Termíny

21.10. 2016 / 18:00

Informace

Taneční představení bez příběhu, zaměřené na sílu fyzikality. Dva tanečníci nabízejí svá těla a vlastní přítomnost na zkoumání čistoty projevu a přítomnosti na jevišti. Tělo netlumočí přímočarý příběh či ideu. Samo osobě je silným a dostatečným médiem. Čistota pohybu je mnohokrát výřečnější než slova, a na tu jsme se zaměřili v tvořivém procesu. Právě lidské tělo bylo pro nás hlavní „postavou“ v objevovaní neobvyklých pohybových zručností a virtuozity. Hledali jsme takovou formu spolupráce s hudbou, kde se hudba a tanec nesnaží vysvětlovat jeden druhého, ale kde plynou paralelně vedle sebe a společně vytvářejí jednotlivé obrazy.

Námět a choreografie: Milan Kozánek

Spolutvůrci  a interpreti: Radoslav Piovarči, Petr Ochvat

Dramaturgická spolupráce: Ján Zaťko

Hudba: Andrej Jurkovič

Světelný dizajn: Ján Čief

TRAILER

Milan Kozánek je absolventem Katedry taneční tvorby VŠMU. Od ukončení studia působí jako taneční pedagog, choreograf a odborný poradce. Pedagogicky pravidelně působil v institucích jako Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD), Tanz Quartier Wien, Konservatorium Wien University /AT, Northern School of Contemporary Dance v Leeds /UK, TIP – School for Dance, Improvisation and Performance vo Freiburgu /D, University of Calgary /Canada. V roce 1996 založil spolu se Zunou Vesan Kozánkovou Taneční společnost Artyci. Pro ni vytvořili 12 tanečních děl, které prezentovali na Slovensku i v zahraničí (Německo, Rakousko, Polsko, Česká republika, Maďarsko, Kanada, Thajsko, Čína…). V posledním období rozvíjí spolupráci i s divadelními tvůrci a interprety působícími zejména v polské Wroclawi (Studio Matejka, Teatr Piesn Kozla a jinými). Kromě práce s profesionálními tanečníky a herci už dlouhé roky učí tančit i lidi bez předchozí pohybové zkušenosti, zejména v České republice a v Polsku.

Radoslav Piovarči je interpret, choreograf a pedagog mladé generace umělců. Na profesionální scéně současného tance a divadla působí 7 let. V průběhu tohoto období měl možnost spolupracovat s mnoha osobnostmi, divadly a soubory, jako např. Lenka Vágnerová & Company, Elledanse, Staatstheatre Kassel, Štúdio tanca, Total Brutal company, VerTeDance, Viirus theatre atd. Kromě tance se věnuje choreografii a pedagogice. Od roku 2010 vytvořil jako choreograf a režisér inscenace  Munnie, TAJ DYCH, SET UP, PRA(C)H. Aktivně se podílí na vizuálních instalacích a site specific projektech ve spolupráci s tvůrci z mnoha oblastí umění.

Petr Ochvat (CZ/A) pracuje jako performer a pedagog tance ve Vídni. Od roku  2006 spolupracoval se soubory D.ID dance-identity, Cie. Cimrfraj, M.A.P Vienna, 2nd Nature, Wienerwerk, Two in One. Věnuje se i vlastní tvorbě („Breakdance dance“ 2012). V roce 2015 založil spolu s Annou Prokopovou a Costasem Kekisem skupinu „Maggie Palms“. Ich debut „Corpse of a dance piece“ byl uvedený na festivalu ImageTanz. Už přes deset let se věnuje tématu „floorwork“ a jeho různým konceptům jako jsou např. Feldenkraisova metoda, Axis Syllabus a Breakdance, který se učí s vídeňskými crews United Minds a Undadogzz. Hledání spojitostí mezi breakdance a současným tancem je předmětem jeho uměleckého a pedagogického výzkumu.

Děkujeme těm, bez nichž by toto představení nebylo možné realizovat:

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Radoslav Piovarči, Petr Ochvat, Ján Zaťko, rodina Krnáčová, Lucia Krnáčová, centrum Pangea Meetingpoint, Zuna a Jasmína Kozánkové, Kristína Chmelíková, Filip Beniač, Ján Chmelík, Iveta Rašková, Lukáš Matejka, Filip Kmeť, Lucia Devečková, Dáša Horváthová.

Představení realizované s finanční podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Fondu na podporu umenia a s podporou centra Pangea Meetingpoint / CZ a Záhrady – Centra nezávislej kultúry.

Foto: Filip Beniač, Ján Chmelík

Festival Hybaj ho! 2016 se koná pod záštitou radní pro kulturu MČ Praha 7. Festival podpořil Státní fond kultury a Fond na podporu umenia.

logo-SFK Small FPU_logo_WEB small

Hlavní mediální partneři festivalu:

logo RR_new_NAHLED small regiojet_logo_cmyk small