Termíny

15.05.2024 / 13:00 - 21:00
16.05.2024 / 13:00 - 21:00
17.05.2024 / 13:00 - 21:00

Informace

Před Studiem ALTA vyrostl stan. Bydlíme v něm ty i já. A Pankaj Tiwari, umělec, který ho tu postavil. 3 dny budeme zkoumat, co ve stanu je a v kamenném divadle ne. Co bolí současné kulturní instituce? Každý den diskuze a večeře zdarma pro všechny, kteří se chtějí zastavit. Stanování povoleno.

🔴🔴 ⛺

 PANKAJ TIWARI – TENT: ŠKOLA PERFORMATIVNÍCH PRAXÍ 

Vyrostl jsem na příběhu svého otce o hoře a člověku. Byl silný déšť a lidé neměli kam jít. Jeden člověk sebral trochu odvahy, nadzvedl horu a vytvořil přístřeší, ve kterém se všichni mohli schovat. TENT: Škola performativních praxí je tou horou, prostorem plným možností a představivosti, který zve všechny (nebo alespoň většinu), aby vstoupili. Je to dočasný a mobilní prostor vzájemného učení a kolektivní představivosti.” Pankaj Tiwari 

~

Když kolem sebe vidím instituce, mám pocit, že mají postavené budovy, rozvinuté technologie, zdroje, ale chybí jim prostor pro naslouchání nebo se jimi většina lidí necítí být zastoupena. Tyto instituce se stávají příliš statickými. Neproudí v nich čerstvý vzduch.

TENT je otevřený prostor, tělo a struktura. Nemá pevné stěny a umožňuje cirkulaci vzduchu. Je to prostor, kde si můžeme volně představovat, zkoušet, konverzovat, přemýšlet a vytvářet věci, které v jiných prostorách a institucích uskutečnit nelze. Před kamennými divadly a budovami může stan působit slabě a poletovat ve větru, ale v tom je jeho síla. Je přístupný a dává prostor ostatním. Chceme, aby byl katalyzátorem a nechceme, aby existoval trvale. 

Zveme TENT: Školu performativních praxí do prostředí Studia ALTA v době četných proměn celé kulturní scény. ALTA, stejně jako mnoho dalších institucí, nyní čelí významným výzvám, které zpochybňují podstatu jejich existence. A jsou tak nuceny klást si zásadní otázky: Jak jsou naše instituce řízeny? Komu patří a jaké zastoupení poskytují všem aktérům, kteří do organizace přispívají svou prací nebo svou přítomností (umělci, umělkyně, publikum, pracující v kultuře)? A jak vytvořit prostor, kde by jejich hlas mohl být vyslyšen?

Každý večer od 19:00 do 21:00 bude Pankaj Tiwari společně s dočasnou uměleckou komunitou pořádat bezplatnou večeři, která bude spojena s debatou o současných výzvách, kterým čelí kulturní instituce.

Během dne, od 13:00 do 19:00, bude TENT otevřeným prostorem pro sdílení postupů a strategií. Pokud se chcete stát součástí této dočasné komunity, vést zásadní i méně zásadní diskuse a reflektovat svou práci, kontaktujte kurátora Studia ALTA Petra Dlouhého (petr@altart.cz) nebo prostě přijďte. Je v pořádku přijít jen na pár hodin, na celý den nebo na celou dobu. Nabízíme také možnost přinést si vlastní stan a přespat na zahradě ALTY.

 

Společně s vámi chceme prostřednictvím třídenní Školy performativních praxí TENT, společného pobytu, učení a stravování udělat ze Studia ALTA udělat otevřenější místo pro všechny hlasy, které se z něj ozývají. 

 🔴🔴 ⛺

________

Pankaj Tiwari je současný umělec a kurátor z indického Balrampuru, který v současnosti žije v Amsterdamu. Jeho díla vždy přináší východní perspektivu do západního diskurzu o sociopolitických otázkách. V letech 2020-23 pracoval Pankaj jako kurátor/programátor pro Gessnerallee Zurich a nyní působí jako umělecký ředitel Stichting Studio Current v Amsterdamu. V minulosti i v současnosti byla Pankajova díla zvána a podporována mnoha festivaly a produkčními domy a., včetně Kaai Theatre Brussels(2024), Theatre National Bruxelles(24), Holland Festival(23), SpielArt Munich(2023) Belluard Bullwerk, Fribourg(23), De Singel, Antverpy (23,24), wp Zimmers, Antverpy (23), Zürcher Theatre Spektakel, Curych (20 a 23), radialsystem Berlín, (22), Overheat IJ Festival, Amsterdam (22), Santarcangelo Festival, Itálie (20 a 21), performingborderslive UK(2020), Grand Theatre, Groningen (20,24) a další.


VSTUP ZDARMA

POKUD BYSTE S NÁMI CHTĚLI STANOVAT PŘES NOC, VYPLŇTE TENTO FORMULÁŘ.