟣 závěrečný minifestival v roce 2027

🟣 vývoj a spuštění virtuální open-access platformy pro umělce zabývající se současným tancem

🟣 kontinuální program profesního rozvoje zapojených umělců a kulturních pracovníků pro udržitelnější praxi


SLEDUJ NAŠÍ CESTU 

Přihlas se k odběru NEWSLETTERU a žádná novinka ti neunikne. 


ICODACO COLLECTIVE PRAGUE 

 

 

LINDA STRAUB žije v Praze, působí jako režisérka, performerka a divadelní pedagožka. Věnuje se tvorbě dokumentárního, experimentálního a site specific divadla a aplikovanému divadlu.
Studovala Nonverbální divadlo (HAMU), Režii (KALD DAMU), Divadelní vědu (UK) a Divadelní pedagogiku (DAS Ei – Theaterpädagogisches Institut Bayern e.V.). Byla na roční studijní stáži ve Španělsku na Universitat de València, a na pracovních stážích v Anglii u London Bubble Theatre Company a v Německu v Tatwerk Berlin. Od roku 2010 vytváří divadelní projekty a vede divadelní workshopy v České republice a v zahraničí. Spolu s Mathiasem Straubem založila Spielraum Kollektiv (www.spielraum-kollektiv.eu), se kterým vytvořila přes dvacet divadelních inscenací. V závislosti na tématu experimentují s možnostmi zapojení diváka a s nejrůznějšími formáty. Získali nominaci na Cenu Divadelních Novin za autorství a režii představení Busking Un/Limited. Jejich projekty byly uvedeny u nás, na Slovensku, v Polsku, Chorvatsku, Německu, Dánsku a Mexiku.
V oblasti aplikovaného divadla pracuje s nejrůznějšími věkovými skupinami od dětí přes mládež, dospělé až po seniory. Přes deset let vede projekty pro mládež česko-německé divadelní sítě Čojč (www.cojc.eu). V divadelní práci s mládeží je pro ni důležité boření hranic mezi národnostmi, respektující a inkluzivní přístup. Má dvě děti, které jí pomáhají vracet do tady a teď a být hodně mezi lidmi. Zajímá ji udržitelnost a férové podmínky (nejen) v tvorbě pro všechny znevýhodněné (včetně matek). 

🟣

HANA KOKŠALOVÁ je multimediální umělkyně, performerka, organizátorka a režisérka.Právě dokončuje magisterské studium v ateliéru environment na FaVu VUT v Brně.
Věnuje se výzkumné tvorbě kombinující vizuální a performativní umění. Její projekty mají podobu inscenací, participativních happeningů pracujících s konkrétními místy a skupinami, politizujících intervencí ve veřejném prostoru. Žije v Ústí nad Labem, kde dlouhodobě vytváří prostor pro rozvoj lokální autorské tvorby na poli současného tance a performance a rozvoji taneční a performativní komunity.
Je součástí několika českých uměleckých kolektivů (které všechny bojují s hledáním názvu) a švýcarského kolektivu bewegende kunstformen.

🟣

Tvůrce, choreograf, performer a facilitátor Somatického dialogue TOMÁŠ JANYPKA, je absolventem oboru Fyzické divadlo na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Jako nezávislý umělec i člen kolektivu ZDRUHESTRANY má na svém kontě řadu zajímavých spoluprací, mezi nimiž nechybí Jaro Viňarský, Sonja Pregrad, Jan Mocek, Viktoria Vašová, Antoinette Helbing, Juraj Gábor sdružení tYhle, mimoOs a Temporary Collective. Jeho síla spočívá v jemnosti a otevřenosti žánrů a přístupů, přičemž se soustředí na intimní události, vnímání těla a jeho hranic, tíhu věcí v rovině fyzické i duchovní a jejich fyzické i emocionální sdílení s divákem. Mezi jeho díla patří song lines: Expedice 97/18 (2019, se Sabinou Bočkovou), Eight Cups and the Devil (2021, s Robertou Štepánkovou), Dokončení sféry (2021, roční interdisciplinární výzkum v rámci architektonického a vizuálního projektu), PQ 2023 opening performance a Lonesome COWBOY (2023) a další.

