Termíny

19.04.2021 / 19:00

Informace

Ve druhé události z cyklu SPA se zaměříme na vztah performance artu a procesuality. Setkání s fluidním ne-kolektivem Björnsonova proběhne v češtině přes platformu ZOOM.

Výchozím bodem je vnímání umělecké prezentace-performance jako pouze špičky ledovce dlouhodobého kreativního procesu. Umělci a umělkyně zřídka vytváří svá díla zcela náhodně, častěji jsou součástí kontinuálního zkoumání určitého tématu, otázky, formy. Chceme se zamýšlet nad performancí-akcí jako nad součástí širší “performance” – komplexního tvůrčího procesu.
V rámci události budeme nad tématem přemýšlet společně s fluidním ne-kolektivem Björnsonova. “Performance a procesualita” představí ve formě setkání skrze platformu Zoom různorodou tvorbu Björnsonovy, v níž hraje procesualita klíčovou úlohu, stejně tak jako mísení performance, instalace, participativní akce a teorie. Zároveň otevřeme otázky dlouhodobé kultivace umělecké praxe a (ne)možnost dehierarchizované kolektivní práce.

Björnsonova funguje od roku 2015 jako mezioborová platforma pro experiment, výzkum a sdílení, na jejímž chodu se současně podílí celá řada umělkyň a umělců z pražské, berlínské, bruselské a bělehradské scény. Na Björnsonovu je ale možné též pohlížet jako na fiktivní postavu, mystérium či monstrum, teenagerku či jako na neustále se proměňující čarodějnici.

Performativní procházkou a výkladem fusion tarotu nás provedou Nik Timková, Zuzana Žabková, Lucie Svoboda Mičíková a Lucia Kvočáková.

http://bjornsonova.com/

Performance a diskuze bude probíhat v češtině přes platformu ZOOM. Registrace předem není nutná.

K ZOOM se připojíte kliknutím na tento odkaz

Meeting ID: 935 9804 0843
Passcode: 137040

AKCI MŮŽETE PODPOŘIT ZDE  

“Studio Performance Art”, zkráceně SPA, je ročním programovým cyklem Studia ALTA zaměřeným na performance art. Každý měsíc přináší performance a diskuze otevřené jak odborné, tak široké veřejnosti. Zkoumáme médium, které se některým může zdát málo známé a marginální, jiným jako elitářské, přístupné pouze specialistům z oboru. Chceme zpochybňovat, co se o performanci říká, a představovat tuto formu jako komplexní umělecký druh, který může nabývat mnoha různých podob.

Principy jednotlivých událostí “Studia” jsou ukotveny v otevřenosti, experimentu a dialogu. Jak naznačuje zkratka “SPA”, česky “LÁZNĚ”, klademe důraz na vzájemnou péči, na očistný a katarzní účinek umění a vzájemného setkání. Kurátory cyklu jsou Antonín Brinda a Petr Dlouhý.

Další události SPA:
11/05 Performance a zvuk
16/06 Performance a čas