Termíny

13.12.2021 / 19:30

Informace

Na první pohled by se mohlo zdát, že performance art textu vzdoruje, vyhýbá se mu, zakládá si na tom, že je primárně výtvarnou a nonverbální formou. Text ve formě mluveného slova je ale součástí historie performance artu od jeho počátku až do současnosti – od dada a futuristických proto-performancí, přes happeningy Allana Kaprowa, až po formát performance přednášek, kterým se věnuje např. Tero Nauha.

Zároveň je možné říct, že ve většině případů je vztah performance artu k textu ve formě mluveného slova spíše rezervovaný. Slova a věty se ale přesto v performancích objevují – vyřezaná do těla; zformovaná na podlaze z písku; načmáraná na zeď; distribuovaná v podobě vytištěných sdělení. Stejně tak text je ukotven i v samotném procesu tvorby; jako koncept, anotace díla, souhrn poznámek, které se vpisují do výsledné práce nebo na jeho konci; jako manifest, historie a teorie předávaný formou knih, přednášek, článků, … V méně doslovném významu je možné nahlížet na performanci samotnou jako na druh kulturního textu, který má určitý obsah a který je možné diváky dekódovat a “číst”.

Poslední letošní událost cyklu SPA se zaměří jak na užší, tak širší chápání vztahu performance a textu. Součástí večera bude také křest publikace, která nabídne krátké články různých autorů a autorek, v nichž se věnují tématům nahlížených v předchozích událostech cyklu.

Hostem prosincového SPA bude bělorusko-ruský kolektiv Rabota, který od roku 2014 tvoří umělkyně Marika Krasina a Anton Kryvulia. 

Od počátku své společné práce považují umělci své životy za performativní readymade. Neustále používají náhody a okolnosti jako dějovou linii, osobní věci a foto a video dokumentaci jako materiál pro tvorbu performativních instalací a procedurálních objektů. V centru pozornosti Raboty se objevuje autonomie a politický aspekt fenoménu přítomnosti.


► INFORMACE PRO DIVÁKY

Prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.

● V roce 2021 jsou všechny akce v ALTĚ zdarma! ●

VSTUPENKY: https://goout.net/cs/listky/studio-performance-art-performance-a-text/ekkl/

VSTUPENKY: V době pandemie jsme neměli možnost se s vámi potkávat osobně a otevřít ALTU široké veřejnosti. Teď, když je to možné, vám proto chceme být ještě blíž. Rozhodli jsme se, že na naše programy v roce 2021 nebudeme vybírat žádné vstupné, aby mohl přijít opravdu každý. Kulturu všem!