Termíny

22.06.2020 / 20:00

Informace

Filmy s ekologickou tematikou uvádíme v českém znění bez titulků. Vstupné dobrovolné.  

● Mezi odpady (rež. Kryštof Zvolánek, ČR, 2019, 22 min.)

Obal prodává, brzy po splnění toho účelu však většinou končí v koši, společně se zodpovědností, kterou jsme za jeho koupi převzali. Globální problém nekontrolované produkce odpadů se přenáší až na úroveň jednotlivých obcí, které jsou ze zákona zodpovědné za jeho svoz a recyklaci.

Kryštof Zvolánek svůj studentský dokument Mezi Odpady postavil na přirozené všímavosti lidí, kteří s odpady přichází do styku každý pracovní den. Jsou to popeláři Technických služeb Zlín, vedoucí třídící linky, správce skládky či referentka odpadového hospodářství města Zlín. Protagonisté se shodují: chybí vzdělání, informovanost. Audiovizuální sonda Mezi Odpady se snaží odpovědět na otázku, jestli může změna přijít od lidí, nebo ji musí připravit zákon.

TRAILER

● Hnůj vezdejší (rež. Nikola Krutilová, ČR, 2019, 24 min.)

Filmová báseň o místě, na kterém končí přebytky naší civilizace. Z kontejnerů se sypou tuny nadbytečné zeleniny a pečiva. Býci se prochází kolem osiřelých těl aut. Ptáci přilétají k hromadám chlebů a přiživují se. Rampa, která krmí fermentor bioplynové stanice, nepřetržitě bzučí a posouvá hmotu do jejích útrob. Film zachycuje observační metodou dění v hospodářském areálu a zobrazuje jednu z podob zemědělství v 21. století.

Hosté debaty:

Kryštof Zvolánek (režisér snímku Mezi odpady)
Nikola Krutilová (režisérka snímku Hnůj vezdejší)
Roman Hájek (popelář)
Radim Dohnal (trochu uvědomělý občan / odpadový aktivista)
Romana Kaclíková (hnutí DUHA)

Uvádíme s podporou Česko-německého fondu budoucnosti.