Informace

Určeno všem se zájmem o pohybové divadlo – tanečníkům, divadelníkům, dramaturgům, režisérům a všem se zájmem o pohyb a jeho výzkum.

Tanec je smyslové médium, které kombinuje pohybové schopnosti lidského těla s dalšími vizuálními a zvukovými informacemi, jakými jsou zvukový design a/nebo hudební kompozice. Řekne se jenom pár slov. Když se tanec zabývá politickou výpovědí nebo společenskými tématy, diváci musí číst sdělení z akce, nikoli ze slova.

  • Chtějí diváci prostřednictvím tance diskutovat o společenských výzvách v současném moderním světě?
  • Preferují diváci tanec jako čistě estetické médium nebo jako výpověď o každodenním životě?
  • Jak může tvůrce vyvážit výpovědi o každodenním životě a rozvíjení tance jako takového?

Historicky je tanec propojený s estetickým myšlením a tvorbou. Idealizování těla je podstatnou součástí tance: tanec může být působivý ve své performativnosti. Současný tanec se ale zaměřuje na obsažení radikálních a/nebo kritických úvah:

  • Může být představení s tíživým (politickým nebo společenským) tématem stále esteticky působivé a umělecky kvalitní?
  • Je vůbec důležité, aby se propojoval estetický a politický záměr v tanečních projektech?

Cena celého workshopu: 2500 Kč

Místo si můžete zarezervovat a zaplatit online zde.

Klasické i moderní taneční vzdělání získala Karen Foss na Norwegian Opera Ballet school, Royal Winnipeg Ballet a na workshopech a odborných stážích v Norsku I v zahraničí. Pracovala na nezávislé scéně, ale i pro Národní balet, Norskou televizi či soubor Carte Blanche. Během své kariéry spolupracovala s takovými umělci, jakými jsou Lise Ferner, Lise Eger, Kjetil Skøien, Kjersti Alveberg, Ingun Bjørnsgaard, Ina Christel Johannessen, Min Tanaka či Øyvind Jørgensen.

V letech 1997 – 2011 pracovala jako umělecká ředitelka souboru Carte Blanche. V roce 2008 získala celoživotní grant “G.I.” poskytovaný norskou vládou. Dnes působí jako pedagog na University College v Bergenu a vede vlastní produkční jednotku Karen Foss Quiet Works, která existuje od roku 2001. V letech 2005 a 2007 – 2009 spolupracovala s českým souborem NANOHACH. Jako tvůrce vyhledává technicky zručné tanečníky, kteří se nebojí riskovat.

karen_foss