Informace

Desátýapůltý ročník festivalu slovenského performativního umění proběhne ŽIVĚ!

PRAKTICKÉ INFORMACE PRO DIVÁKY:

  • Všechny akce jsou zdarma.
  • Veškeré akce se konají v ALTĚ v prostorech Invalidovny, přesné místo jednotlivých akcí vám bude upřesněno u vstupu.
  • Na všechny akce je třeba se prokázat negativním antigenním testem nebo potvrzením o očkování, případně čestným prohlášením o pravidelném firemním testování nebo potvrzením od praktického lékaře o prodělání covidu v uplynulém měsíci.
  • Děti do 10ti let se nemusí prokazovat testem, pokud jsou v doprovodu rodinného příslušníka s negativním testem.
  • Děti testované ve školách prosíme přinést čestné prohlášení.
  • Ranní workouty a meditace jsou otevřené veřejnosti.
  • Odpolední představení proběhnou ve venkovních prostorách a je možné je sledovat bez testu za plotem zahrady (samozřejmě budeme rádi, když se otestujete a připojíte přímo na zahradě).
  • Večerní představení (se začátkem v 19:30) v interiéru jsou určena jen odborné veřejnosti.
  • Na akce není potřeba se registrovat.

V případě dalších dotazů se prosím obraťte na:

Anežka Medová: anezka@altart.cz / 734219865
Lucia Kašiarová: kasiarova@altart.cz / 739615148

Sobota 8.5.

Celý den | Shssssh instalace

10,00 – 11,30 | Ranní workout s Evou Priečkovou a Zuzanou Žabkovou

11,30 – 12,00 | Meditace s Peterem Šavelem

12,00 – 14,00 | Oběd a společná diskuze

14,00 – 16,00 | Přednáška Matěje Hývla o kvantové fyzice

17,00 – 18,15 | Peter Šavel a kol: Kvint et sense

19,30 – 20,30 | Marko Popović: Smrt Antigony


KVINT ET SENSE

Vibrace, přítomnost a smyslové prožitky v otevřené pohybové formě

“…obraz ovšem postupně během dění na jevišti přesáhnul své původně vymezené mantinely a stal se nečekanou demonstrací síly spirituálního rozměru tance jako takového.“ (Opera Plus)

„Jsme zpomalené zvukové a světelné vlny, chodící klubko frekvencí naladěných na vesmír. Jsme duše oděné do posvátných biochemických oděvů a naše těla jsou nástroje, přes které naše duše hrají jejich hudbu.”

(Albert Einstein)

V Kvint et Sense jsou tanečníci vedeni poznatkem, že vše kolem nás a v nás jsou vibrující částice. Stávají se nástrojemi pro manifestaci všech vibrací, které je obklopují. Hudba, spolu se vzpomínkami a možnostmi zapsanými v prostoru a čase, spolu s divákem a jeho prožitkem, pronikají těly a dávají jim tvar, hýbou s nimi. Kvint et Sense je otevřenou pohybovou formou, v níž se tanečníci dávají k dispozici vlivům, které nás všechny neustále obklopují a ovlivňují, ale které zároveň nedokážeme pojmenovat. Můžeme si je jen prožít…

Koncept: Peter Šavel
Tvorba: Martina Hajdyla Lacová, Lucia Kašiarová, Eva Priečková, Renan Martins de Oliveira, Peter Šavel
Tančí: Martina Hajdyla Lacová, Eva Priečková, Peter Šavel
Hudba: Tomáš Vtípil a kol. (Jana Vondrů, Pavla Klusová – zpěv, Petr Fučík – bicí, Pavel Zlámal – saxofon, Tomáš Vtípil – housle, elektronika, perkuse, koncept, aranž)
Světelný design: Zuzana Režná, Jiří Hajdyla
Produkce: ME-SA / Jiří Hajdyla
Koprodukce: Studio ALTA
Za podpory: Ministerstvo kultury České republiky, Magistrát hlavního města Prahy, ALT@RT

Foto: Vojta Brtnický


Marko Popović a Zuzana Psotková: Smrt Antigony

Inscenace o současné rebelce Antigoně, reprezentantce občanské odvahy, zkoumá postavení člověka v komunitě, která ho chrání a zároveň likviduje. Antigona se bouří proti společnosti, nespravedlivosti zákona, nenávisti, vládě mužů, a to i přesto, že ji vzpoura může stát život. Právo jednotlivce – ženy na svobodu a život v demokratické společnosti, zdánlivě svobodné a slušné, je pro svou křehkost stále ohrožené.

My, autoři této inscenace, chceme, aby se příchod do divadla stal aktem občanského aktivismu. Diváci – občané přicházejí do našeho divadla, aby projevili občanský postoj. Naše inscenace není o umění. Cesta k solidaritě a svobodné komunitě vede přes soukromý akt, který se stává politickým. Proces této proměny je vzpoura. Forma vzpoury je divadlo, tedy naše inscenace.

Na jevišti není Antigona. Je to Zuzana Psotková, košická herečka a aktivistka. Zároveň to ale není Zuzana. Je to Antigona. Meziprostor je prostorem zkoumání hraníc soukromého a veřejného. A pouze tento meziprostor je prostorem skutečné svobody a vzpoury v našem divadle i v životě. Zuzana/Antigona hraje v tomto meziprostoru. Antigona vybírá ten nejsoukromější okamžik, který každý z nás v životě má – vlastní smrt – aby se tento okamžik stal záležitostí politickou, veřejnou, tedy komunitní. Smrt se stává politickým projevem. To největší tabu je jediným bodem, ve kterém se zničená komunita může nanovo vytvořit. Antigona nás vyzývá, abychom zveřejnili to, co všichni říkají, že se nikoho jiného nemá týkat. Aby komunita nebyla slušná, ale svobodná.

Nabízíme vám Antigonu, milí diváci…

režie: Marko Popović
účinkuje: Zuzana Psotková a sbor
dramaturgie: Dáša Čiripová
kostýmy: Andrea Štrbová
hudba: Samuel Szabó
grafický dizajn: Barbora Šajgalíková
produkce: PORT o.z.
premiéra: 17. 10. 2019, Tabačka Kulturfabrik
Vznik inscenace z veřejných zdrojů podpořil hlavní partner projektu Fond na podporu umenia a Košický samosprávny kraj. Vznikla i díky podpoře a rezidenci na Stanici Žilina-Záriečie a v Tabačce Kulturfabrik v Košicích.

Foto: Ctibor Bachratý a Tibor Czitó