ENCS

PROGRAM

3.3.2018

14:00 / Divadlo Vzhůru nohama: Perpetuum mobile  /Obývák/ – Nonverbální

15:00 / Pohybový workshop /Zkušebna/

16:30 / Divadlo Ujeto: Ujetá přednáška /Obývák/

18:00 / Dr.amAS: Sněhen /Zkušebna/

19:30 / Roman Radkovič Collective – koncert /Obývák/

20:30 / Ozvěny Mental Power Prague Film Festival 2017 /Zkušebna/

4.3.2018

13:30 / Jiné jeviště: Kabaret Warren /Obývák/

15:00 / Taneční studio Light: Bratři lví srdce / Divadlo / VSTUPENKY

Všechny akce kromě představení Bratři lví srdce jsou zdarma.

Doprovodný program

Prezentace souborů zabývajících se tvorbou s lidmi s mentálním postižením

Prezentace studijní specializace Divadelní tvorba ve specifické skupině

Na kafe s… (mini diskuze s výraznými osobnostmi české scény specifického divadla)

————————————————

Divadlo Vzhůru nohama: Perpetuum mobile

Jeden den v životě dvou náruživých vědců.

Nové autorské představení je realizováno v rámci projektu Divadelní tvorba ve specifických skupinách ve spolupráci Divadla VZHŮRU NOHAMA, Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze a Zahrady, poskytovatele sociálních služeb na Kladně.

Hrají: Martin Šafařík a Jan Čtvrtník

Pohybová spolupráce: Tomsa Legierski

Hudba: Jan Čtvrtník

Dramaturgie: Kateřina Šplíchalová Mocová

Scénografie: Marie Hásková

Režie: Vladimír Novák

Délka 30 minut.

Premiéra: 17.7. 2017 na Rynholeckém festiválku – divadelním integrační happeningu.

————————————————-

Pohybový workshop

Lektor: Tomsa Legierski a kol.

Praktický workshop zaměřený na tvorbu pohybového materiálu, gestická cvičení a hledání autentického pohybového vyjadřování.

Otevřený workshop pro členy souborů a veřejnost. Jedinečná možnost setkat se tváří v tvář divadelní tvorbě s lidmi s mentálním postižením.

————————————————-

Divadlo Ujeto: Ujetá přednáška

Jedinečná přednáška o tvorbě Divadla Ujeto. Přednáší sami aktéři divadla o tom, co je pro ně divadlo a proč ho dělají. Nadsázka, humor, dojetí, mentálně postižení a postižení divadlem.

————————————————

Dr.amAS: Sněhen

Inscenace Sněhen vznikla na námět Petra, člověka s Aspergerovým syndromem, jehož neobvyklou zálibou je kalendář, data narození a svátky. Když se s Petrem seznámíte, velmi aktivně zjišťuje datum vašeho narození a pak vám prozradí, jaký den v týdnu to byl.

Sněhen je třináctým měsícem v kalendáři. Je to měsíc mezi lednem a únorem, který je plný podivných mezinárodních dnů, které se přímo vážou na Petrův život a většinou odrážejí nesplněná přání a zákazy. Ve Sněhnu se slaví třeba Mezinárodní den lezení do světlíku, Den zívání s nepřikrytou pusou a svátek v něm mají ti, kteří v běžném kalendáři nejsou, kupříkladu Ježíšek.

Sněhen se nikdy nebude opakovat dvakrát stejně, podobně jako samotné představení, které je stále živým tvarem a poslední verze scénáře vlastně neexistuje. Každý divák je svědkem premiéry.

Dr.amAS (Dramatický soubor amatérů nejen s Aspergerovým syndromem)

Soubor byl založen v lednu 2015 při Národním ústavu pro autismus (NAUTIS) a od té doby se neustále vyvíjí, experimentuje a překvapuje nejen diváky, ale i tvůrce samotné. Díky principu autorského divadla a živého hudebního doprovodu jsou divákům zprostředkována témata, která se rodí v organickém tvůrčím procesu a vycházejí z příběhu členů souboru. Náměty se dotýkají problematiky poruch autistického spektra (PAS), jejich zobrazování z různých úhlů pohledu a přiblížení specifik samotnými herci s touto diagnózou.

