Termíny

24.02.2021 / 18:30

Informace

„Stává se mi, že vidím čas. Realita se prolíná se sny, a sny kopírují skutečné události z minulosti i budoucnosti. Vím, že bych je mohla vidět zvlášť, ale musela bych se umět nepředstavitelně soustředit.“ Olga Tokarczuk – Okamžik Medvěda

Scénická skica Silva rerum je inspirována tvorbou polské autorky Olgy Tokarczukové, především romány Denní dům noční dům a Pravěk a jiné časy. Tokarczuková je vypravěčkou příběhů, které díky bohaté obraznosti a metaforičnosti často tematizují to, co se na první pohled jeví jako mimochodné, nereálné či neuchopitelné.

Právě tato převrácená optika, kdy namísto událostí zařaditelných do souřadnic místa a času je důraz kladen na samotný akt vyprávění, nás zaujala. Vyprávění jako věčný proces, který sice podává zprávu o konkrétních událostech, lidech, kteří je prožili, či místech, kde se odehrály, ale s vědomím, že se nejedná o nic víc než o svědectví doby. Svědectví, které se v té či oné podobě opakuje po celé dějiny lidstva. Stopy jednotlivých událostí se vrství, překrývají, mísí, ať už v půdě v podobě zapomenutých pokladů či ve vzpomínkách a příbězích lidí, dokud pojmy místo a čas neztratí svůj význam a nezůstane jen trvalý akt vyprávění.

Silva rerum jako vyprávění příběhů nejen skrze slova, ale stejnou měrou i prostřednictvím tvorby obrazů a zvuků, kdy se jednotlivé procesy sdělování vrství, překrývají a mísí v živou kaleidoskopickou koláž.

Předprodej vstupenek na festival Malá inventura bude zahájen 15. 2. 2021.

Režie: Ivana Uhlířová
Dramaturgie: Dominika Andrašková
Scénář: Dominika Andrašková, Ivana Uhlířová
Scéna, meotar a kostýmy: Tereza Beranová
Zvuk a hudba: Nikol Strobach
Účinkují: Johana Schmidtmajerová, Kajetán Písařovic, Eva Leinweberová
Projekt vznikl v rámci Programu živého umění Petrohradská kolektiv

Podporovatelé: Petrohradská kolektiv, Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Praha, Městská část Praha 10, Státní fond kultury

60 minut, v češtině s anglickými titulky

Foto: Edita Štrajtová