Termíny

01.09.2023 / 18:00

Informace

„Není to tanec, ani hudba. Je to pohyb, je to zvuk, je to dech“. – Roos Vlogman, Festival Cement Dagkrant, 22. března 2017. 

Lidé mají neuvěřitelnou schopnost být citliví a vnímaví, v každodenním životě to ale většinou nepřijímáme. V dnešní době a zejména v západní kultuře byla tahle lidská kapacita snížena. Otupěli jsme, abychom mohli žít v uspěchané a často stresující realitě. Výchozím bodem pro vytvoření TIDE byla otázka, jak tuto citlivost zaktivovat. TIDE je duet, který vznikl v rámci probíhající umělecké výměny mezi islandskou choreografkou Bárou Sigfúsdóttir a norským skladatelem a trumpetistou Eivindem Lønningem. Bára a Eivind, kteří pracují v různých oblastech umění, sdílí své zkušenosti k vytvoření společného díla, kde se hudba a tanec propojí v jediný zážitek. Po letech samostatného vývoje svých osobních metod začleňování improvizace do strukturovaných rámců sdílejí Bára a Eivind svůj výzkum v představení TIDE. Jako dva performeři, dvě těla, dvě masy, které k sobě na jevišti pomalu tíhnou, zahajují jemnou hru hudby a pohybu. Stejně jako příliv – to střídavé stoupání a klesání moře v důsledku přitažlivosti měsíce a slunce – se zvuk a pohyb vzájemně jemně tlačí a táhnou jeden druhého tam a zpět v čase. Propojeni a neustále ovlivňováni jeden druhým. Vibrující vztah mezi zvukem a tichem, pohybem a klidem volně plyne a zanechává stopu. TIDE je pro diváky představením, které nelze vnímat pouze očima a ušima, ale skrze kůži a celou bytost.

~

CHOREOGRAFIE A TANEC: Bára Sigfúsdóttir (Island/Norsko)

HUDBU VYTVOŘIL A PREZENTUJE: Eivind Lønning (Norsko)

PRODUKCE: GRIP KOPRODUKCE: kunstenwerkplaats Pianofabriek

S PODPOROU: kunstencentrum nona, dance Slátiersdatelkúsíkne, dance Slátiersturhúsík

FINANČNÍ PODPORA: Funding for Norwegian and Icelandic Collaboration, Art Council Norway, Flemish Community Commission a the Mobility Fund of the Nordic Culture Point

PODĚKOVÁNÍ: An De Hondt, Jonny Grødahl, Tale Hendnes & Aëla Labbé


30 minut / nonverbální


Inscenaci uvádíme v rámci projektu „Spolupráce kulturních domů: Studio ALTA, Black Box Theatre, Baerum Kulturhus“, který je podpořen z finančních mechanismů EHP a Norska.

 


VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