—————————————

Roman Radkovič Collective  – koncert

Yellow submarine, Sandokan, Sandokan, Mariana, Vinnetou, Vinnetou
Ponorka, Titanic, Titanic, vzducholoď, vzducholoď, Vinnetou
Amerika, Amerika, prezident, jsou tam lidi, jsou tam lidi
Chodí po silnici, jezdí v autech
To je kolečko, to se roztočí, to je paráda
Zal’úbil sa chlapec tak ho to vzalo, duši
Vívé vívé rakive, hehou rakive, šalali
Sandokan, Sandokan, jsou tu divoši, jsou tu vojáci
Bojuje, zabil tygra, není srab, nikoho se nebojí
Sandokan, Sandokan

Jsou tu lidi, vzducholoď, kapitán neví, co se stane
Balón vybuchne, skáčou z oken, skáčou ze dveří
Jsou tam lidi

Zlatovlásko, Zlatovlásko, Čičorečko,
Zal’úbil sa chlapec
Zlatovlásko, Zlatovlásko

(Roman Radkovič, Tavíkovice 2017)

Měl jsem svoji kapelu. Měl jsem 150 kapel. Stálo to hodně peněz. Kupoval jsem bubny, zvučení. Brácha se zlobil, a pak byl soud. A já říkám: Pane soudce, to už nemůžu platit, tak co budu dělat… No, co by dělal, bude v ústavu, a tak jsem tady v Tavíkovicích. Zpívej, dokud to jde, hlasivky máš dobrý, zpívej, a když tak si vezmi léky.

Roman Radkovič – kytara, zpěv
Josef Novák – klávesy
Jiří Šíla – akordeon
Zdeněk Řihošek – foukací harmonika
Miloš Šandera – perkuse
Zdeněk Caha – bicí

Choreografka a tanečnice Kristýna Lhotáková a její partner Ladislav Soukup se věnují ve svých choreografiích sociálním aspektům života.

Kristýna Lhotáková a Ladislav Soukup spolupracují od roku 1995. Velmi často spolupracují s netanečníky, kteří vnáší do projektů prvky autentického lidského chování. Kristýna Lhotáková (1977) studovala tanec v Essenu a v Duncan Centre v Praze, poté působila v souboru Lenky Flory a v Berlíně. Od roku 1995 se věnuje vlastní choreografické tvorbě. Ladislav Soukup (1968) studoval historii umění na FF UK v Praze, soukromě se učil hře na kytaru a housle. Jako kontrabasista byl členem několika hudebních těles. V současnosti se věnuje především rodině a zahradě.

Lhotáková & Soukup company děkuje Daně Hradcové, Svatavě Cidlíkové a Bětce Soukupové za pomoc. Projekt vznikl za podpory Jihomoravského kraje.

———————————————-

Ozvěny MPPFF 2017

To nejlepší z festivalu Mental Power Prague Film Festival 2017, což je mezinárodní filmový festival lidí s mentálním a kombinovaným postižením.

www.mentalpower.cz

—————————————

Jiné jeviště: Kabaret Warren

Přijměte pozvání do prvotřídního hotelu Warren, který se pro Vás vypíná na kopci uprostřed bezútěšné šedivé krajiny už po 13. generací rodiny Warrenů.

Budeme Vám vyprávět jeho příběh, který je na míle vzdálený od jakékoliv představy o snové dovolené.

Režie: Tomsa Legierski a kol.

Hrají: Daniela Alfonzová, Jirka Antoš, Rufina Bazlova, Jarda Beran, Pavlína Bobáková, Radka Caldová, Květa Čapková, Jan Čtvrtník, Viktorie Drdová, David Havlíček, Standa Hirt, Luboš Jureček, Eva Kalejová, Renata Kočí, Richard Kodýtek, Matěj Komárek, Tomsa Legierski, Ondřej Mataj, Vendy Siváková, Dana Věžníková, Romana Yigit, Petr Vydarený

Inscenace vznikla v rámci grantového programu pro specifický výzkum MŠMT na AMU v Praze.

Menteatrál je mezinárodní festival divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením. Festival má za sebou čtyři úspěšné ročníky a stal se důležitou kulturní akcí v regionu Orlických hor, kde probíhá. Konkrétně v malé pohraniční vesničce Neratov v Orlických horách, kde působí Sdružení Neratov, o. s., které zde obnovuje poutní místo, navrací život do obce a především provozuje několik chráněných dílen a chráněné bydlení pro lidi s mentálním postižením. Myšlenkou festivalu je vytvořit na několik dní jedinečné místo pro setkání lidí – návštěvníků i umělců. Program je tvořen z předních českých (Divadlo Ujeto, Divadlo Aldente, Divadlo Vzhůru nohama, Bohnická divadelní společnost, Hnízdo Um), slovenských (Divadlo z pasáže, Divadlo Stopy snov) a polských souborů (Teatr 21). Díky jedinečné atmosféře festivalu zde vzniká prostor pro předávání zkušeností, navazování kontaktů a vazeb na profesní i osobní úrovni.