Termíny

22.08.2023 / 19:30

Informace

SPA (Studio Performance Art) ve spolupráci s rezidenčním programem MeetFactory představí tvorbu umělkyň Loretty Lau [Amsterdam/Praha] a Saadat Aitalieva [Biškek]. Součástí komponovaného večera budou dvě živé performance/instalace a neformální diskuze.

~

LORETTA LAU: BEYOND SILENCE

„Beyond Silence“ je strhující a vizionářská multimediální inscenace, které důmyslně propojuje příběhy masakru na náměstí Nebeského klidu s dynamickým duchem demonstrací v Hongkongu v roce 2019. Spojením úchvatných vizuálních prvků, imerzivní zvukové krajiny a evokativního pohybu odhaluje hlubokou humanitární krizi a vrhá nelítostné světlo na strašidelný přízrak podezřelých úmrtí a neúnavného úsilí o svobodu v Hongkongu.

Z bouřlivé mozaiky probíhajících hongkongských protestů se vynořuje mrazivý vzorec ztracených životů a potlačených hlasů, který intenzivně rezonuje jádrem představení „Beyond Silence“. Umělcova pocta se zde stává mocným svědectvím, měníce tělo ve znak vzdoru jako dokonalou zbraň ovládanou okovy útlaku.

Zatímco blikající světla svíček osvětlují prostor, pohlcující performance slouží jako dunící výzva k akci, podněcující prosbu o uchování památky těch, kteří obětovali vše, a umocnění jejich rozhodných poselství. Vyzývá diváky, aby se ponořili hluboko do společného boje za základní práva a stáli v neochvějné solidaritě s těmi, kdo kráčejí po obtížné cestě ke světlejší budoucnosti.

~

Loretta Lau je performerka, kurátorka a aktivistka původem z britského Hong Kongu. Byla svědkyní zásadních změn v hongkongské politice od převzetí Čínou. V roce 2018 se přestěhovala do Prahy, aby zde dokončila své magisterské studium. Od té doby se stala aktivní aktérkou v umění a politice. Jako zakladatelka a ředitelka NGO DEI organizovala výstavy, diskuze a kulturní události. Její silné performance jako „Letter to my people“ a „Memory Eraser“ zpracovávající témata pohybující se na poli od politického aktivismu až po roli žen ve společnosti, získaly pozornost a uznání. Práce Loretty byly vystaveny napříč Evropou a jako mluvčí byla přizvána na prestižní události jakou je například Forum 2000. Díky tomu o ní psala přední mezinárodní média.

https://waitinglorettalau.com/portfolio/

~

Saadat Aitalieva je kurátorka, producentka, výzkumnice a performerka zaměřující se na práva žen. Žije v Biškeku, hlavním městě Kyrgyzstánu. Praxe Saadat se vztahuje ke konceptuálním a výtvarným postupům, aktivistickým gestům, které nahlíží skrze optiku feminismu(ů). Prozkoumává kyrgyzstánskou kulturu a tradice prizmatem paměti: osobní zkušeností ze života, vyrůstáním a interakcí s přírodou. Energičnost a forma jejího uměleckého vyjádření přirozeně tvaruje léčebný proces prostřednictvím vztahu těla s přirodním a společenským prostředím. Pracuje s médii fotografie, instalace, živé performance a jídlem jako výrazovým prostředkem.
Saadat je v současnosti spoluzakladatelkou zdola-organizované platformy „Bishkek School of Contemporary Art“ (BiSCA).

www.bishci.com


nonverbální

90 minut