Informace

Umělecká laboratoř s Marie Gourdain a Felixem Baumannem zkoumající vztah mezi tělem a scénografickou konstrukcí. Laboratoř je v angličtině a účast je zdarma.

KDE: Studio ALTA v Invalidovně

KDY: 1 – 7.7.2021 | 10-18h denně

V případě zájmu o další spolupráci na projektu proběhne druhá laboratoř v termínu 13-21.10.2021 a 21.10. bude veřejná prezentace.

Termín pro přihlášení: 1.6. 2021

KDO: Laboratoř iniciovala scénografka a choreografka Marie Gourdain (FR/CZ) a režisér a performer fyzického divadla Felix Baumann (DE); ve spolupráci se Studiem ALTA v Invalidovně v Praze (CZ). V rámci svého nejnovějšího projektu „SEISMIC“ (2021/22) hledají umělce, kteří mají zájem pracovat na navrhovaném konceptu a jsou připraveni sdílet své vlastní nápady a postupy v této umělecké laboratoři. Včetně možné budoucí spolupráce na finálním díle a premiéře v roce 2022.

CO: “Experimentování jako metoda”

Laboratoř je koncipována jako mezinárodní a interdisciplinární výměnná platforma určená pro tanečníky, herce fyzického divadla a performery nového cirkusu, kteří mají zájem experimentovat s hranicemi taneční, fyzické a scénické kompozice. Hlavním zaměřením laboratoře bude zkoumání těla a jeho vztahu k scénografickému materiálu – pohybově orientovaný výzkum různých scénických rekvizit, jejich fyzičnosti, dynamiky a funkce. Hledání tance a obrazů, které vznikají v dialogu těla a materiálu a poetických metafor, které lze nalézt v jejich meziprostoru. Prozkoumáme různé kvality pohybu a choreografické pojetí díla v jeho vzniku.


O PROJEKTU: SEISMIC (2021/22) – Taneční a pohybový projekt

“Je to jako hra. Možná kdyby si přestali hrát, celé by to konečně skončilo!”

SEISMIC (2021/22) je dvouletý projekt na pomezí současného tance, fyzického divadla a scénografie iniciovaný nově vytvořeným duem choreografky a scénografky Marie Gourdain (FR/CZ) a režiséra a performera Felixe Baumanna (DE/CZ). V roce 2021 zahájí projekt výzkum vztahu mezi tělem a scénografickou konstrukcí, která je jádrem projektu.

Pro své nejnovější dílo autorská dvojice zvolila extrémně nestabilní a vratké jeviště, které se odráží v pohybu tanečníků. Podlaha, vyrobená z jednoduchých konstrukčních prvků, umožňuje, aby akce jednoho umělce zasáhla ostatní těla v prostoru. Nestabilita základny a její neustálé otřesy změní podstatu pohybů umělců a bude výzvou pro jejich způsob pohybu prostorem. Na základě vztahu mezi tělem a scénografickými materiály definují Gourdain a Baumann specifický taneční slovník a jádro dramaturgického konceptu díla. K obohacení výzkumu bude postava klauna použita jako choreografický nástroj se záměrem vytvořit absurdní obrazy, ve kterých mohou vzniknout humorné a tragikomické situace.

Cílem je podpořit neustálý pohyb na jevišti, který, jakmile začne, se už po celou dobu představení nezastaví, pohyb, který spojí všechny úrovně představení – kde je vše podřízeno stejným mechanismům, stejným principům, houpání a třesení, které vyvolává nezastavitelnou řetězovou reakci, seismickou událost, tanec v chvějícím se světě. Kde to začalo? Jak se to zastaví?


V případě zájmu se prosím přihlaste do 1.6. 2021 na e-mail marie@tyhle.cz. Pošlete nám prosím vaše CV a krátký motivační dopis (5 vět) v angličtině. Napište nám, v jaké oblasti mate zkušenosti a jaký je váš vztah k tématu: vztah mezi tělem a scénografickým materiálem.

V případě zájmu o další spolupráci na projektu proběhne druhá laboratoř v termínu 13-21.10.2021 a 21.10. bude veřejná prezentace.

Cena: účast je zdarma, účastníci si sami hradí náklady na dopravu a ubytování.

COVID opatření: Před laboratoří vás prosíme o prokázání se negativním testem na COVID-19 (antigenní).

