Termíny

27.11. 2019 / 9:00
28.11. 2019 / 9:00

Informace

I v těch skvěle fungujících rodinách existují tajemství, o nichž se nemluví. Nemluví se o nich, protože si myslíme, že je již dávno pohřbil čas a se současností nemají nic společného. Ale minulost nezmizela. Naopak. Stačí jedno nahlédnutí do spisu StB a rázem je poklidný život ten tam.

Téměř detektivní drama prolíná časové roviny normalizace a dnešních dnů. Postupně se odkrývá příběh a souvislosti, o kterých do nynějška neměli někteří členové rodiny ani tušení a jiní na ně chtěli zapomenout. Kdo se moc ptá, moc se dozví, a ne vždy je snadné to ustát. A přeci je rodina jediný pevný bod. Jak se s tím vším má vyrovnat mladý kluk, který ještě včera měl nejlepšího tátu na světě, a jehož máma byla pro mnohé lidi vzorem? A co když to všechno, co se stalo, je z určitého úhlu pohledu pochopitelné? Odsoudit je snadné, pochopit a odpustit vyžaduje velkou námahu a snad se to dá i přežít.

Fenomén tzv. společenských agentů, tedy osob, které byly nasazeny na své blízké, byl za normalizace častějším jevem, než by se na první pohled zdálo. Většina agentů byla ke spolupráci donucena vydíráním či vyhrožováním, což však nijak nezmírnilo dopady jejich hlášení. A navíc – i ten nejlepší agent se občas vymkl kontrole.

Inscenace na jednoduchém půdorysu rodiny a odkrytí její minulosti ukazuje tlaky žití v minulém režimu a mechanismy, s nimiž StB zacházela. Také upozorňuje na to, že laická interpretace spisů StB může vést jen k dalším bolavým následkům.

Hrají: Klára Cibulková, Tomáš Pavelka, Ivan Řezáč a Viktor Kuznik
Režie: Martina Kinská
Dramaturgie: David Košťák
Scéna: Matěj Cibulka
Kostýmy: Dominika Lippertová
Hudba: Jan Kučera
Produkce: Karolína Macáková a Adina Hanáková
Délka inscenace 75 minut bez přestávky.
Inscenace vznikla ve spolupráci s kulturním centrem UFFO Trutnov a Švandovým divadlem.

Rezervace: Klára Cibulková, ciba.klara@gmail.com