Informace

Autorský projekt pětice slovenských tanečníků žijících v Praze v choreografii slovenského Maďara Csaby Molnára. Evropané hledající své folklorní kořeny se šibalským úsměvem na rtech.

Potmehúd (slovensky): huncút, lapaj, figliar.

Folklorní tanec je dnes často synonymem tradice a kulturního dědictví, tedy historie. V inscenaci Potmehúd se tanečníci snaží znovuobjevit a rehabilitovat tento prapůvodní umělecký projev, zbavit ho muzeálních nánosů a nanovo prožít čirou sílu nespoutané lidové tvorby a přirozené, neumělecké performativnosti. Vytvářejí vlastní originální folklor inspirovaný vitální a pulzující energií lidového tance – tedy jeho skutečnou podstatou. Každý z tanečníků vnáší do inscenace svou vlastní zkušenost a osobnost a jednotlivé výstupy proto balancují mezi humorem a dramatem, emotivností a cynizmem. Potmehúd je skutečné divadlo, ale ne díky technické preciznosti, ale proto, že zve diváky ke sdílení tady a teď.

 „Krása folklorního tance pro mne spočívá ve schopnosti propojit lidi tak, že v průběhu tance instinktivně komunikují tělem na lidské i společenské úrovni. Osvobozují a naplňují tak svého ducha, ale zároveň se ukotvují v komunitě.“ Csaba Molnár

Inscenace je inspirována představením Journey Home, kterou uvedl Les SlovaKs Dance Collective v roce 2010 na festivalu Hybaj ho! Každé představení bude doprovázet speciální host, který bude začleněn do jevištní hry a bude tanečníky překvapovat.

Foto: Vojta Brtnický

Choreografie: Csaba Molnár
Tvorba a tanec: Lucia Kašiarová, Soňa Ferienčíková, Zdenka Brungot Svíteková, Martin Talaga, Lukáš Homola a host. Hostujícím tanečníkem bude 20. prosince Markéta Jandová.
Hudba: Tomáš Vtípil
Kostýmy: NOVADIVA, Michala Homolová a Daniel Golík
Produkce: ALT@RT
Koprodukce: BOD.Y

novadiva_logotyp_black-page-001

Žádná folklórní událost se neobešla bez krojů. Kroje byli s lidmi a jejich životem silně propojeni. Značka Novadiva, která k této inscenaci kostýmy vytvořila, uchopuje tradiční odkaz a přenáší jej do současnosti.  Kostýmy jsou zhotoveny z přírodních organických materiálů a symbolizují návrat k sobě samému a k vlastním kořenům. Tvůrci značky – Michala Homolová a Daniel Golík, tak nabízí alternativu přinášející kvalitní řemeslnou výrobu, udržitelný design, přírodní materiály.

Představení vzniklo s podporou Ministerstva Kultury ČR, Hl. mesta Prahy a Fondu na podporu umenia Slovenskej republiky.

FPU_logo_WEB small

Mediální ohlasy:

Potmehúd a Hybaj ho!

ČT Art – Divadlo žije, 1.11. 2016 / reportáž z premiéry Potmehúd

Martin Macháček: Potmehúd ze Studia ALTA hraje na fujaru jako tajfun

Radio Wave, 24.10. 2016 / recenze inscenace Potmehúd

Marina Feltlová: Potmehúd (slovensky) huncút, lapaj, figliar vás vyzve k tanci. Hybaj Ho!

ČRo Vltava, 20.10. 2016 / rozhovor s Csabou Molnárem

Kateřina Korychová: Potmehúd – slovenský temperament

Taneční aktuality, 28.2. 2017 / recenze inscenace Potmehúd