Informace

25.4. 10:00 – 15:00
26.4 10:00 – 18:00
27.4. 10:00 – 18:00
28.4. 12:00 – 14:00 / oběd, feedback workshopu

„Why actor should be dancer and dancer should be actor and why it doesn’t matter after all… and that sometimes it is good not to make titles short especially in the clickbait era! things are complex…“

V minulém roce měl premiéru Projekt Neboj_ aneb show tanečníka Jiříka. Na začátku tohoto procesu nebyl konkrétní záměr, spíše pocit. Zkoušení probíhalo zhruba půl roku a to tak, že jsem, kdykoli to bylo možné, přišel na zkušebnu a plnil jediné zadání – “Hýbej se”. Což můžeme chápat v tom nejširším slova smyslu – tanec, mluvení, zpívání, skákání, přemýšlení atd. Můžeme sloveso “hýbat se” chápat i naprosto metaforicky. Smyslem toho, co jsem teď napsal je navodit pocit určitého zmatku, řekněme komplexnosti a šíře, kterou nelze obsáhnout. Přirozenou reakcí nás lidí je vytvářet škatulky “pro lepší přehlednost” i přesto, že nakonec skončíme zase u spousty škatulek, které jsou nakonec ještě nepřehlednější. Abych se se zadáním “hýbej se” dokázal popasovat, bylo nutné vytvářet něco čemu říkám “dočasné hranice konkrétnosti”, které se po vytyčení můžou rozpustit klidně okamžitě. Tento proces mě přivedl k několika strategiím, které potřebuji ověřit ve spolupráci s někým dalším…

Pokud jsi dočetl/a až sem a oslovilo tě to, můžeš přemýšlet o zapojení se do tohoto výzkumu.

Během 3 dnů nabídnu k dispozici několik podnětů:

První den ► Pracujeme se slovem, ať už se jedná o improvizovanou poezii, vyprávění příběhu anebo interpretaci textu – hledáme sdělení a spolupráci s divákem.

Druhý den ► Pokračujeme ve stejném hledání, ale s pohybem – vlastní jednoduchá choreografie, improvizace, interpretace jiného materiálu – hlledáme sdělení a spolupráci s divákem.

Třetí den ► Kombinujeme vše dohromady, nezáleží na tom, jestli mluvíme, zpíváme nebo tančíme. Jsme a tvoříme tady a teď.

Poté navážeme tematickým brainstormingem – “v jakém kontextu / světě tvoříme / žijeme a jak bychom tvořit/žít měli”.

To vše bude vznikat na základě cvičení a podnětů, které jsme vytvořili a využíváme v tvorbě souboru Ufftenživot. Tento workshop bude zahájením zkoušení nové inscenace souboru s pracovním názvem “Words of Apology”, jehož tématem je – jaké způsoby uvažování produkují systémy, ve kterých žijeme. Například fenomén “online nenávisti” a Fake NEWS – Je to pseudozlo opravdu v lidech, anebo jen lidé dělají to, k čemu je programuje zřízení, ve kterém žijí? Co když naše chování do velké míry ovlivňují platformy, které využíváme a systémy, ve kterých žijeme? Možná je třeba tvořit takové systémy, které neprodukují nenávist, nedevastují planetu a nepřispívají ke společenským rozdílům. Jedním ze způsobů, jak dosáhnout takových systémů je lidská představivost – a to v duchu citátu Alberta Einsteina – “Žádný problém nemůže být vyřešen na stejné úrovni myšlení, která jej stvořila”.

Jako účastník výzkumu získáte 3 denní intenzivní “komplexní posilovnu”, ve které nezáleží, jestli posilujete tělo anebo mysl, protože celou dobu můžeme posilovat oboje najednou. Nahlédnete pod pokličku souboru Ufftenživot. Budete stát u iniciace projektu WoA, a pokud si budeme rozumět, je možné že do budoucna můžeme spolupracovat na dalších projektech.

Účast je zdarma, je ale nutné být na workshopu všechny 3 dny. Workshop je určen pro zkušené tanečníky a herce a je English Friendly. V případě zájmu se přihlašte ZDE.

Workshop povede Jiří Šimek – www.ufftenzivot.cz/portfolio/jirisimek/