Informace

Festival divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením.

Pátek 18. 9. 2020

18:00 / Divadlo Vzhůru nohama: Hergules neboli Drakošlap

Loutková taškařice volně na motivy hry Matěje Kopeckého Herkules.

DVN je umělecké profesionální uskupení, které již od roku 2001 vytváří v České republice ojedinělý divadelní projekt Divadelní tvorba ve specifické skupině (dříve Divadlo jako socializační možnost). Jedná se o integrovaná představení s herci s mentálním znevýhodněním. To znamená, že na divadelních prknech společně vystupují herci s postižením i herci profesionální.

Zaměřujeme se na kreativní divadelní práci s lidmi s mentální retardací tak, aby se mohli realizovat a osobnostně vyvíjet v profesionálních divadelních podmínkách. Naším cílem je podpořit jejich pracovní autonomii – neboť jejich humor, životní postoje a fantazie jsou pro dnešního, stresem polapeného člověka, osvobozující, překvapivé, zábavné a zajímavé.

Vstupné volné

—————

20:00 / Punkový syndrom (film)

Režie: Jukka Kärkkäinen, Jani-Petteri Passi

Finsko, 2012

Perrti, Toni, Kari a Sami z finské hudební skupiny Perrti Kurrikka’s Name Day trpí, jak sami s úsměvem říkají, „punkovým syndromem“. Jejich kapela naplňuje s vtipem sobě vlastním upřímný punkový étos – dělat hudbu na vlastní pěst přes různá omezení a překážky. Snímek mapuje vzestup kapely od společných zkoušek a řady koncertů po nahrávání vysněného EP. Muzikanti také vyrážejí na hlasitou jízdu po klubech a festivalech, kde přes osobní šarvátky a různá životní zklamání nacházejí toužené pochopení u lidí z různých subkultur. Skrze svou hudbu čtyři kamarádi boří předsudky a hranice „normality“ – členové kapely jsou totiž mentálně hendikepovaní. Jejich texty se přitom věnují celospolečenským problémům i každodenním zážitkům: jak strašně nanic je chodit na pedikúru nebo žít v chráněném bydlení. Silná filmová výpověď o peripetiích čtyř muzikantů, kteří se rozhodli jít proti proudu vlastním životním stylem, získala cenu diváků na loňském ročníku festivalu v Tampere.

V rámci projektu Promítej i ty!

Vstupné volné

Sobota 19. 9. 2020

17:00 / Dr.amAS: Jiný, než kdo?!

JINÝ, NEŽ KDO?! je druhou autorskou inscenací souboru a před jejím zrodem byla vyslovena otázka: Čím byste chtěli být, kdybyste mohli naplno využít svůj potenciál a nikdo by vám do cesty nekladl překážky? Na povrch začaly vyplouvat staré křivdy a zmařené sny, ale také obrovská chuť všechno překonat a být tím, kým chci. Být kým chci i když říkali, že to nezvládnu, protože jsem jiný. Jsem jiný, ale jiný než kdo? Kdo nastavuje laťku? V představení se setkáte s fotografkou, která nefotí lidi, s kandidátem na prezidenta, který v rámci kampaně rozdává bonbony, s klavírním virtuózem, který nechce hrát za peníze anebo s moderátorem, kterému se líbí ženy s vráskami na čele. Inscenace se pokouší otevřít nový pohled na mýty, které o autismu panují. Mýty, které o lidech s autismem vyprávějí lidé bez autismu. Nemají rádi doteky, nezvládají změny, žijí ve svém světě, jsou to géniové. Co nás ještě napadne? Třeba to, že nejsou vhodnými typy pro divadlo.

Soubor byl založen v lednu 2015 při Národním ústavu pro autismus (NAUTIS) a od té doby se neustále vyvíjí, experimentuje a překvapuje nejen diváky, ale i tvůrce samotné. Díky principu autorského divadla a živého hudebního doprovodu jsou divákům zprostředkována témata, která se rodí v organickém tvůrčím procesu a vycházejí z příběhů členů souboru. Náměty se dotýkají problematiky poruch autistického spektra (PAS), jejich zobrazování z různých úhlů pohledu a přiblížení specifik samotnými herci s touto diagnózou.

Více na https://www.facebook.com/DramAS-1612697802312726/

Vstupné volné

—————

20:30 / Divadlo Ujeto: Hrobníkova nevěsta

Hororózní příběh na motivy bratří Grimmů a Tima Burtona. Rodinný muzikál, vhodný pro děti od 6 let. Hrobové ticho se nedoporučuje, smích vítán.

Scénář a režie: Štěpán Smolík
Hrají: Jaroslava Krpálková, Dagmar Filípková, Anna Pevná, Hedvika Hrychová, Ilona Labuťová, Josef Fojt, Martin Vošmik, Martin Vejman, Štěpán Smolík
Orchestr: Hedvika Hrychová (violoncello), Štěpán Smolík (akordeon)
Světla: Erik Demko

Divadlo UJETO je netradiční soubor, jehož základ tvoří herci s mentálním hendikepem. Nejedná se o sociálně, terapeuticky či volnočasově orientovaný projekt, ale o vážně míněný záměr provozovat, pokud možno v profesionálních podmínkách, divadlo využívající velmi specifický potenciál talentovaných a školených lidí s hendikepem.

Svoji činnost soubor zahájil v prosinci 2014 a navázal tak na předchozí pětiletou práci stejného souboru pod hlavičkou Divadla Inventura. Stálou scénou souboru je Divadlo Kampa od roku 2011. Jádro souboru tvoří Josef Fojt, Martin Vošmik, Patrik Horvát, Jaroslava Krpálková, Dáša Filípková, Anna Macková, Ilona Labuťová a Štěpán Smolík.

Vstupné volné