Termíny

18.08.2023 / 19:30

Informace

Last Night of the Deer (Jelenova poslední noc) je představení Jānise Balodise a Nahuela Cana vyprávějící příběh o jednom výletu a srážce jelena ve sněhové bouři. Zahrnuje živou hudbu, divadlo a mluvené slovo. Prodlévá v prostoru mezi koncertem mluveného slova a vyprávěním, směřujíce v závěru ke společnému tanečnímu momentu.

V prosinci 2021 cestoval Nahuel Cano z Amsterdamu do Rigy, kde ho z trajektu v Klaipedě vyzvedl Jānis Balodis. Jeli autem. Bylo pozdě večer, tma, a hned poté, co opustili Klaipedu, se spustila prudká sněhová bouře. Rozhodli se jet vedlejší silnicí, a narazili na jelena.

Last Night of the Deer vypráví o jednom prosincovém večeru, kdy Jānis a Nahuel navštívili Lidl, natankovali LPG ve Viadě a potkali antropologa, srazili jelena, rozdrtili lebku, byli pokryti krví a výkaly, utíkali před psy a málem je nevzal taxikář. Je to příběh o příliš lidských lesích a více než lidských duších, kteří je obývají.

~ ~ ~

Námět, režie: Jānis Balodis a Nahuel Cano
Produkční: Ieva Briede
Poradce osvětlení: Dina Beināre
Spolupráce na produkci: International Festival of Contemporary Theatre HOMO NOVUS a Contemporary Art Festival ANTI

Implementováno jako součást projektu ACT: Art Climate, Transition. Podpořeno programem EU Creative Europe.

 ~

v angličtině s českými titulky

75 minut

~ ~ ~

Jānis Balodis se narodil v roce 1987 v Rize v době, kdy byla součástí SSSR, a vyrostl v ní v době, kdy byla (a stále je) součástí Lotyšské republiky. Tehdy to bylo místo, které se snažilo dohnat věci, které během 50 let okupace chyběly, jako je neoliberální kapitalismus volného trhu a svobodné a spravedlivé volby. Jānis se profesionálně věnuje divadlu od roku 2009 jako dramatik, dramaturg a příležitostně performer. Je čerstvým absolventem DAS Theatre v Nizozemsku. Také učí – herectví ve škole a psaní her na Lotyšské akademii kultury. V divadle se zabývá zejména tématy souvisejícími se společností, ptá se – jak jsme tady spolu? A jsme vůbec spolu?

Nahuel Cano se narodil v Neuquén, Wallmapu, v oblasti dnes známé jako argentinská Patagonie. Žije a pracuje v Buenos Aires a Amsterdamu. Je to herec, divadelník a zvukový experimentátor samouk. Jeho praxe je založena na modifikaci daných vztahů vytvářených v performativním prostoru, skrze tělo a mimo něj. Na poli umělecké činnosti zkoumá možnosti performance, instalace, zvuku a divadla. V současné době se ve svém výzkumu soustředí na zvuk a prostor, ve snaze naslouchat a znít odlišně. V roce 2020 Nahuel absolvoval magisterský program v amsterdamském DAS Theatre. Nyní pracuje na triptychu zvukových skladeb s experimentálním hudebním souborem Modelo62. Rozvíjí také platformu a subjektivní oblast pro svůj výzkum a sólovou práci: Kütral – Nahuel.


Pořádáme společně s organizací Tichý svět.