🟣

MISHA RAIS A JANA NOVORYTOVÁ se setkaly v roce 2014 na konkurzu k představení SE.S.TA. Od té doby tvoří, pracují a žijí v úzké spolupráci v různých projektech různého charakteru s přesahem do různých oborů a disciplín.
Od roku 2014 vytvořily dvě autorská představení (Částečné znejistění, spolu s Romanem Zabelovem a Štěpánem Hejzlarem, a %& 3-5-8- @#…a na Aljašce se právě rozednívá, spolu s Pasi Mäkelou a René Vitvarem), která tematizují participaci a roli jazyka v tanečně-divadelním formátu. V těchto dvou více méně proměnlivých formátech uskutečnily více než čtyřicet různých akcí, intervencí, od bytových představení po site-specific performance až po představení v klasickém divadelním prostoru. Jako performerky společně působí i v uměleckých projektech jiných českých a zahraničních umělců a choreografů (Martha Moore, Korekce od Jiří Havelka a VerTe Dance, Mirka Eliášová, projekty CreWcollective). Obě působí jako co-directors uskupení CreWcollective v různých rolích a projektech – jako producentky, kurátorky, performerky a lektorky.
O
d roku 2023 se věnují výzkumné činnosti v oblasti pedagogiky performativního umění na katedře autorské tvorby a pedagogiky (KATaP, DAMU). Společně zkoumají, jak se promítla jejich zkušenost se dvěma pedagogickými přístupy (Ivana Vyskočila – dialogické jednání – a Julyena Hamiltona – okamžitá kompozice) do jejich vlastní práce a pedagogické praxe na KATaP. Společně publikují, účastní se výzkumných situací a zkoumají téma společně se svou pracovní skupinou (focus group), kterou tvoří zkušení performeři a pedagogové z ČR i zahraničí.
Spolupracují jako umělkyně, pedagogové, producenti, badatelky i matky.

🟣

JITKA SARA PÁNÍKOVÁ absolvovala taneční konzervatoř Duncan Centre v Praze v roce 2017. Poté pokračovala ve studiu na certifikované škole Peridance Capezio Center v New Yorku, kde se specializovala na fúzi současného tance a klasických čínských technik. Následně získala magisterský titul na Fontys University of Applied Sciences v Nizozemsku, se zaměřením na performativní umění ve veřejném prostoru.
V současné době ji můžete vidět v autorském představení dis pla y, které vzniklo ve spolupráci s tanečnicí a choreografkou Terezou Lenerovou. Dílo získalo hlavní cenu České taneční platformy v roce 2021. Jitka dále spolupracovala s Terezou na projektech Existuje dojem bytí a Rukavičkářské závody. Již druhým rokem pracuje s brazilskou choreografkou Flavií Tapias. Představení Rotas Afora a Fantasmas byla uvedena na festivalech Tanec Praha a Dança em Trânsito v Brazílii. Na české scéně Jitka navázala partnerství se spolkem PocketArt a účinkuje v představení Fairy Tales, které bylo uvedeno na festivalech Sismógraf ve Španělsku, One Dance Festival v Bulharsku, Tanec Praha v Česku, Juli Dance v Nizozemsku a Dance Umbrella ve Velké Británii.
Jitka se díky objevování mnoha různých kultur zabývá symbolikou tanečních gest a funkcí zrcadlových neuronů, což jí pomáhá formulovat vlastní taneční jazyk a vztah s divákem. Ve svém uměleckém výzkumu se věnuje práci s veřejným prostorem, zejména s brownfieldy.

🟣

Tanečnice, choreografka a pedagožka v oblasti současného tance. NATALIE TUN se narodila v Severním Irsku, následně se však přestěhovala do Prahy a v roce 2023 zakončila šestileté studium na taneční Konzervatoři Duncan Centre. Absolvovala stáž na PERA School of Performing Arts v Severním Kypru, nyní objevuje prostředí nezávislé taneční scény skrze účast na různorodých projektech v Čechách a zahraničí.
Její tvůrčí identita a pohybový slovník je stále v procesu hledání, i proto pro svůj další vývoj získala podporu Nové Sítě skrze program Nová krev na scéně pro rozvoj mladých tvůrců na svůj chystaný projekt Yutori.


AKTUÁLNÍ AKCE

ČT 17.04.2025 / 10:00-11:30 / Studio ALTA

FLOW & GLOW – profesionální tréninky


PROBĚHLÉ AKCE

 

ČT 13.03.2025 / 10:00-11:30 / Centrum Loreto

FLOW & GLOW – profesionální tréninky

🟣

ČT 13.02.2025 / 10:00-11:30 / Studio ALTA

FLOW & GLOW – profesionální tréninky

foto: Simona Rybová

🟣

25.11. – 29.11.2025

První společná rezidence kolektivu iCoDaCo

foto: Simona Rybová


Umělecká koordinátorka projektu
Lucia Kašiarová 
kasiarova@altart.cz
+420 739 615 148 

Koordinátorka projektu
Lucie Fabišíková 
lucie@altart.cz
+420 604 505 969

PR projektu
Tatiana Brederová
tatiana@altart.cz


Projekt iCoDaCo je ko-financován programem EU Kreativní Evropa na podporu kulturních a kreativních odvětví.