Termíny

7.3. 2018 / 19:00

Informace

Jak nahlížíme a jak viděné vyobrazujeme je ovlivněno mimo jiné tím, kde a jak žijeme. Pokud chceme o člověku vědět víc, má význam se nahlížením a reprezentací viděného podrobně zabývat.

Výstava sociální antropoložky Barbory Bírové prostřednictvím fotografií a zvukových záznamů zprostředkuje každodenní zkušenost lidí bez domova z města Martin na Slovensku a z okrajů Prahy a Kladna v České republice. Různé podoby a projevy bezdomovectví odkrývá prostřednictvím etnografických dat vytvářených v průběhu pěti let terénního výzkumu (2012 – 2017).

Autorkou fotografií je výzkumnice, ale autory a autorkami jsou díky metodě photo voice (vychází z kombinace anglických výrazů pro fotografii a hlas či postoj) také ženy a muži bez domova. Výstava tak propojuje terénní zkušenosti antropoložky a přímé zapojení pohledu spolupracujících lidí v situaci bezdomovectví. Fotografie zachycují explicitní projevy aktivit v rámci sledovaných komunit, protože dávají účastníkům příležitost promluvit prostřednictvím vizuální reprezentace.

Představený výběr fotografií vznikal použitím různé snímací techniky, od zrcadlovky přes jednorázové fotoaparáty až po mobilní telefony. Vizuální stránka je doplněna zvukovou stopou, vytvořenou ze sestřihu rozhovorů a ruchů, které byly zaznamenány během výzkumu.