Informace

PROGRAM

27.8. | 13:00 anglická verze, 14:00 česká verze, 15:30 anglická verze, 16:30 česká verze, 18:00 anglická verze

VENDULA TOMŠŮ A IAN MIKYSKA (CZ): PĚT KNIH

Performance Venduly Tomšů a Iana Mikysky provede diváky časy vesmíru, planety i přítomnosti, a to za pomoci knih, zvuků, poezie i vlastního dechu. Představení má omezenou kapacitu 12 diváků.

Pět knih, pět symbolů vědění. Atlas, nebo snad bible? Co znamená okamžik v životě člověka oproti časovému kolosu lidstva, planety, nebo dokonce celému vesmíru? Existuje něco jiného, než přítomný okamžik? Vendula Tomšů a Ian Mikyska za pomoci všeobjímajícího atmosferického zvuku, poezie a knih, jako archaických totemů západní společnosti, prozkoumávají dimenze věčné a nekonečné přítomnosti. V intimním prostoru si společně kladou otázku, jaká je naše pozice vůči planetě, slunci, nebo vlastnímu dechu. Příběh beze slov, jehož narativ je ponechán na divákovi a jeho pozornosti na tady a teď.

Uvádíme vícekrát za sebou, vždy maximálně pro 12 diváků. Představení proběhne v českém, i anglickém jazyce, vždy v jedné z jazykových mutací.

Koncept: Vendula Tomšů, Ian Mikyska

Účinkují: Vendula Tomšů, Ian Mikyska

Zvuková složka: Ian Mikyska

Výtvarná složka: Vendula Tomšů

Délka: 30min 

Vendula Tomšů po studiích japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci absolvovala studium scénografie na katedře Alternativního a loutkového divadla na DAMU. Pracovala na řadě inscenací, ve své autorské tvorbě se věnuje také intimnějším projektům pro menší počet diváků. Je spoluzakladatelkou skupiny 8lidí a spolku Zvěřinec, který se zabývá rozvojem kulturně komunitního života ve Zlínském kraji.

Ian Mikyska je skladatel, básník, spisovatel a překladatel, pendlující mezi Londýnem, Prahou a Berlínem. Je spoluzakladatelem projektu Stratocluster, který se zaměřuje na multimediální improvizaci. Jeho básně, a texty vycházejí v různých odborných magazínech. Spolupracuje na řadě divadelních i tanečních performancí, nebo jako spolutvůrce videoart projektů. Věnuje se také překladu současné české prózy a poezie do angličtiny.

Vstupenky: https://goout.net/cs/pet-knih/szxwanr/

——EN verze——

VENDULA TOMŠŮ A IAN MIKYSKA (CZ): FIVE BOOKS

The performance by Vendula Tomsu and Ian Mikyska will take place in studio Alta. Audience capacity is limited to 12 spectators.

Five books, five symbols of knowledge. An atlas, maybe, or perhaps the Bible? What’s a single moment in a person’s life compared to the vast time of humanity, the planet or the universe? Does anything exist beyond the present moment? Accompanied by an absorbing, atmospheric soundscape, poetry and books, archaic totems of knowledge, Vendula Tomšů and Ian Mikyska explore the dimensions of eternal and infinite presence. In an intimate space, they ask how we position ours in relation to the planet, to the sun, to our own breath.

Vendula Tomsu studied Japanese philology at Palacký University in Olomouc and then earned a degree in scenography in the Department of Alternative and Puppet Theatre at DAMU. She has worked on a number of productions, including more intimate projects for smaller audiences. She is a co-founder of the 8lidí group and the Zvěřinec association, which deals with the development of cultural and community life in the Zlín Region.

