Termíny

27.10. 2018 / 20:00

Informace

Pohyb tanečníka je nití, která propojuje minulé a budoucí s momentem současnosti, ve kterém se všechno mění. Tělo neustále přechází prostorem a časem uvnitř [within] a mimo [off-beat] siločar, které násilně vnikají do našeho intimního prostoru. Proplétání (stylů a období) v hudbě působí jako rozšiřovaní těla do prostoru a diktuje změny svalových napětí, které vytvářejí rytmus – jako stopy pohybu v čase. Hranice mezi světlem osvětlujícím a absorbujícím je v tenké linii mezi přítomností a blednutím, mezi ztrácením se a plynutím [života] mimo a uvnitř uzavřeného prostoru [tvorby]. Sólo 2016 je odrazem momentu, neuchopitelného a zároveň nadčasového, který přijde a už tady není; na jeho uchopení člověk nemá sil.

Sólo 2016 slovenského tanečníka, choreografa a tanečního pedagoga Milana Tomášika uzavírá po sólech Within (2006) a Off beat (2011) trilogii sól, které autor vytvořil v posledním desetiletí. Ve Slovinsku, kde působí od roku 2004, doposud vytvořil i další autorské inscenace: Baga-Basta (2008), 3NITI (2008), Razmeščeno Telo – Rozmístěné Tělo (2010), a v rámci taneční skupiny Milan Tomášik & Co. Lovecká Sezona (2014) a Silver Blue (2015). V roce 2012 vytvořil choreografii Veselosti minulosti na objednávku pro taneční skupinu Divadlo Štúdio tanca. Tanec studoval na konzervatoři v Banské Bystrici a na Akademii v Bratislavě, v roce 2004 ukončil studium na bruselské akademii P.A.R.T.S. a v tomto roce získal také cenu města Prievidza za propagaci moderního tance. Kromě jiných spolupracoval s taneční skupinou En-Knap, s Majou Delakovou, Malou Klineovou, Snježanou Premušovou, Barbarou Novakovičovou Kolencovou a Evou Weissmannovou. Je členem mezinárodně známého tanečního kolektivu Les SlovaKs, se kterým od jeho založení (2007) vytvořil tři celovečerní taneční inscenace: Opening Night, Journey Home a Fragments. Jako pedagog pravidelně vyučuje na SEAD (Salzburg), Scenekunstskole (Kodaň), ADU (Záhřeb) a vede dílny v Praze, Bratislavě, Lublani, Deltebre, Syrose, Mnichově. Více na: www.milantomasik.com.

Choreografie, tanec a výběr hudby: Milan Tomášik
Asistentka choreografa: Špela Vodeb
Dramaturgie: Andreja Kopač
Světelný dizajn: Luka Curk
Technický ředitel: Janko Čief
Kostým a scéna: Jasna Vastl
Autorka videa: Hana Bi
Produkce: KUD Cortesia
Koprodukce: Cankarjev dom Ljubljana, Plesni Teater Ljubljana, Tabačka (Košice), Tersicorea/Suoni e Pause (Cagliari, Itálie), Mediteranski plesni centar Svetvin Čenat (Chorvatsko), Studio ALTA (Praha)
Projekt finančně podpořili: Mestna občina Ljubljana, Mestna občina Celje, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ľubľane

TEASER

TRAILER

Foto: Drago Videmšek, Borut Kranjc