Pro další informace nás neváhejte kontaktovat.

Kontakt: marie@tyhle.cz


Marie Gourdain (FR/CZ) | Scénografka, choreografka | tYhle.czhttps://www.mariegourdain.net/

Marie Gourdain je francouzská choreografka, scénografka a výtvarnice, jejíž umělecké aktivity se od roku 2010 rozvíjejí hlavně v Praze, i když také pracuje na různých projektech v Evropě.

Vystudovala filmovou animaci na francouzské École National Supérieure des Arts Décoratifs (ENSAD). V rámci studia absolvovala Erasmus na VŠUP v Praze. Za svou výtvarnou a sochařskou práci získala cenu Frédéric de Carfort Paris (2011) a cenu pro sochaře ENSAD Paris (2009).

Jako scénografka pracovala pro mnoho současných tanečních souborů a choreografů, jako například Karine Ponties (2017), Rita Gobi (2018), Andrea Miltnerová, Barbora Látalová, Zdenka Svíteková (2016) a Lucia Kašiarová (2014). Podílela se na site specific projektech na festivalu KoresponDance pro Dominique Boivin a Jeana Gaudina (2014–2018).

Od roku 2015 je členkou kolektivu tYhle, který se věnuje fyzickému divadlu a tanci. V roce 2016 vytvořila choreografii své první inscenace UN / One, ve které vystupuje s Florentem Golfierem. Na jaře 2017 vytvořila choreografii k inscenaci LEGOrytmus, na zakázku Studia ALTA. V roce 2018 vzniklo její třetí dílo Medúza (Česká taneční platforma 2019). Marie získala v roce 2020 první mezinárodní stipendium Caroline Neuberové od města Lipska. V roce 2020 se Marie také zúčastnila školení pro choreografy s názvem Edition Speciale # 4 v Národním tanečním centru (CND) v Paříži. Nedávno vytvořila ve Francii nový spolek Matière.

Felix Baumann (DE) | Režisér a performer pohybového divadla | https://baumannfelix.com/

„Hrajte na všechno – klaun jako kreativní princip v choreografickém procesu kompozice fyzického divadla, tance a scénografie.“

Felix Baumann (DE) pracuje od roku 2016 jako nezávislý taneční a divadelní tvůrce ve spolupráci s různými mezinárodními společnostmi a organizacemi. Mimo jiných s Accademia Teatro Dimitri (CH), kulturním centrem Švestkový Dvůr / Plum Yard (CZ), divadelní společností Divadlo Continuo (CZ), kulturním centrem Studio ALTA Praha (CZ), fyzickým divadelním spolkem tYhle (CZ) a centrum pro cirkus a tanec Katapult Berlin (DE). Během této doby rozvíjel svou výzkumnou a uměleckou praxi zaměřenou na experimentální přístup spojující různé disciplíny, jako je fyzické divadlo, tanec, cirkus a scénická kompozice. Ve své tvorbě představuje originální tragikomický styl a využívá tělo v akci s cílem vyjádřit absurdity každodenního života. Baumann pracoval jako profesionální nezávislý umělec na několika mezinárodních projektech v zahraničí, od roku 2020 ale soustředí svou práci zpět do oblasti svého původu – mimo jiného založením vlastního sdružení „Von B bis Z“ (Baumann & Zöller GbR) se sídlem v Bádensku-Württembersku (DE). Toto sdružení je platformou pro jeho minulé i budoucí projekty v oblasti tance, divadla a cirkusu, jako například: „The WARdrobe“ (2018/19), „Mahaba“ (2019) a „How things go“ ( 2019/20), ale také workshopy „7 závaží“ (2017-21) a „Laboratoř bláznů“ (2020-21). Za tímto účelem je Baumann podporován spolkovým vládním komisařem pro kulturu a média v programu NEUSTART KULTUR, programu DIS-TANZEN Dachverband Tanz Deutschland (2020/21).

Produkce:
tYhle
Matière Mobile
Von B bis Z

Koprodukce:
Studio ALTA
Tanec Praha / Ponec – divadlo pro tanec
LOFFT das theater

Další partneři:
REZI.DANCE, Komařice
Schloss Bröllin

S finanční podporou:
Ministerstva kultury České republiky
Statutárního města Brna
Hlavního města Prahy