Ian Mikyska is a composer, poet, director and translator. He studied composition at London’s Guildhall School of Music and Drama and alternative theatre directing at DAMU. He has collaborated with many theatres (The National Theatre, Theatre on the Balustrade, Goose on a String) and also works in gallery spaces, collaborating with visual artists and creating his own installation and video projects. He has released the book Partitury pro čtenáře and, more recently, the album Strings Water Leaves Air. He also translates contemporary Czech prose and poetry into English.

he performance will be presented several times in succession, always for a maximum of 12.
The performance will take place in Czech and English, language versions will alternate. 

Concept: Vendula Tomšů, Ian Mikyska

Performing: Vendula Tomšů, Ian Mikyska

Sound design: Ian Mikyska 

Art design: Vendula Tomšů

Running time: 30 mins.

Vstupenky: https://goout.net/en/five-books/szcxanr/

27.8. | 15:00–19:00 |

SOBOTNÍ BAZAAR | UKÁZKY PROJEKTŮ

Zahrada Studia ALTA

Sobotní Bazaar je pomyslným centrem festivalu Bazaar. Diváky čeká přehlídka několika ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů umělců z České republiky a dalších zemí střední Evropy.

Program Sobotního Bazaaru:

Alica Minar & col. (CZ/DE): PERMEANCE

Kateřina Szymanski a ras Spielraum (CZ/DE): UNDER THE SURFACE

Anna Biczok a Ula Zerek (PL a HU): PAVLOVA RECIPE – (ANOTHER) STAGE HEALING

Lubomír Franczak (PL): GUTTA

rezidenční projekt THE NATURE OF US

Diskuse po ukázkách vedena Alicí Koubovou z Akademie věd ČR.

Sobotní Bazaar je podpořen Česko-německým fondem budoucnosti a Mezinárodním visegrádským fondem.

Program Sobotního Bazaaru probíhá v angličtině.

Vstupenky: https://goout.net/cs/sobotni-bazaar/szqkenr/

—–EN verze—-

SATURDAY BAZAAR | EXCERPTS FROM WORKS

The Saturday Bazaar is the core of the Bazaar Festival. Over the course of the event, audiences can look forward to several excerpts of future works by dance and theatre artists from the Czech Republic and other countries of Central Europe.

Program of Saturday’s Bazaar:

Alica Minar & col. (CZ/DE): PERMEANCE

Kateřina Szymanski a ras Spielraum (CZ/DE): UNDER THE SURFACE

Anna Biczok a Ula Zerek (PL a HU): PAVLOVA RECIPE – (ANOTHER) STAGE HEALING

Lubomír Franczak (PL): GUTTA

rezidenční projekt THE NATURE OF US

Discussion will also be about E. Hintermaier’s (DE) THE GARDEN.

Programme of Saturday Bazaar is supported by the Czech German Future Fund and by the International Visegrad Fund.

Discussion after the showings will be led by Alice Koubová of the Czech Academy of Sciences.

The Saturday Bazaar takes place in English.

Vstupenky: https://goout.net/en/saturday-bazaar/szqkenr/

28. | 12:00–15:00 | Rezervace místa (vstup zdarma): https://goout.net/cs/the-nature-of-us/sztmjnr/

28. | 10:00–15:30 | Rezervace místa (vstup zdarma): https://goout.net/cs/the-nature-of-us/sztmjnr/

THE NATURE OF US OPENING LAB | PROGRAM WORKSHOPŮ A DISKUZÍ

Studio ALTA

Veřejný dvoudenní (neděle + pondělí) program workshopů a diskusí s projektovými umělci a středoevropskými vědci o přírodě a kultuře. Zahájení The Nature of Us, projektu středoevropských organizací Bazaar Festival (CZ), PlaST (SK), polka dot (PL) a Műhely Alapítvány / Workshop Foundation (HU). Projekt chce povzbudit nové vzorce v umělecké praxi v kontextu aktuálních vážných změn životního prostředí. Zavazuje se propojit tanečníky a performery s lokálními vědci a ekology, chce je povzbudit, aby společně měnili vnímání středoevropské identity ve vztahu k přírodě.

