Termíny

21.09.2021 / 19:30
22.09.2021 / 19:30

Informace

…Or to Be přivádí na scénu dva lidi chycené v trojúhelníku prázdnoty, strachu a opuštěnosti, je karikaturou míjení a naléhavou výpovědí o neschopnosti vystoupit ze stereotypu, polevit v hysterii a aspoň se přiblížit.

Duet české performerky Markéty Stránské a francouzského tanečníka a choreografa Jeana Gaudina tvoří v důsledku dvě „sóla“, dvě postavy, které o sobě nevědí a které spojuje dohromady až divák, který je vidí společně. Publikum se stává svědkem tohoto ne-setkání a může si představovat, co by se odehrálo, kdyby se postavy uviděly. Inscenace je svébytným až komickým pojetím tísnivé prázdnoty, kterou současný svět zažívá za hutného doprovodu neustálé komunikace a nekonečného vršení zážitků.

Představení pracuje s pojmem prázdnoty a s ambivalentními pocity, které zažíváme uvnitř i okolo sebe, když se cítíme opuštěni či nedostatečně vytíženi. Tvůrci nabízí dva úhly pohledu, dva odlišné charaktery, které hledají vlastní cestu, jak se s neodbytným prostorem vyrovnat. Zda ho nutkavě zaplňovat vším, co je k dispozici, nebo ho přijmout a ocenit jako neoddělitelnou součást každého okamžiku.

…Or to Be je přirozeným pokračováním předchozí spolupráce obou tvůrců, kteří již dříve zjistili, že mají mnoho společného – přístup k tvůrčímu procesu, touhu pracovat v jiném než tradičním divadelním prostoru a překračovat hranice konvencí, společné vnímání prostoru jako inspirativního a rovnocenného tanečního partnera i smysl pro humor. Z této vzájemné umělecké i lidské sympatie se zrodil základ nového představení, které oba autory spojuje i ve způsobu vypořádávání se s určitými limity jako s novou příležitostí.

„M & J jsou každý ve svém světě, a i když je vidíme pospolu, vidíme zároveň, že nejsou v tomtéž světě, jde o dvě velmi odlišné povahy, které se nemohou setkat a jsou ve svém přesvědčení izolované.“ Jean Gaudin


► INFORMACE PRO DIVÁKY 

Prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.

VSTUPENKY: https://goout.net/cs/or-to-be/szwpgtr/


Námět, choreografie, interpretace: Jean Gaudin a Markéta Stránská
Světelný design: Zuzana Režná
Kostýmy: Tereza Vašíčková; Monika Urbášková
Hudba: Matěj Kotouček
Scénografie: Jean Gaudin, Zuzana Režná
Grafický design: Tomáš Bárta
Produkce: Srdcem zapsaný spolek, z. s., Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA z.s, ALT@RT z.ú.
Zvláštní poděkování: Nathalie Pubellier a WD Lux

Délka představení: 40 min

Akci podpořil Česko-německý fond budoucnosti.

Jean Gaudin (FR)

Francouzský choreograf, tanečník, pedagog a tvůrce tanečních filmů, “enfant terrible” francouzské nezávislé scény, který se ve své tvorbě často zabývá tématem prostoru. Ve své choreografické práci dává přednost prolínání různých uměleckých prostředků a směrů. Během celé své kariéry úzce spolupracuje s hudebníky, skladateli a výtvarníky. Při své práci se také obklopuje video-umělci a filmaři.

Markéta Stránská (CZ)

Choreografka, performerka a fyzioterapeutka. Ve své tvorbě snoubí zkušenosti nejen choreografky a tanečnice, ale také loutkoherečky, performerky a v neposlední řadě také klauna. Po úspěšném premiérovém uvedení sólového tanečního debutu LeŤ (září 2018, Studio ALTA) se rozhodla pokračovat ve zkoumání dalších cest a možností uchopení tématu zkušenosti s fyzickou odlišností. Nakolik ovlivní naši fyzickou i psychickou stabilitu změna nebo zúžení opěrné báze? Jak nás ovlivní kontakt s určitým limitem? Jak se pak postavíme k novým možnostem? Ke změně našich zažitých stereotypů?

Foto: Vojta Brtnický

Mediální ohlasy:

Zuzana Smugalová: Prázdnota ve vlnách rozhodnutí „..Or to Be“
Taneční aktuality, 6.3. 2020

Lucie Kocourková: … nebo být sám?
Opera plus, 22.2. 2020

Reportáž z představení …Or to Be
Události v kultuře, ČT, 15.2. 2020