Termíny

7.2. 2017 / 19:00 / VERNISÁŽ

Informace

VÝSTAVA TRVÁ DO 24.3. 2017

Daniel Vlček je vizuální umělec a hudební tvůrce. Jeho site-specific projekt pro nový výstavní program Living Room Art Space přirozeně přibližuje kresbu zvukovému projevu díky práci s prostorovými vlastnostmi. Během vernisáže proběhne v divadelním sále prezentace projektu virtuální reality Galerie Na shledanou za doprovodu elektroakustického dua ba:zel. Virtuálním prostorem galerie provede diváky taneční performance Terezy Silon.

Nový výstavní program Studia ALTA – Living Room Art Space otevírá svým dílem vizuální umělec a hudebník Daniel Vlček. Digitální kresba se stereoskopickým efektem vychází z instalace, kterou Daniel realizoval v r.2013 ve hřbitovní Galerii Na shledanou v jihočeské Volyni. Zvlněné sloupy původně sestavené z vinylových desek posbíraných po antikvariátech a starožitnictvích představují poctu sběratelům těchto zastaralých nosičů. Kromě sběratelské nostalgie připomíná také temný tunel, který představuje přechod do jiného světa, téma smrti, šité na míru Galerii Na shledanou. Namísto života po životě ale nabízí vstup do jiné reality, individuální virtuální reality, do které se v dnešním digitálním světě „mptrojek“ dokáže snadno přenést každý majitel dobrého páru sluchátek… Na konci tunelu tak ironicky nenajdeme povznášející světlo, ale tlačítko k přepnutí na „The Next Song“. S každým přepnutím skladby začíná nový virtuální svět.

Tvůrci:
Daniel Vlček, Ewelina Chiu – členové hudebního dua ba:zel
Tereza Silon – taneční performance

Galerie Na shledanou ve virtuální realitě

Jan Freiberg

 Kamenná Galerie Na shledanou funguje šest let na hřbitově v bývalé smuteční síni a patří mezi nejlépe hodnocené projekty v grantovém řízení Ministerstva kultury. Naším posláním je za pomoci nejlepšího výtvarného umění rehabilitovat smrt ve společnosti, aby mohla být znovu vnímána jako součást života. Také se pokoušíme proměňovat vztah lidí k přírodě, který se dá díky lidské jednodruhové dominanci nejpříznačněji označit jako vykořisťování a zabíjení.

Nyní stavíme galerii ve virtuální realitě. Chceme přenést naše poslání a některé z minulých výstav do digitálního prostředí. Galerie Na shledanou by ale nebyla tou samou galerií, kdyby se nacházela například v obchodním komplexu nebo v renesančním domě v centru památkové zóny. Abychom zachovali neopakovatelnou konstelaci galerie, hřbitova, malé Volyně a výtvarného umění, musíme zrekonstruovat okolí galerie i ve virtuální realitě a tím vysvětlit celý rámec.

Galerie Na shledanou má i širší ambici než jen přenést svou reálnou existenci do prostředí nové technologie. Chce VR nabídnout současným umělcům a také animátorům, hudebníkům a dalším tvůrcům, aby se stejně jako v kamenné Galerii Na shledanou postavili čelem k mystériu smrti a vytvořili site-specific dílo. V českém prostředí je to precedent, nikdo s virtuální realitou jako novým médiem a současně novým galerijním prostředím nepracuje. Prozatím drahá technologie vytváří novou kategorii prostoru, kde tradiční rozdělení na soukromé a veřejné (tím jsou právě galerie) nefunguje.

Náš projekt je zatím ve fázi prototypu, máme postavený virtuální hřbitov Malsička a několik galerií na nebi. Další část VR, abychom spojili nebe se zemí jako dávné mytologie, se nachází pod povrchem země. Můžete se nebem prolétnout jako ptáci a zažít levitaci jako ve snu. Většina obsahu VR vychází z předcházejících výstav v Galerii Na shledanou. Na základě reálné zahradnické intervence Jakuba Frydrýška můžete najít hluboko v zemi Mattioliho herbář (ze sbírek Městského muzea ve Volyni) a vyšplhat ze země po jedovatém Oměji šalamounku až do oblak. Ve hřbitovním kostele Proměnění Páně budete moci zapálit svíčky a kadidelnice. Dostanete do ruky luk a šípy a jako naši předci budete moci zabíjet například Alky velké a virtuálně se podílet na jejich vyhubení. Odkazujeme tím na reálnou malířskou intervenci na fasádu galerie Tryzna za vakovlka, kdy veřejnost a profesionální malíři pomalovali dům desítkami vyhynulých druhů.

Vedle ekologicky laděných projektů najdete ve virtuální realitě díla umělců, kteří v Galerii Na shledanou už vystavovali a do nového média je přepracovali nebo vytvořili uplně nové. Malíř a hudebník Daniel Vlček pro VR Galerie Na shledanou buduje vizuálně akustický prostor, na základě své předchozí práce Zobrazení času do konce skladby z roku 2013 a také se podílí pod značkou ba:zel spolu s Ewelinou Chiu na hudebním prostředí celé virtuální reality.

Nové dílo a skutečně první site-specific ve VR v Čechách připravuje Josef Bolf. Růžové děsivé město snů na základě autorových námětů a skutečných obrazů staví 3D grafik a student architektury pražské AVU Vojtěch Rada. Na tísnivém sídlišti vás přejede hořící autobus, budete stoupat po nekončících schodech fialového paneláku, abyste mohli vstoupit přímo do obrazu Josefa Bolfa charakterizovaného existencionální bezvýchodností a vystoupit opět v prázdné, socialistické smuteční síni bez naděje a budoucnosti.

Virtuální realita Galerie Na shledanou

Jan Freiberg – koncepce, scénář, režie, náměty, produkce

Vojtěch Rada – 3D grafika, výtvarné řešení, animace, dílčí programování

ba:zel (Daniel Vlček, Ewelina Chiu) – hudba

Více fotografií z vernisáže ZDE.

Living Room Art Space: Nový výstavní program Studia ALTA

V prostředí žánrově rozdělených uměleckých kruhů dochází jen málokdy k možnosti propojení disciplín, které mají k sobě velice blízko, mohou vzájemně čerpat ze svých výstupů a obohacovat se. Začleněním výstavního plánu do programu a koncepce Obýváku přináší Studio ALTA výzvu k tomuto propojení.

Living Room Art Space se inspiruje experimentálním a mezioborovým charakterem holešovického kulturního centra. První ročník výstav se zaměřuje na prezentaci umělců, kteří se pohybují v rovinách několika (nejen) uměleckých disciplín. Propojují vizuální tvorbu s hudbou, poezií, pohybem, vědou a dalšími odvětvími. V lehce chaotickém, negalerijním prostoru Obýváku zkoumají výstavy možnosti vizuální prezentace, mezioborové a společenské komunikace.

Kurátorka projektu: Eva Riebová

logo_art_col

Mediální partner:

ArtMap-logo-new-2014