Program uvádí Alice Koubová z Akademie věd ČR.

Projekt je podpořen Mezinárodním visegrádským fondem.

Program proběhne v anglickém jazyce.

—–EN verze—-

THE NATURE OF US OPENING LAB | WORKSHOP SESSIONS AND DISCUSSIONS

A two-day public program (Sunday + Monday) of workshops and discussions with project artists and Central European scientists on nature and culture. Grand opening of The Nature of Us, a joint project of 4 Central European organizations: Bazaar Festival (CZ), PlaST (SK), Polka Dot Foundation (PL) and Workshop Foundation (HU), supported by the International Visegrad Fund. Open to new formulas in art practice and presentation in the context of serious environmental changes, The Nature of Us is committed to gradually changing the social environment and perceptions of Central European identity in relation to the natural world.

Events led by Alice Koubová from the Czech Academy of Sciences.

Supported by the International Visegrad Fund.

Opening lab will take place in English.

28. | 17:00 |

KONEČNĚ V PRAZE! JURIŠIĆ – MANDIĆ (SI): TOGETHER (OUTDOOR VERSION)

POZOR! KONÁ SE V PONEC – DIVADLO PRO TANEC

Together je vždy jiné a vždy bezprostředně reaguje na své okolí. Dlouho očekávané šestihodinové představení slovinského dua Jurišić – Mandić konečně živě v Praze, kde si vezme na paškál rozlehlou zahradu studia ALTA.   

Pro politiku nevyřešitelný problém, pro živé umění věčný ideál. Šestihodinová elektrizující výzva pokládá věčnou otázku, co to znamená být spolu – opravdu spolu? V inscenaci s neustále se měnícím soundtrackem a emocemi umělci do poslední kapky svých sil fyzicky improvizují na téma snad všech aspektů soužití a lásky, od vzniku ke krachu, k znovuobjevování a k hledání kompromisu. Together je riskantní, vtipné, násilné, přehnané i lidské, inteligentní a odvážné.

Přijďte zažít jednu z nejvýznamnějších divadelních událostí slovinské scény posledního desetiletí a staňte se svědky nekompromisního komentáře k tempu současného života, ve kterém se bytí stává otázkou výkonu a utápí se v neustálé medializaci všeho. Inscenace samou svou koncepcí usvědčuje, že „být spolu“ je nejistou investicí, kterou je stále obtížnější zaplatit.

Představení obsahuje nahotu. Jazykově bezbariérové.

Představení trvá 6 hodin a odehrává se na zahradě studia ALTA. Během představení je možné se pohybovat, kdykoliv přicházet, odcházet i vracet se zpět.

Autor: Leja Jurisic & Marko Mandic

Ve spolupráci s: Bojan Jablanovec a Semira Osmanagić

Účinkují: Leja Jurišić a Marko Mandič

Texty živě: Semira Osmanagic

Technická režie: Matej Bobič

Producent: Žiga Predan

Produkce: Pekinpah & VIA NEGATIVA

Koprodukce: Kino Šiška

Leja Jurisić je tanečnice, choreografka a absolventka práv. V mládí se profesionálně věnovala gymnastice, ve které se v roce 1991 stala jugoslávskou národní šampionkou. Jako představitelka mladší generace slovinských choreografů debutovala s kritiky uznávaným sólovým představením R’z’R (2005), později získala ve Slovinsku dvě prestižní ceny, její díla byla představena na řadě světových festivalů a přehlídek a v současnosti je její práce opakovaně oceňována ve Slovinsku i v zahraničí. Marko Mandić je jedním z nejvýznamnějších herců Slovinského národního divadla SNG Drama. Získal řadu národních a mezinárodních cen. Američtí kritici popsali jeho vystoupení v divadle La MaMa v New Yorku jako ohromující.

