Termíny

25.4. 2019 / 18:00

Informace

Program:

18:00   hudební vystoupení Muzikantů bez domova
18:30   diskuze „Vy nevíte, jaké to je…“, Bezdomovectví z pohledu psychologie
20:00   promítání dokumentu Bez domova, režisér Filip Stoček

Jsme rádi, že se rozšiřují diskuze a akce dotýkající se problematiky bezdomovectví. Iniciativa „Bezdomovci, lidé jako my“ se pokusí do této diskuze přinést rozmanité úhly pohledu. Bezdomovectví je věc veřejná a každý na ni má svůj názor. Přednášky Pohled z Venku budou přinášet různá témata, dotýkající se bezdomovectví a doprovodný program.

Pozvaní jsou dva odborníci, kteří skutečně zažili, jaké to je být na ulici. Jeden z nich je Filip Jiřík, který zkoušel zažít týden na ulici v rámci své bakalářské práce. Druhým odborníkem je Václav Bural, který žil na ulici 4 roky a dokázal se z ní dostat. Propojení obou příběhů a poznatků zajistí dlouholetý sociální pracovník a odborník na bezdomovectví Jakub Marek.

Celá diskuze bude doprovázena i dalšími zajímavými hosty, a to Muzikanty bez domova a dokumentaristou Filipem Stočkem.

Václav Bural žil na ulici 4 roky a dnes ho můžete vidět v dokumentu Bez domova, který uvádí internetová televize Stream.cz. Nyní je hrdým otcem a vypráví, jaké to je být na ulici a jak se z ulice dostal.

Filip Jiřík je terénním pracovníkem Armády spásy, který pracuje s lidmi na ulici několik let. V rámci své bakalářské práce se rozhodl zkusit, jaké je to „být na ulici“.  Aby nepotkával své klienty, odcestoval do Brna, kde zrealizoval vlastní (sebe)výzkum.

Jakub Marek je odborníkem dlouhodobě se zabývajícím bezdomovectvím. Účastnil se několika výzkumů, ve kterých byla zkoumána problematika bezdomovectví z pohledu psychologie. V rámci diskuze bude spíše moderátorem a povede „výzkumný rozhovor“ spojující pohled na bezdomovectví zevnitř a zvenku.

Filip Stoček je dokumentaristou zabývajícím se sociálními tématy a je autorem série dokumentů Bez domova, kde účinkují všichni diskutující.

Muzikanti bez domova je nestálé uskupení hudebníků, které spojuje láska k hudbě a zkušenost s životem na ulici, nebo práce s osobami bez domova.