Termíny

20.5. 2019 / 21:00

Informace

Štvanice (Česko, 2017, 12 min)

Režie a scénář: Michaela Režová
Hudba: Marek Mrkvička

Dokumentární animovaný film Štvanice oživuje vzpomínky na dobu slávy československého hokeje, na jeho úspěchy, konkrétní hráče ale i černé okamžiky roku 1950. Zakládá se na autentických výpovědích žijících hokejových pamětníků, archivním materiálu a sleduje nejen jejich osobní osudy, ale taky proměny v společnosti, politice i kultuře na pozadí vývoje této sportovní disciplíny.

Spolu sami (Česko, 2018, 10 min)

Režie: Diana Cam Van Nguyen
Scénář: Lukáš Janičík, Diana Cam Van Nguyen
Kamera: Kryštof Melka

V krátkém emotivním filmu o životě po ztrátě milované osoby autorka podmanivě zpracovává těžké téma pomocí technik hraného i animovaného filmu. Reálné zážitky vypravěčů doplněné o animované rekonstrukce bolestných situací vytváří truchlivý náhled do myšlenek trojice mladých lidí, kteří jsou předčasně vystaveni problematice smrti.

Plody mraků (Česko, 2017, 10 min)

Režie, scénář, kamera: Kateřina Karhánková
Hrají: Michaela Hoffová, Sebastian Husák

Pohádkově laděný, poetický film o překonávání hranic a odvaze vstoupit do neznáma. Na malé mýtině obklopené temným lesem žijí tvorové, jejichž jedinou potravou jsou semínka, měnící se ve svítící plody. Zvířátka mají často hlad, protože semínka k nim přiletí jen málokdy. Jeden z nich, Chlupáč, se ale odhodlá vstoupit do lesa.

No Man’s Delta (Česko, 2018, 17 min)

Režie, scénář, kamera: Tereza Unzeitigová
Hudba: We Lost The Sea

Film na pomezí hudebního videa, anidoku a krajinné eseje vypráví o deltě Dunaje a zároveň o východoevropské krajině jako takové. Reflektuje různé typy přírodního a lidského osídlení, od vzduchu a vody až po průmysl a jeho pozůstatky. Může být vnímám jako zpráva o životním prostředí a jeho problémech, ale také jako vizuální poezie stavící na nevšedních uměleckých prostředcích.

Hypnagogia (Česko, 2017, 5 min)

Režie: Magdalena Kvasničková

Animované zpřítomnění polobdělého stavu před usnutím. Různí lidé popisují stav mezi spánkem a bděním, zatímco obraz ilustruje hypnagogické halucinace, tj. vidiny doprovázející proces usínání. Prolínající se barvy a tvary vytvářejí abstraktní krajiny, ze kterých se čas od času vynoří konkrétní objekty.

Otesánek (Česko, 2017, 5 min)

Režie a scénář: Linda Retterová

V původní pohádce Otesánek spořádá, co najde – neštítí se ani lidožroutství. Časy se ale mění a jeho apetit značně narostl. Po „snědl mámu, snědl tátu“ se loutkový Otesánek vydává na kus žvance do světa (stvořeného téměř výhradně z textilních materiálů). Přestojí velkoměsto útok tohoto neotesance?

O tom co potom (Česko, 2017, 6 min)

Režie, scénář, kamera, hraje: Matouš Valchář

Život na severní točně je těžký i bez otravných řečí vaší babičky. Pro hrdinu tohoto vtipně nevzrušeně komentovaného snímku je proto setkání s ledním medvědem možným vykoupením z bídného pozemského bytí. Koneckonců, babička říkala, že v nebi je jídla šest půlek a na všechno se tam můžete vykašlat.