Vstupenky: https://goout.net/cs/together/szswanr/

—–EN verze——-

FINALLY IN PRAGUE! JURIŠIĆ – MANDIĆ (SI): TOGETHER (OUTDOOR VERSION)

Different each time it is performed, Together always responds to its immediate surroundings. This six-hour performance by Slovenian duo Jurišić – Mandić is finally coming to Prague, where it will take on the garden at Studio ALTA. 

An impossible problem for politicians, an eternal ideal for live art. This electrifying, six-hour performance asks what it means to be together – really together. Accompanied by an ever-changing soundtrack and emotions in constant flux, the artists improvise to the limit of their endurance on all aspects of coexistence and love: from origin to collapse, to rediscovery and the search for compromise. Risky, funny and violent, Together is extreme, deeply human, intelligent and courageous. 

Come and experience one of the most important Slovenian theatrical events of the last decade and witness an uncompromising commentary on the pace of contemporary life. In a world where existence has become a matter of performance and nothing is safe from mediatization, the Together invites us to consider if “being together” has become a risky investment we’re increasingly unable to afford.

Contains nudity. No language barrier.

The performance lasts 6 hours and will be performed in the garden at Studio ALTA. Spectators are free to move around, come, go and return at any time during the performance. 

Created by Leja Jurišić and Marko Mandić

In collaboration with Bojan Jablanovec and Semira Osmanagić

Performed by Leja Jurišić and Marko Mandič

Live text: Semira Osmanagić

Technical direction: Matej Bobič

Producer: Žiga Predan

Produced by Pekinpah and VIA NEGATIVA

Co-produced by Kino Šiška

Leja Jurišić is a dancer, choreographer and law graduate. A serious gymnast in her youth, she was named national champion of Yugoslavia in 1991. A representative of the younger generation of Slovenian choreographers, she debuted in 2005 with the critically acclaimed solo R’z’R (2005) and later won two prestigious awards in Slovenia. Her work has met with recognition in Slovenia and abroad and has been presented at festivals and showcases around the world 

Marko Mandić is a leading actor at the Slovenian National Theatre’s SNT Drama and the recipient of many national and international awards. American critics described his performance at New York’s La MaMa Theater as stunning. 

Vstupenky: https://goout.net/en/together/szswanr/

28. | 16:00 |

POCKETART (CZ): TREATMENT OF REMEMBERING (OUTDOOR VERSION)

Zahrada Studia ALTA

„Představte si, že dýcháte.“

Tři performerky podstupují společně s diváky proceduru Treatment of Remembering (Procedura rozpomínání) v čase, kdy člověkem vyčerpaná příroda již neexistuje. V poetických tanečních obrazech upadají do stavu rozpomínání se na přírodu ve vyprázdněném časoprostoru. Skrze umělou napodobeninu světa, která vytlačila svět reálný, upozorňují na stále větší nahrazování přírodního prostředí za arteficiální produkty lidské činnosti. Probouzením vzpomínek na dávno zapomenuté prožitky se v rámci procedury Treatment of Remembering obrací pozornost k jedinečnosti tělesných a emocionálních zážitků s přírodou spjatých. Citlivost sound designu a autorské hudby spolu s extrémními světelnými atmosférami umocňují intenzitu smyslového vnímání a dotváří tak dílo naplněné neustálou vibrací vzniku a zániku. Z uměle vytvořených atmosfér klidu však na povrch vyvěrá silné znepokojení, které tak vybízí diváka k reflexi svého vztahu k životnímu prostředí.

Délka: 45 minut. Jazykově bezbariérové. Po představení diskuze s tvůrci.

Tvorba, interpretace: Sabina Bočková, Johana Pocková, Inga Zotova-Mikshina / Barbora Rokoszová

Produkce: POCKetART z.s.

