Termíny

3.4. 2017 / 20:00

Informace

Divadelní spolek Dr.amAS (Dramatický soubor amatérů nejen s Aspergerovým syndromem) byl založen v lednu 2015 a od té doby funguje v počtu třinácti stálých členů při Národním ústavu pro autismus.
Proces tvorby je postaven na principu improvizačních cvičení, ze kterých vyplyne potřebnost rozvíjení určitých témat a následně celé repliky. Herci jsou plně zapojeni do procesu tvorby a mohou tak svým postavám dodávat autentickou podobu. Diagnózu poruch autistického spektra, mezi které patří i Aspergerův syndrom, tak divákovi přibližují převáženě herci s touto diagnózou. Inscenace plní nejen uměleckou, ale i osvětovou roli.
Druhá autorské inscenace nese název JINÝ, NEŽ KDO?! a před jejím zrodem byla vyslovena otázka: Čím byste chtěli být, kdybyste mohli naplno využít svůj potenciál a nikdo by vám do cesty nekladl překážky? Na povrch začaly vyplouvat staré křivdy a zmařené sny, ale také obrovská chuť všechno překonat a být tím, kým chci. Být kým chci i když říkali, že to nezvládnu, protože jsem jiný. Jsem jiný, ale jiný než kdo? Kdo nastavuje laťku? V představení se setkáte s fotografkou, která nefotí lidi, s kandidátem na prezidenta, který v rámci kampaně rozdává bonbony, s klavírním virtuózem, který nechce hrát za peníze anebo s moderátorem, kterému se líbí ženy s vráskami na čele. Inscenace se pokouší otevřít nový pohled na mýty, které o autismu panují. Mýty, které o lidech s autismem vyprávějí lidé bez autismu. Nemají rádi doteky, nezvládají změny, žijí ve svém světě, jsou to géniové. Co nás ještě napadne? Třeba to, že nejsou vhodnými typy pro divadlo.

Osoby a obsazení:
Bookmaker – Jiří Prchal

Dabér – Luboš Bajcura

Dispečer – Radek Svoboda

Fotografka – Jana Vitáková

Kandidát – Daniel Noll

Klavírista – Roman Vašák

Malíř – Patrik Mádl

Moderátor – Petr Jankola

Muzikantka – Zuzana Tökölyová

Psycholožka – Dominika Linhartová

Spisovatelka – Kateřina Kaliničenková

Vizážistka – Markéta Těmínová

Voják – Karel Kauer