Termíny

29.4. 2017 / 13:00 - 19:00

Informace

Akci pořádá Studio ALTA ve spolupráci s:

divadlo PONEC, Dětské studio Altík, Alfred ve dvoře, Ufftenživot, tYhle, Duncan Centre, folklorní spolek Bejvávalo a další.

Program:

13:00 – 15:00 / Studio ALTA

Program oslav zahájíme ve Studiu ALTA přednáškou a praktickým workshopem tanečně-pohybové metody se zaměřením na osoby trpící Parkinsonovou chorobou. Program povede tanečnice a lektorka Rena Milgrom za účasti parkinsoniků ze sdružení Parkinson-Help. Workshop je inklusivní – přivítáme lidi trpící Parkinsonem, zájemce z řad profesionálů pracujících s těmito lidmi i tanečníky, kteří uvažují o redefinici svojí kariéry. Vstup zdarma!

Kapacita workshopu je omezena, rezervace předem nutná na emailu josef.bartos@duncancentre.cz. Workshop pořádá Konzervatoř Duncan centre v rámci projektu Inclusive Dance and Movement practice, the transferable skills of the dance artist.

Www.inclusivedance.eu

duncan centre

logo Erasmus + Logo Inclusive

15:00 / před Výstavištěm / Tanec školám

Tanec Praha, z.ú představí projekt Tanec školám. Nenechte si ujít společné setkání sedmi pražských škol, které vám předvedou ukázky z hodin taneční a pohybové výchovy. Tančí školy ZŠ Cimburkova, ZŠ Jarov, ZŠ Londýnská, ZŠ nám. Curieových, ZŠ Integrál, ZŠ Mohylova a ZŠ Livingston. Protože tanec školám sluší.

logo tp

16:00 / před Výstavištěm / LOOP by ALTA

Jednoduchý pohybový vzorec, do kterého se může zapojit každý dle vlastních pohybových možností a tužeb.

16:45 / před Výstavištěm / tYhle: Legorytmus (work in progress)

Spolek fyzického divadla tYhle připravuje v koprodukci se studiem ALTA pouliční představení LEGOrytmus. Představení se inspiruje sportem, olympiádou a spartakiádou, aby přes pohybový slovník, který všichni známe, zobrazil zvláštní partu  sportovců, která se moc snaží vykonávat své sportovní cíle nečekaným způsobem. Představením se chceme dotknout absurdna, pokusit se veselým způsobem osvobodit a uvolnit od přísných řádů, abychom se přiblížili k čisté abstrakci, pohybu bez cíle, tanci.

LEGOrytmus vzniká pod vedením Marie Gourdain a vystupovat v něm budou Florent Golfier, Lukáš Karásek, Soňa Ferienčiková, Štěpánka Mancová a Martin Talaga.

Premiéra se uskuteční 28. května v rámci Dne Prahy 7.

17:30 – 19:00 / před Výstavištěm / Ukázky z tvorby divadla Ponec, DS Altík, folklorního souboru Bejvávalo a dalších tanečních uskupení všech žánrů

Divadlo PONEC představí proměnlivé těleso Moving Orchestra. Tanečnice Zuzana Sýkorová a trumpetista Petr Vrba svou společnou performancí oživí, rozehrají a odkryjí tajemství místa konání. Před zraky diváků vznikne improvizované představení v délce 15 až 20 minut, které se v přítomném okamžiku nechá inspirovat atmosférou a prostorem.

Nejstarší skupina děvčat z Dětského studia Altík ve věku 10 – 15 let připravila zbrusu novou choreografii Cup Song pod vedením Markéty Pucové. Představí se ale také skupiny ve věku 6-9 let pod vedením Jany Novorytové s work-in-progress s názvem „Ňáký věci“ a Romany Packové s ukázkou s názvem „Náš vesmír“.

Folklórní spolek Bejvávalo je soubor tanečníků dříve narozených – nejstarší tanečník je narozen v roce 1940, nejmladší pak v roce 1971. Bejvávalo založili v roce 2010 bývalí folklorní tanečníci (např. ze souborů Písní a tanců Josefa Vycpálka, Kytice, Jarošovci, Květy), kterým v srdci zůstala touha si zatančit pro radost. Proč ji ale také nerozdávat ostatním?

***

V roce 1982 poprvé vyhlásil Taneční komitét ITI (International Theatre Institut – Mezinárodní divadelní ústav) 29. duben Mezinárodním dnem tance. Od té doby je tento den každoročně oslavován po celém světě na památku narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727)

Každý rok je vyzvána známá taneční osobnost k sepsání Poselství, které je pak šířeno po celém světě. Záměrem Mezinárodního dne tance a Poselství je spojit dohromady všechen tanec, jeho různé podoby a projevy, oslavit tuto divadelní formu a radovat se z její univerzality, rušící veškeré politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi dohromady v míru a přátelství společným jazykem – tancem.

V roce 1995, v úsilí spojit všechny mezinárodní taneční organizace a oslavit Mezinárodní den tance společně, vstoupil Taneční komitét ITI/UNESCO ve spolupráci s Mezinárodní taneční radou (CIDD-UNESCO) a Mezinárodní taneční aliancí (WDA).

Akce je součátí celorepublikové oslavy MDT pořádané Vizí tance, profesní organizaci zastupující profesionály v oblasti nezávislého tance. Za poskytnutí prostor děkujeme Výstavišti Holešovice.

logo Vize tance   Výstaviště Praha Holešovice