Koncept: Johana Pocková

Režie: Sabina Bočková, Johana Pocková

Hudba: Lukáš Palán

Sound design: Jakub Štourač

Scénografie: Denisa Švachová

Světelný design: Michal Horáček

Dramaturgická konzultace: Petra Hauerová

PocketArt je spolek čtyř choreografek a performerek, které se pohybují v oblasti současného tance a fyzického divadla. Hlavním znakem tvorby je akcent na současnou celospolečenskou angažovanost, ať už se věnují tématům globálního fatálního ohrožení životního prostředí, mediální manipulace, stresu v konkurenčním prostředí, nebo mezigeneračního náhledu na ženství. Své inscenace pravidelně prezentují v České republice i zahraničí. Zakladatelkou spolku je Johana Pocková. Ta se po svých studiích na taneční konzervatoři Duncan Centre v Praze, Peridance Capezio Centre v New Yorku a Salzburg Experimental Academy of Dance nyní věnuje autorské choreografické tvorbě a performance. V roce 2017 za svoji choreografii k představení Vražda! Malá komiksová historie získala Cenu Jarmily Jeřábkové.

Vstupenky: https://goout.net/cs/treatment-of-remembering/szdxanr/

—–EN verze—–

28. | 16:00 |

POCKETART (CZ): TREATMENT OF REMEMBERING (OUTDOOR VERSION)

„Imagine you are breathing.“

Three performers undergo the Treatment of Remembering together with the audience in a time when nature, consumed by humanity, no longer exists. In poetic dance paintings, they fall into a state of remembering nature in emptied space-time. Through the artificial imitation of the world, which has pushed out the real world, they point to the ever-increasing replacement of the natural environment with the artificial products of human activity. By awakening memories of long-forgotten experiences, the Treatment of Remembering procedure draws attention to the uniqueness of physical and emotional experiences connected with nature. The sensitivity of sound design and original music, together with extreme light atmospheres, enhance the intensity of sensory perception and thus complement a work filled with a constant vibration of origin and extinction. But strong concerns emerge from the artificially created atmospheres of calm, encouraging the viewer to reflect on their relationship with the environment.

Running time: 45 mins. No language barrier. Discussion with artists after the performance.

Devised and performed by Sabina Bočková, Johana Pocková, Inga Zotova-Mikshina / Barbora Rokoszová

Produced by POCKetART, z.s.

Concept: Johana Pocková

Directed by Sabina Bočková, Johana Pocková

Music: Lukáš Palán

Sound design: Jakub Štourač

Scenography: Denisa Švachová

Lighting design: Michal Horáček

Dramaturgical consultation: Petra Hauerová

PocketArt is an association of four choreographers and performers working in contemporary dance and physical theatre. Their work is defined by its emphasis on engagement with issues currently impacting society, from the fatal threat posed by the global climate crisis, to media manipulation, the stress of the competitive environment or intergenerational views on womanhood. PocketArt’s performances are regularly presented in the Czech Republic and abroad. Founder Johana Pocková studied at the Peridance Capezio Centre (New York) and the Salzburg Experimental Academy of Dance after completing her studies at the Duncan Centre conservatoire in Prague and currently creates original choreography and performance work. In 2017, she received the Jarmila Jeřábková Award for her choreography for the performance Vražda! Malá komiksová historie (Murder! A Little Comics History).

Vstupenky: https://goout.net/en/treatment-of-remembering/szdxanr/

 

28. | 18:00 |

BEES-R / JANA TEREKOVÁ (SK): FETTERED TO THE MOMENT (OUTDOOR VERSION)

Zahrada Studia ALTA

„Pozoruj stádo, jež se pase kolem: neví, co je včera, co je dnes, poskakuje, žere, odpočívá, tráví, znovu skáče, a tak od rána do noci a den za dnem, pevně přivázáno svou libostí a nelibostí na kolík okamžiku, a proto ani těžkomyslné ani omrzelé. Pozorovat to je člověku krušno, protože se svým lidstvím před zvířetem vypíná, a přece na jeho štěstí patří žárlivě, neboť chce právě to: tak jako zvíře nežít ani omrzele ani v bolestech — a přece to chce marně, protože to nechce jako zvíře.“ (Friedrich Nietzsche: Nečasové úvahy)

Dílo „Fettered to the moment“ je inspirováno hudebníkem a bioakustikem Bernie Krausem, který se zabýval zvuky krajin bez lidské aktivity a zaznamenával audionahrávky larev, květin nebo opic. Performanci bude možné zhlédnout 30. 8. v zahradě studia Alta.

