Termíny

03.09.2021 / 18:00

Informace

GUTTA

Jedná se o mnohovrstevnatý projekt zaměřený na osobu „Amazonky Gutty“ – ženy z lidu Yoruba, vystupující se skupinou „Amazonek z Dahomey“, která v září 1892 přicestovala do Prahy. Gutta zde dostala zápal plic nebo břišní tyfus a po několika dnech zemřela. Její slavnostní pohřeb byl velkou podívanou, která se konala 21. září 1892 a zpráva o něm byla sdílena tiskem po celém světě. Gutta byla tehdy pohřbena  na Olšanském hřbitově. O dva roky později její ostatky vykopal Jindřich Matiegka a uložil je do univerzitní sbírky, odkud si našly cestu do Hrdličkova muzea člověka, kde zůstaly dodnes.

Projekt je představen formou  zvukové procházky, eseje a možné intervence do muzejních prostor Hrdličkova muzea člověka. Střípky projektu se objevují také v pracích výzkumníků a vědeckých prezentacích připraovaných pro následující roky. Tímto způsobem je GUTTA interdisciplinárním projektem, který překračuje hranice umění, vědy a sociální sféry a je součástí většího procesu dekolonizace ve východní a střední Evropě.

Na projektu spolupracovali:
Zuzanna Berendt, Petr Dlouhý, Marcin Dymiter, Ludomir Franczak, Agáta Hrnčířová, Anna Majewska, Sára Märc, Ida Ślęzak

S pomocí:
Johanna Berg, Dominika Czarnecka, Filip Herza, Clemens Radauer (humanzoo.net), Louise Steinman

Partneři projektu: Cross Attic/Praha, Studio ALTA/Praha, Pracownia Kuratorska/Cracow
Projekt vytvořený v rámci programu VARP PA financovaného Visegrádským fondem

Ludomír Franczak (1974). Vizuální umělec, divadelní režisér, kurátor. Jeho díla jsou prezentována v galeriích, divadlech, na veřejných prostranstvích a na festivalech v Polsku i v zahraničí. Spolupracuje s hudebníky (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Patryk Zakrocki), výtvarnými umělci (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek) a divadly (Schaubude/Berlin, Kana/Szczecin, Szwalnia/Lodz).

Zabývá se problémem paměti, identity a ekologického aktivismu. Prostřednictvím intermediálních akcí staví komplexní projekty s využitím výtvarného umění, historie a literatury. Je autorem uměleckých publikací a zvukových záznamů.

lfranczak.pl

► INFORMACE PRO DIVÁKY

Prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.

Setkání před Sportovním klubem Start Praha na Střeleckém ostrově.
https://goo.gl/maps/mMUihFCiFghb578v8

● V roce 2021 jsou všechny akce v ALTĚ zdarma! ●

V době pandemie jsme neměli možnost se s vámi potkávat osobně a otevřít ALTU široké veřejnosti. Teď, když je to možné, vám proto chceme být ještě blíž. Rozhodli jsme se, že na naše programy v roce 2021 nebudeme vybírat žádné vstupné, aby mohl přijít opravdu každý. Kulturu všem!