Jana Tereková se svým kolektivem pracuje s aktivně a intuitivně naslouchajícími těly a zkoumá schopnost zvířat promítat se v čase. Nechává se inspirovat organickými a geofonními zvuky a jejich vibracemi a vytváří tak tělesné skulptury na počest koloběhu života či jen prostého okamžiku.

Délka: 50 minut. Jazykově bezbariérové. Po představení je diskuze s tvůrci.

Taneční tvorba a performance: Edita Antalová, Daniel Raček/Lukáš Zahy, Jana Tereková

Námět, choreografie: Jana Tereková

Sound design: Stroon, Joseph Champagnon

Dramaturgie: Jana Smokoňová

Outside eye: Anna Chauchat

Světelný design: Ján Ptačin

Kostýmy: Gabriela Paschová

Produkce: Roman Gombarček, bees-R

Jana Tereková je tanečnice a choreografka, momentálně žijící v Paříži. V roce 2011 získala cenu diváků na festivalu Solo Duo v Budapešti. Ve své tvorbě využívá multižánrovou symbiózu pohybu, textu, hudby a obrazu. Kolektiv bees-R již od svého počátku propojuje mladé mezinárodní umělce a umělkyně převážně z Francie a Slovenska. Ve svých dílech vytvářejí imaginární světy, spojují tanec, poezii a světelný design či živou hudbu.

Vstupenky: https://goout.net/cs/fettered-to-the-moment/szkxanr/

——EN verze——

28. | 18:00 |

BEES-R / JANA TEREKOVÁ (SK): FETTERED TO THE MOMENT (OUTDOOR VERSION)

“Consider the cattle, grazing as they pass you by; they do not know what is meant by yesterday or today, they leap about, eat, rest, digest, leap about again, and so from morn till night and from day to day, fettered to the moment and its pleasure or displeasure, and thus neither melancholy nor bored. This is a hard sight for man to see; for, though he thinks himself better than the animals because he is human, he cannot help envying them their happiness – what they have, a life neither bored nor painful, is precisely what he wants, yet he cannot have it because he refuses to be like an animal.” Friedrich Nietzsche, Untimely Meditations

Driven by limitless growth and overproduction, we allow species to become extinct, creating the illusion of superiority. Fettered to the Moment is an organism, an anthropomorphic body. It is a raven, larvae, a machine, or part of one, inspired by the work of musician and soundscape ecologist Bernie Krause, who worked with the sounds of landscapes devoid of human activity and made audio recordings of larvae, flowers and monkeys.  

Running time: 50 mins. No language barrier. Discussion with artists after the performance.

Devised and performed by Edita Antalová, Daniel Raček/Lukáš Zahy, Jana Tereková

Concept, choreography: Jana Tereková

Sound design: Stroon, Joseph Champagnon

Dramaturgy: Jana Smokoňová

Outside eye: Alice Chauchat

Lighting design: Ján Ptačin

Costumes: Gabriela Paschová

Produced by Roman Gombarček, bees-R

Bodies engaged in active and intuitive listening, Jana Tereková and her team examine animals’ capacity to project themselves in time. Drawing inspiration from organic and geophonic sounds and their vibrations, they create embodied sculptures that honour the circle of life, or a simple moment of existence.

Vstupenky: https://goout.net/en/fettered-to-the-moment/szkxanr/

► INFORMACE PRO DIVÁKY

Prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.